VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Půlnoční mše přilákala i mladé zvědavce

Ústí nad Labem – Je Štědrý den, půl jedenácté večer a před kostelem Nanebevzetí Panny Marie se scházejí desítky lidí. Za půl hodiny začíná půlnoční mše.

25.12.2009 22
SDÍLEJ:

Půlnoční mše v kostele Nanebevzetí Panny Marie.Foto: DENÍK/Martin Klimeš

Brána do kostela, samého centra Vánoc, se otevřela za deset minut jedenáct a uvnitř nás mile přivítal arciděkan Miroslav Šimáček.

V kostele byla z přítomných cítit pokora, z některých alkohol. Nějak se dovnitř domotala i žena, která vypadala, že se neudrží na nohou.

Radost i pláč

„I díky sestře vidíme, že na světě není jen radost, ale i smutek,“ komentoval arciděkan Šimáček hlasité nářky, které žena v kostele po celou dobu mše nedokázala tlumit.

Přítomné rušila, některým poskytla atrakci, pro kterou možná do kostela šli. Již venku jsem se podivoval, kolik jde do kostela mladých lidí. Byla jich většina.

Někteří snad přišli ze zvědavosti, jiní si chtěli Štědrý večer zpestřit právě nějakou atrakcí. Ti, kterým naříkající nestačila většinou odcházeli ještě před koncem. Žena však, i přes časté přemlouvání přítomných a nakonec i policie, mši vydržela až do konce.

Začněme u sebe

Pěkně promrzlí, ale s radostí, že „můžeme být u toho“ jsme vyslechli slovo Boží, i slova arciděkana o tom, že chceme- li na tomto světě něco změnit, měli bychom začít sami u sebe.

#nahled|http://g.denik.cz/8/12/pulnocni_mse_kostel_nanebevzetimarie_e_denik_clanek_hp.jpg|http://g.denik.cz/8/12/pulnocni_mse_kostel_nanebevzetimarie_e.jpg|Půlnoční mše v kostele Nanebevzetí Panny Marie.#

Slova písní, které se kostelem nesla, jsem ve „zpěvníku“ v lavici hledal většinou marně. Chytil jsem se až u závěrečné „hymny Vánoc“ Narodil se Kristus Pán. Přesto ve mně půlnoční mše zanechala hluboký dojem.

Stejně jako v těch, kteří v kostele našli co hledali. „Mše se mi líbila, chodím na ni pravidelně, i když jinak do kostela často nezavítám,“ sděloval pak Marek Švarc, který se jen podivoval nad tím, že zde na mše nechodí tolik lidí, jako třeba na Slovensku.

Na půlnoční jsem byl letos prvně. Ne, že bych se o to již dříve nepokoušel, ale nikdy jsem si neověřil, jestli opravdu začíná o půlnoci. Většinou jsem dorazil pozdě.

Jindy, pokud si dobře pamatuji, mě zaskočilo množství lidí, kteří se v kostele tísnili, a prodej klobás a párků v rohlíku před kostelem.Nyní se naštěstí nic podobného neopakovalo a já se konečně dostal i dovnitř. Dozvěděl jsem se něco o sobě i podstatě samotných Vánoc.
#nahled|http://g.denik.cz/8/12/pulnocni_mse_kostel_nanebevzetimarie_de_denik_clanek_hp.jpg|http://g.denik.cz/8/12/pulnocni_mse_kostel_nanebevzetimarie_de.jpg|Půlnoční mše v kostele Nanebevzetí Panny Marie.#

Autor: Martin Klimeš

25.12.2009 VSTUP DO DISKUSE 22
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tisíce návštěvníku zaplavilo Úštěcký letní jarmark. Na jubilejní 20. ročník dorazil i císař a král Karel IV. se svojí družinou.
49

Foto: Na historický jarmark do Úštěka přišly tisíce lidí

Ilustrační foto.

Policie žádá o pomoc veřejnost při objasnění dopravní nehody

V národním parku se narodil rekordní počet silně ohrožených čápů černých

České Švýcarsko – Letošní rok byl pro silně ohrožené čápy černé v národním parku České Švýcarsko rekordním. Narodilo se tu totiž nejméně 18 jejich mláďat, z nichž 16 se podařilo okroužkovat.

Velké Březno oslaví 850 let. Obec hledá účastníky velkého průvodu

Velké Březno - Blíží se oslavy 850 let od založení obce Velké Březno. Průvod historických postav proběhne 30. září.

Obyvatelé Střekova přirovnávají zápach ze Setuzy ke zdechlině

Střekov - Jako když se vypouští žumpa nebo hnije mršina. Tak popisují obyvatelé Střekova zápach, který se několikrát do roka line z areálu bývalé Setuzy v Ústí nad Labem.

Zajímavé projekty pro seniory podpoří ústecký magistrát

Ústí nad Labem - Magistrát města Ústí poskytuje dotace pro akce seniorů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení