VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Paroubek: K elektrárně v Úžíně mám rezervovaný postoj

Ústí nad Labem - /ROZHOVOR/ Předseda ČSSD Jiří Paroubek odpovídal na otázky Ústeckého deníku ohledně práce nové hejtmanky i problémů Ústecka.

22.4.2009 1
SDÍLEJ:

Jiří Paroubek.Foto: DENÍK/Karel Pech

Jak se díváte na neúspěch ústecké hejtmanky Jany Vaňhové v anketě Ústeckého deníku?
Ankety tohoto typu beru s rezervou. Co se týká všech hejtmanů ČSSD dohromady, podpora veřejnosti se pohybuje okolo 68 procent. To je, domnívám se, velmi slušné. Jestli je někde o pár procent vyšší a jinde nižší, to podle mého názoru nehraje roli. Pokud to není průzkum veřejného mínění, není ta anketa směrodatná. Je rozdíl mezi průzkumem veřejného mínění na vědeckém základě a anketou v televizi nebo na internetu.

Hodně se hovoří o zneužívání sociálních dávek, máte vy nějaký recept, jak se s tímto vypořádat?
Myslím, že Ústecký kraj pracuje na takovém receptu. Řekl bych, že to vyžaduje určité legislativní změny a já jsem ochoten se na tom také nějak podílet. V tuto chvíli bych to ale nechtěl nějak konkretizovat, je to spíš otázka na Ústecký kraj a já bych se nerad chlubil jeho prací.

Velmi diskutovaným tématem je zlepšení plavebních podmínek na řece Labi, co na to říkáte vy?
Samozřejmě, zlepšení plavebních podmínek říkám ano, ale jsem opravdu pro co ekologicky nejšetrnější postupy. Například, spíš jeden jez než dva. Jestli tomu dobře rozumím, z ekologického hlediska by toto bylo šetrnější. To, že Labe potřebuje dosplavnit, víme, a že tu jsou také nové pracovní příležitosti, to musí být každému zřejmé.

Dalším evergreenem, který se na Ústecku probírá, je stavba paroplynové elektrárny v Úžíně; překročilo to dokonce hranice kraje, jaký je váš postoj k této stavbě?
K paroplynové elektrárně v Úžíně mám rezervovaný postoj od samého začátku. Myslím, že pokud se dělají takovéto stavby, tak se nutně musí hovořit s občany, kteří tam žijí, a to v nějakém širším okruhu. Pokud ČEZ má o takovou stavbu zájem, měl by také občanům nabídnout nějaké citelné výhody. Něco, co by jim kompenzovalo to nepohodlí, které by mohlo vzniknout z eventuální výstavby té elektrárny. O takovýchto věcech by též měli rozhodovat občané obcí, jichž se to týká.

Dalším problémem na Ústecku je páchnoucí lihovar v Trmicích, který neskutečně obtěžuje zdejší občany. Jak byste přistupoval k rozhodování o jeho zavření, nebo povolení dalšího provozu?
Tak o tom bych musel chvíli přemýšlet a mít všechny posudky. Přiznám se, že tuto záležitost neznám. Ačkoliv jsem se tam byl i podívat. Ovšem tehdy se mi nezdálo, že by to nějak páchlo. Je to ovšem podnět, abych se tam šel znovu podívat a seznámil se s tím problémem.

Teď trochu zeširoka, jak to vypadá s mostem u Litoměřic? Zůstane zakonzervovaný, nebo stavba bude pokračovat dál?

Jako poslanec, který nepatří k vládnoucí straně, ale k opozici těch možností nemám tolik. Ovšem kraj je tu závislý na financích ze státního rozpočtu. Chybí tu asi 160 milionů korun na dokončení a zatím stál 260 milionů. Pokud je kraj nebude mít, těžko most dostaví. Možná za cenu dalšího zadlužení kraje. O tom je potřeba diskutovat v krajském zastupitelstvu. Představit si to umím, ale je to primární odpovědnost krajských zastupitelů. Ti zase musí zvážit, že pokud sáhnou po úvěru u této stavby, tak jim může úvěrování chybět v budoucnu. Úvěr je dobrý tehdy, když na stavbu nikdy nebudou poskytnuty prostředky ze státního rozpočtu. Což není tento případ. Státní rozpočet v tomto roce zřejmě není schopen dát potřebné peníze, ale příští rok může být jiná situace. Takže je to těžké rozhodování a já věřím, že se ve státním rozpočtu nakonec potřebné peníze najdou.

Autor: Janni Vorlíček

22.4.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tragická nehoda mezi Chotěšovem a Brozany
23

Špatná zpráva: Na silnicích zemřelo zatím o šest lidí více než loni

Poutníci.
8

Poutníci se vracejí, Guláš zavoní bluegrassem

Ač bojují o přední příčky v ČFL žen, zájem diváků chybí

Ústí nad Labem - Bojují o přední příčky v ženské ČFL, reprezentují Armu, přesto je zájem fanoušků minimální. Proč?

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

FOTO/ANKETA: Právě jsme se narodili

Ústí nad Labem - Představujeme vám miminka vyfotografovaná v 33. týdnu roku 2017.

FOTO: Na faře v Zubrnicích ožívá příběh pokrokového kněze

Zubrnice - V kulturní centrum se mění bývalá fara v Zubrnicích na Ústecku. Vydalo knihu a chystá další. Stalo se tak poté, co objekt koupila Ilona Rožková z Prahy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení