VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Městští strážníci v uniformě do práce chodit nebudou

Ústí nad Labem - Všichni strážníci i jejich nadřízení by měli chodit ve službě v uniformě. A nejen ve službě, ale i do práce a z práce. Samozřejmě, s výjimkou primátora města. To jsou názory, jimiž Ústecký deník v poslední době oslovili jeho čtenáři.

30.10.2009
SDÍLEJ:

Městská policieFoto: DENÍK/ Karel Pech

Myslí si to i Miloš Čermák. „Jsou to přece policisté placení z městského rozpočtu. Trocha pokory v tomhle směru by jim asi neuškodila,“ dal se slyšet.

„Samozřejmě chápu, že jejich práce je těžká a nebezpečná, ale pak by tam mělo být i trochu hrdosti na to, co dělají,“ dodal s tím, že to platí pro všechny, včetně ředitele městské policie nebo jeho zástupce.

Další čtenářka, jež si nepřeje být jmenována, zase upozornila na to, že někteří městští policisté uniformu nenosí ani ve službě. „Několikrát jsem tak viděla pana Hubáčka ze Střekova. Zdá se mi to divné, jak potom může dělat dobře svou práci?“ ptala se.

Také redaktoři Deníku byli nejednou svědky toho, jak velitelé základen městské policie i v ostatních ústeckých čtvrtích vykonávali svou práci v civilním oblečení.

Podle ústeckého primátora Jana Kubaty není strážník městské policie ve služebním poměru jako příslušník policie České republiky, hasiči, armáda, ale v pracovním poměru k obci. „Nepřísluší mu, aby nosil uniformu mimo pracovní dobu,“ míní Kubata.

Zákon o obecní policii přikazuje v § 9, odstavci 1, že strážník je povinen při výkonu své pravomoci prokázat svou příslušnost k obecní policii stejnokrojem s odznakem obecní policie, identifikačním číslem a názvem obce. Nestanovuje ovšem, kdo všechno a kdy by uniformu měl mít.

Zároveň přikazuje strážníkovi zasáhnout vždy, když je páchán trestný čin. Přitom ovšem musí prokázat svou příslušnost k obecní či městské policii, pokud na sobě uniformu nemá oblečenou.

Městská policie a uniforma

Řídí se zákonem o obecní policii

užívání uniformy, jako prokázání příslušnosti k MP popisuje konrétně paragraf 9, odstavec 1, dále ne

strážníci nejsou ve služebním poměru, ale v pracovním

strážník zasahuje i bez uniformy

„Strážník je i mimo pracovní dobu povinen v mezích tohoto zákona provést zákrok, popřípadě učinit jiné opatření, zejména vyrozumět nejbližší útvar policie, je-li páchán trestný čin nebo přestupek.

Pokud se v tomto případě strážník neprokazuje podle § 9 odst. 1, prokáže příslušnost k obecní policii průkazem,“ uvádí zákon doslova.

Podle primátora Kubaty tedy není stanoveno, že strážník musí mít v pracovní době bezpodmínečně uniformu. „Jiná nařízení nejsem v tuto chvíli připraven vydávat. I ředitel městské policie pan Bakule nosí uniformu.“

Autor: Janni Vorlíček

30.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z archivu Olgy Roučkové.
7

První česká žena na čtyřkolce, která bude na Dakaru, je z Děčína!

V národním parku objevili vzácného netopýra Saviova.

V národním parku objevili vzácného netopýra

Na hradbách Střekova strašil slavný hudební skladatel Richard Wagner

Střekov - Uplynulo 175 let od návštěvy Richarda Wagnera na Ústecku. Připomínku chystá pouze hrad Střekov. Tuto neděli.

Dostáváme hodně branek, není to dobré, ví Antonín Melka

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Slovan má zatím k ideálním výkonům v přípravě daleko. Hoří především obrana.

Taxíky připomínají auta Veřejné bezpečnosti. Bát se jich nemusíte

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Na žluto-bílé nízkonákladové taxíky si kvůli levné ceně počkáte večer i celou hodinu. 

Petr Gandalovič: Netušili jsme, kde se voda zastaví

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Po povodních v roce 2002 nastoupil do funkce primátora Ústí nad Labem. S jejich následky se Petr Gandalovič musel poprat a zajistit, aby zkáza v příštích letech nedosáhla takového rozsahu

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení