VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Městští strážníci v uniformě do práce chodit nebudou

Ústí nad Labem - Všichni strážníci i jejich nadřízení by měli chodit ve službě v uniformě. A nejen ve službě, ale i do práce a z práce. Samozřejmě, s výjimkou primátora města. To jsou názory, jimiž Ústecký deník v poslední době oslovili jeho čtenáři.

30.10.2009
SDÍLEJ:

Městská policieFoto: DENÍK/ Karel Pech

Myslí si to i Miloš Čermák. „Jsou to přece policisté placení z městského rozpočtu. Trocha pokory v tomhle směru by jim asi neuškodila,“ dal se slyšet.

„Samozřejmě chápu, že jejich práce je těžká a nebezpečná, ale pak by tam mělo být i trochu hrdosti na to, co dělají,“ dodal s tím, že to platí pro všechny, včetně ředitele městské policie nebo jeho zástupce.

Další čtenářka, jež si nepřeje být jmenována, zase upozornila na to, že někteří městští policisté uniformu nenosí ani ve službě. „Několikrát jsem tak viděla pana Hubáčka ze Střekova. Zdá se mi to divné, jak potom může dělat dobře svou práci?“ ptala se.

Také redaktoři Deníku byli nejednou svědky toho, jak velitelé základen městské policie i v ostatních ústeckých čtvrtích vykonávali svou práci v civilním oblečení.

Podle ústeckého primátora Jana Kubaty není strážník městské policie ve služebním poměru jako příslušník policie České republiky, hasiči, armáda, ale v pracovním poměru k obci. „Nepřísluší mu, aby nosil uniformu mimo pracovní dobu,“ míní Kubata.

Zákon o obecní policii přikazuje v § 9, odstavci 1, že strážník je povinen při výkonu své pravomoci prokázat svou příslušnost k obecní policii stejnokrojem s odznakem obecní policie, identifikačním číslem a názvem obce. Nestanovuje ovšem, kdo všechno a kdy by uniformu měl mít.

Zároveň přikazuje strážníkovi zasáhnout vždy, když je páchán trestný čin. Přitom ovšem musí prokázat svou příslušnost k obecní či městské policii, pokud na sobě uniformu nemá oblečenou.

Městská policie a uniforma

Řídí se zákonem o obecní policii

užívání uniformy, jako prokázání příslušnosti k MP popisuje konrétně paragraf 9, odstavec 1, dále ne

strážníci nejsou ve služebním poměru, ale v pracovním

strážník zasahuje i bez uniformy

„Strážník je i mimo pracovní dobu povinen v mezích tohoto zákona provést zákrok, popřípadě učinit jiné opatření, zejména vyrozumět nejbližší útvar policie, je-li páchán trestný čin nebo přestupek.

Pokud se v tomto případě strážník neprokazuje podle § 9 odst. 1, prokáže příslušnost k obecní policii průkazem,“ uvádí zákon doslova.

Podle primátora Kubaty tedy není stanoveno, že strážník musí mít v pracovní době bezpodmínečně uniformu. „Jiná nařízení nejsem v tuto chvíli připraven vydávat. I ředitel městské policie pan Bakule nosí uniformu.“

Autor: Janni Vorlíček

30.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Odsouzení vězni z litoměřické vazební věznice pracují na úklidu břehů řeky Labe.
13

FOTO: Vězni si mákli. Uklízeli břehy Labe

FOTO: Brná - Štětí
14

FOTO: Brná doma poprvé prohrála

Motoráky na Moldavu letos nevyjedou. Oprava vázne

Krušné hory - Práce na opravě poškozených kolejí se komplikují. Podloží je nestabilní mnohem víc, než železničáři čekali

Věčně mladý Jiří Suchý: Uvědomil jsem si, že se už blíží střední věk

Ústecký kraj /ROZHOVOR/ – Ačkoliv Jiřímu Suchému, všeumělci, ověnčenému řadou prestižních ocenění, bylo nedávno 86 let, je stále velmi aktivní.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Neštěmice mají dva body, trenér ale spokojen není

Neštěmice, Litoměřice – Fotbalisté Neštěmic zabrali a konečně slaví v krajském přeboru bodový zisk. V duelu na půdě Litoměřicka zvítězili 5:4 na penalty, jenže ještě v 80. minutě vedli 4:2.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení