Program má několik novinek a výjimečných akcí. Tou první je slavnostní zahájení 11. Dnů české a německé kultury na české straně Euroregionu Elbe/Labe.

„Odehraje se ve spolupráci s českým partnerem, vědeckou institucí Collegium Bohemicum v Severočeském divadle opery a baletu v Ústí dnes od 19.00 hodin,“ uvedla Tereza Šimůnková z Collegia.

Slavnostnímu večeru v SDOB bude předcházet mezinárodní vědecká konference Středoevropský den o česko-saské odborné spolupráci na Univerzitě J. E. Purkyně. „I tuto akci bude Ústí hostit jako první město v ČR,“ dodala.

Jak slibují pořadatelé, a jak předchozí ročníky dokázaly, Dny české a německé kultury umožní aktivní kulturní výměnu a spolupráci mezi kulturními organizacemi, pořadateli, umělci a také publikem na obou stranách česko-německé hranice.

„Letos je na programu 125 akcí ve 13 městech a obcích Saska a severních Čech. Vybere si každý, od koncertů vážné hudby, jazzu, rocku a popu přes divadelní představení, projekce filmů a literární čtení po výstavy v oblasti malířství a architektury, workshopy či pódiové diskuze,“ uvedla Frauke Wetzel, jedna z pořadatelek. Dny jsou 20 let po pádu železné opony věnovány především kritickému ohlédnutí za událostmi na obou stranách hranice.

„Umělecká sympózia, výstavy, čtení, přednášky a filmy upomenou, odhalí skryté a umožní nové způsoby nahlížení na revoluční dny roku 1989 a následný vývoj. Například výstava Cesta za svobodou (Der Weg zur Freiheit) přiblíží dramatické události podzimu 1989 na německém velvyslanectví v Praze; výstavy s názvem „Sametová revoluce 17.11.1989 v Ústí“ a „Ortszeit/Localtime“ nabídnou německý i český pohled na dění před 20 lety.