VYBRAT REGION
Zavřít mapu

CPI u Žďárku likviduje krajinu

Libouchec, Žďárek - Firma CPI porušuje zákon. Nedostala výjimku z ochrany ohrožených druhů živočichů, a tak nemůže začít se stavbou obřího logistického centra na pozemcích u Žďárku u Libouchce.

14.5.2009 9
SDÍLEJ:

Marian Páleník, ředitel společnosti Přátelé přírody, ukazuje rozoranou půdu na místě ve Žďárku, kde chce firma CPI vybudovat obří logistické centrum.Foto: DENÍK/Karel Pech

Podle zákona tu mohou dělat jen to, co nenaruší přirozené prostředí chráněných živočichů. Toto ovšem CPI nerespektuje a začala na parcelách orat a hnojit.

Zákaz činnosti

Rozorání louky se nelíbí odpůrcům stavby. PÁLENÍK: ROZHODNUTÍ O STAVBĚ JE NEZÁKONNÉ

„Je zřejmé, že se z developerské firmy nestali přes noc zemědělci. Jejich cíl je jasný. Zlikvidovat zákonem chráněné druhy živočichů, které se zde vyskytují,“ uvedl Marian Páleník, ředitel společnosti Přátelé přírody, jenž vede kampaň proti průmyslovým stavbám v Podkrušnohoří.

CPI se totiž proti rozhodnutí o neudělení výjimky odvolala. Přátelé přírody si tedy myslí, že když CPI takto živočichy vyhubí, bude pro ni mnohem jednodušší u odvolacího řízení uspět. Jinými slovy, kde není chráněných živočichů, není důvod stavbu zakazovat. NEMŮŽOU STAVĚT KVŮLI BROUČKOVI

Na stavbu logistického centra, ale právě i orání a hnojení pozemků, společnost CPI potřebuje výjimku, protože se tu vyskytuje střevlík zlatitý. Ten se sem dostal, protože na pozemcích se kromě seče trávy patnáct let nic nedělo.

Podle Jany Moravcové, ředitelky ústeckého inspektorátu České inspekce životního prostředí (ČIŽP), firma CPI skutečně na sekání a hnojení výjimku potřebuje. LIDÉ ZE ŽĎÁRKU ŽALUJÍ KRAJ

„V případě výskytu zvláště chráněných druhů živočichů v kategorii silně a kriticky ohrožených je výjimka nezbytná i pro to běžné obhospodařování pozemku, které by způsobilo negativní zásah do přirozeného vývoje těchto druhů,“ uvedla Moravcová. V praxi to znamená, že mohou například jen kosit trávu. OBAVY ZE SOUDNÍCH PRŮTAHŮ

„To ještě jen v časově omezeném období a jen při omezené četnosti seče,“ dodala Moravcová.

Porušení zákona

Tím, že CPI parcely rozorala a pohnojila, porušila zákon na ochranu životního prostředí. ČIŽP teď, laicky řečeno, připravuje zákaz činnosti v lokalitě. Zároveň si nechá zpracovat odborné posudky. Na jejich základě pak rozhodne o zahájení případného správního řízení o pokutě.

K tomu Michaela Winklerová, mluvčí CPI, uvedla, že projekt logistického centra stále ještě není ve výstavbě. „Chceme tedy, aby pozemky zatím ležely ladem. Orba a další činnost probíhají mimo tu část lučin, kde byl zaznamenán výskyt chráněného střevlíka zlatitého. Na místě, kde v budoucnu bude skrývka ornice,“ řekla.

Podle Páleníka z Přátel přírody ale CPI zlikvidovala kromě střevlíka i další chráněné druhy fauny. NÁSTUP ARCHEOLOGŮ

Například to mimo jiné mají být chřástal polní a křepelky. „Společnost CPI nám všem nyní předvádí, kam až u nás klesla podnikatelská kultura, že někteří lidé jsou v honbě za svým ziskem ochotni jít přes mrtvoly,“ pokračoval Páleník a dodal, že v případě takzvaného parku CPI doslova.

„Lidé z vedení firmy, kteří k tomu dali pokyn, si museli být jasně vědomi, co způsobí, proč to dělají a hlavně, že porušují zákon,“ dodal závěrem Páleník.

Kontroverzí kolem stavby 12 obřích hal, z nichž se má logistické centrum skládat, stále přibývá. Nejprve libouchecký stavební úřad vydal územní rozhodnutí, jež krajský úřad označil za vadné. Z tohoto důvodu pak zahájil přezkumné řízení.

Mezitím si společnost CPI, zřejmě aby se vyhnula průtahům při udělení stavebního povolení, obstarala takzvaný certifikát autorizovaného inspektora o povolení k provedení stavby, vydaný loni 24. listopadu právě na základě chybného územního rozhodnutí. HAVEL: NE ZÓNÁM NA ÚSTECKU

Poté krajský úřad přezkoumání zastavil s tím, že žádná nalezená vada územního rozhodnutí by neměla za následek zastavení stavby.

Podle Přátel přírody ale úředníci přezkoumání zastavili po neformální schůzce mezi pracovníky CPI a úředníky krajského úřadu, na níž jako účastníci probíhajícího řízení nebyli Přátelé přírody přizváni. V této souvislosti odpůrci stavby začali hovořit o korupci. CPI KUPUJE ODPŮRCE MONSTRA

Společnost CPI je na Ústecku spojena s opuštěnou stavební jámou před kinem Hraničář a společností Spobyt, známé třeba z kauzy problémové ubytovny na Střekově.

Petici proti stavbě logistického centra podepsal i bývalý prezident republiky Václav Havel.

Autor: Janni Vorlíček

14.5.2009 VSTUP DO DISKUSE 9
SDÍLEJ:
Fotbal, Arma Ústí a Znojmo.
20

Arma koncertovala, Znojmu nadělila čtyřku

Pracovníci Městského obvodu Severní Terasa pod vedením Pavla Nožičky demontovali části dětského hradu.

Dětský hrad se rozpadá, peníze na nový radní neschválili

Tisíce milovníků hudby míří do Vroutku na Rock for Churchill

Vroutek /FOTOGALERIE/ – V pátek odstartuje další ročník Rock for Churchill, který si během let vydobyl místo mezi nejpopulárnějšími českými festivaly.

Ředitel ústeckého divadla Miloš Formáček: Sázíme na muzikál, balet i koncerty

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ – Muzikál Casanova, čtyři balety včetně pohádky i drama, operetu Ptáčník a slavnou Mozartovu Flétnu. To je nabídka nové sezony v Severočeském divadle v Ústí.

Policisté pátrají po vandalovi. V noci se vyřádil na autech

Ústí nad Labem - Všebořičtí policisté pátrají po pachateli, který v průběhu noci ze soboty na neděli poškodil auta. 

Ústecká lvice Kivu se představí už 26. srpna v brněnské zoo

Ústí nad Labem/Brno - Ústecká lvice Kivu se před nedávnem odstěhovala. Spolu s brněnským lvem Lolkem se představí návštěvníkům už v sobotu 26. srpna v nové expozici pro lvy konžské v Brně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení