VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ROZHOVOR: Srpen 1969 začal v Ústí již v březnu

Ústí nad Labem - Bratrské socialistické armády pod vedením vojsk Sovětského svazu obsadily v noci z 20. na 21. srpna 1968 Československo. V Ústí v noci zemřel pod pásy sovětského tanku první občan Československa Petr Fridrich, v Liberci ráno zastřelili Sověti u radnice několik Liberečáků.

21.8.2009
SDÍLEJ:

Vytlučená okna a poškozená fasáda sovětské komandatury.Foto: Archiv

V den prvního výročí okupace se proto počítalo s protesty. Ale předpremiéra proběhla již v březnu, vzpomíná ústecký archivář Vladimír Kaiser.

Koncem března vyhráli naší hokejisté nad sovětskými. Bylo to vnímáno jako symbolická odveta za srpen 1968. Proč tyto oslavy v Ústí doprovodil i oheň a střelba?
Ústečáci se shromáždili ve Vaníčkově ulici před tehdejší sovětskou komandaturou. Provolávali slávu našim hokejistům. K incidentu došlo údajně tím, že sovětský velitel chtěl uklidnit situaci a připít si s Čechy vodkou na jejich vítězství. Při vycházení ze vchodu komandatury zakopl a nechtěně vystřelil ze zbraně, kterou držel v ruce.

Tím vše začalo?
Ano. Lidé se výstřelu nezalekli. Házeli na budovu komandatury kameny a mokré drny vytrhané z trávníku v parku. Z komandatury se ozvaly salvy ze samopalů a nad hlavami demonstrantů prolétly dávky svítících střel. Demonstranti poté převrátili a zapálili sovětská vojenská vozidla zaparkovaná před komandaturou.

Demonstranti prý znehybnili i jedno sovětské obrněné vozidlo?
Sověti si zavolali z tamní sovětské tankové posádky Bohosudova na pomoc jako demonstraci síly obrněný transportér. Demonstranti ho zastavili na Masarykově ulici. Znemožnili mu další jízdu tím, že blátem zamazali průzory vozidla. Naštěstí nedošlo k žádnému zraněním. StB identifikovala několik demonstrantů podle pořízených fotografií a vyslýchala je. Potom byla sovětská komandatura přemístěna na Klíši do Alešovy ulice č. 10.

Jak dopadl 21. srpen 1969?
Na Mírovém náměstí se 21. srpna 1969 ve 12 hodin objevily první shluky demonstrantů před spořitelnou a hotelem Bohemia. Byli to především žáci, studenti a učni, kteří měli prázdniny. Ve 14 hodin jim předseda městského národního výboru Jaroslav Dvořák v rozhlase přečetl výzvu k rozejití, kterou nikdo neuposlechl. Po 14. hodině přicházeli zaměstnanci závodů, kterým končila ranní směna, a demonstranti začali blokovat MHD. V 16 hodin příslušníci Lidových milic na západním nádraží zatkli 13 takzvaných chuligánů, v 17.30 hod. krizový štáb v zasedačce ONV za účasti velitele Lidových milic, velitele jednotky armády a náčelníka okresního velitelství SNB, ti všichni se rozhodli, že je třeba provést zásah. V 17.45 hod. se spojili s tajemníkem OV KSČ Rudolfem Kvasničkou a ten zásah doporučil. V 17.55 hod. předseda ONV Jaromír Čadek objednal zásah i náčelníka okresního velitelství policie v Ústí.

Kdo všechno zasahoval?
Proti demonstrujícím byly nasazeny vedle policie i jednotky Lidových milic. Demonstranti napadli zasahující síly dlažebními kostkami. Policisté zatkli 30 osob na doporučení StB jako domnělé organizátory.

Byl někdo následně potrestán?
Za hlavní viníky označila StB dva sedmnáctileté dělníky ze Spolchemie, byli to Václav Kučera a Josef Vaněk, a ti skončili ve vazbě. Příslušníci StB teleobjektivy pořizovali snímky demonstrantů především z nízké přístavby k hotelu Bohemia. Fotografie pak posloužily k provádění tvrdé perzekuce proti účastníkům demonstrace. V roce 1970 dokonce z fotografií pořízených v březnu a v srpnu 1968 tehdejší vedení okresu udělalo výstavu.

Diktatura začala rokem 1969
Dokladem toho, že rok po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy, tedy 21. srpna 1969, jakýkoliv odpor proti okupaci neměl šanci, jsou opatření, která byla přijímána v okrese Ústí nad Labem. Již od července 1969 byla připravována opatření proti možným demonstracím.
Aby si Ústřední výbor KSČ zajistil kredit u vůdce SSSR V. I. Brežněva, nařídil tvrdou likvidaci demonstrací i za cenu případné střelby do lidí. Proto povolal ke spolupráci na potlačení případných nepokojů i armádu – poprvé od roku 1945.

Autor: František Roček

21.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Při povodních se utrhlo pět lodí. Dvě z nich museli pyrotechnici  odstřelit. Na snímku je jedno z plavidel, které se zaseklo o pilíř Nového mostu v Děčíně. Jeho vrak po odstřelu 		nedostal z vody ani vyprošťovací tank a bylo nutné jej rozřezat.
4

Povodeň 2002: Splašené lodě museli potopit, při jejich odstřelu zemřel muž

Ústecký pohár v golfu.
11

FOTO: Ústecký pohár v golfu ani rozmary počasí nepokazily

AKTUALIZOVÁNO

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Ústecký kraj, ČR - Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát ve středu schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. 

Severní Terasa je pod dohledem strážníků. Kontrolují restaurace i bezdomovce

Ústí nad Labem - V těchto dnech pokračují preventivně bezpečnostní akce městské policie v restauračních zařízeních v obvodu Severní Terasa, se zaměřením na podávání alkoholu osobám mladším osmnácti let a na dodržování zákazu kouření v těchto provozovnách.  

V Ústí mají pukomet! Vychová Slovan dalšího Neuvirtha?

Ústí nad Labem - V útrobách ústeckého zimního stadionu vzniklo brankářské centrum. Využívá mnoha specifických cvičení ale také pukometu.

Mladík kradl v obchodech, co mu přišlo pod ruku. Hrozí mu vězení

Ústí nad Labem - Kradl v prodejnách oblečení jídlo i cukrovinky. Škoda na odcizených věcech dosáhla zhruba 9 tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení