Umožňuje získat peníze na různé kurzy a tím pomoci jejich zaměstnancům lépe se uplatnit. Na projekt bylo vyčleněno v rámci programů Evropského sociálního fondu 1,5 miliardy korun.

První smlouvy

„Zatím se přihlásilo pět podniků, některé smlouvy už jsou i podepsané, ale zatím nebudeme zveřejňovat o koho jde,“ uvedla včera Hana Drncová, vedoucí oddělení politiky zaměstnanosti ústeckého úřadu práce.

O příspěvek, který pak mohou využít na zaplacení nákladů na další vzdělávání svých zaměstnanců, se mohou přihlásit firmy, které doloží, že jim hospodářská krize způsobila potíže. Úřad pak hradí mzdu i sociální a zdravotní pojištění i cestovné.

„Žadatel musí vykázat ztráty ve srovnání s předcházejícím rokem,“ vysvětlila Drncová.

Úřad práce tedy mohou požádat o peníze ti zaměstnavatelé, kteří museli kvůli hospodářské krizi ve svých provozech omezit výrobu a zaměstnanci pak dostávali sníženou náhradu mzdy, nebo ti, kterým počet jejich zakázek začíná vlivem celosvětové krize klesat a ještě nechtějí přejít do režimu takzvané částečné nezaměstnanosti. „Mohou to tedy být jak firmy již postižené krizí, nebo takové, které se do potíží teprve dostanou,“ upozornila Drncová.

Žádosti mohou podávat od letošního března do konce června 2011.

Sváření i jazyky

Co to znamená pro samotné zaměstnance? „Mohou se zúčastnit vzdělávání, zdokonalit si své odborné znalosti, dovednosti a podobně,“ sdělila Drncová.

U firem, které již začaly s úřadem práce jednat, jde většinou o to, že svým zaměstnancům ze získaných peněz zaplatí například kurzy svářečské, pro obsluhu elektrovozíků, jeřábů, vazačů, ale i kurzy jazykové.