Ústecká městská organizace ODS už ostatně toto usnesení přijala ve čtvrtek na svém oblastním sněmu. Důvody shrnul v podstatě do jediné věty Pavel Sušický, ústecký senátor a předseda ústecké organizace ODS.

„Pokud pan Topolánek neprokáže, že má silný mandát, potom by se kongres měl změnit na volební,“ řekl ke svým spolustraníkům.

Ústecký sněm tak jen potvrdil usnesení své výkonné rady, přijaté minulý týden ve stejnou dobu, kdy svou případnou kandidaturu na post předsedy ODS ohlásil Petr Gandalovič, ústecký poslanec. Ten ostatně na sněmu také prohlásil, že ohlášení kandidatury pro něj bylo nejtěžší rozhodnutí v jeho politické kariéře.

Dá se tedy s největší pravděpodobností očekávat, že podobné usnesení, přijmou také ostatní oblastní sněmy regionu. Tím by už, podle partajních stanov, mohla být naplněna podmínka, jež opakování volby předsedy, případně uspořádání volebního kongresu, umožňuje.

Ty totiž stanovují, že k volbě nového předsednictva je nutné, aby se třetina všech oblastních sněmů ODS usnesla na tomto požadavku.

Proti Topolánkovy už rebelují například regionální organizace v kraji Jihočeském, Karlovarském, některé pražské organizace a další. Ústečtí občanští demokraté pak Topolánkovi vyčítají nejen to, že složil mandát po zrušení předčasných voleb a jeho trvale špatný mediální obraz, poškozující celou partaj, ale i jeho chování vůči nim samotným. To mu ostatně vyčítají všichni rebelové.

Na oblastním sněmu o tom poměrně obšírně hovořil ústecký primátor Jan Kubata.

Kromě kritizované nekomunikativnosti od předsednictva směrem do regionu a vulgárnosti ústecké organizaci vadí i Topolánkovy narážky na množství takzvaných černých duší v členské základně na Ústecku.

„Na příkaz předsedy Topolánka byl proveden hlavní kanceláří ODS a hlavním managerem audit, jenž nezjistil žádné pochybení. Regionální sdružení pak přeregistrovalo všechny členy. Ústecká oblast má i videozáznam, který tu zcela vylučuje existenci černých duší,“ upozornil Kubata.

Graf: Výsledky hlasování


„Tyto výroky jsou urážkou pro všechny ústecké členy ODS. A to jsou ti samí lidé, díky jejichž hlasům se stal Topolánek předsedou,“ pokračoval Kubata.

„Ona Topolánkem kritizovaná ústecká ODS v době červnových povodní poslala na pomoc 15-ti členný tým a zaplatila 130 tisíc korun jako pomoc postiženým a to bez jakékoliv intervence pana Topolánka.“

Další věcí, jež ústečtí členové ODS považují za nevhodnou, je program listopadového kongresu, jež má být hlavně ideovým. Tedy přesně toho, na němž by si měl případně Topolánek nechat potvrdit předsednický mandát.

„Myslím, že dnes naše voliče trápí něco úplně jiného,“ sdělil senátor Sušický po ukončení sněmu. „Na to, abychom se zabývali vývojem strany v příštích dvaceti letech, bude dost času po volbách. Je nutné se věnovat aktuálním problémům. Ekonomické krizi, nebo zdravotní a důchodové reformě, budou–li například o to mít členové zájem.“

Sám Topolánek tuto situaci v médiích několikrát zlehčoval. Lidovým novinám například řekl, že před každým kongresem se objevují takové hlasy. „Nepřehlížím je. Jsem ale přesvědčen, že to volební kongres být nemá. ODS by to neprospělo,“ řekl Topolánek.

„Potřebujeme naopak na kongresu narýsovat dlouhodobou vizi, jaká by měla podle ODS Česká republika být.“

Topolánek ovšem již dříve dal najevo, že má v úmyslu dál vést ODS a hodlá sjezd požádat o silnější mandát. Gandaloviče nepovažuje za žádného soupeře a sází na nejednotnost svých oponentů v tom, kdo by ho měl nahradit.

Nevyloučil však ani variantu, že odejde z politiky. Řadu spolustraníků překvapil výrokem, že svůj politický osud spojí s ratifikací lisabonské smlouvy v ČR. Ovšem i tato nejednoznačnost jeho výroků je členům ODS v regionu trnem v oku.