VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SERIÁL PRIMÁTOŘI: Primátor Jílek měl na pracovním stole lebku

Ústí nad Labem - Josef Jílek (primátorem od 5. 12. 1994 do 6. 10. 1997) byl mezi lidmi oblíbený. Své práci dával vše, chtěl, aby tu úředníci byli pro lidi.

5.1.2010 2
SDÍLEJ:

Josef Jílek.Foto: Archiv

Nový statut města, jeho strategický plán, nové logo, či transformace dopravního podniku. To je jen krátký výčet témat, která ve své funkci řešil ústecký primátor Josef Jílek.

I o něm se diváci dozví ve filmu ústeckého muzea a jeho pracovníka Jiřího Petrů. Josef Jílek ale už ve filmu bohužel nepromluvil. Při výkonu funkce, v roce 1997, zemřel.

V Pohledu shora tak za něj mluvila jeho manželka Irena Jílková. Pracovník Českého rozhlasu Robert Tamchyna, který Irenu Jílkovou ve filmu zpovídal, považuje tuhle část natáčení za snad nejosobnější vůbec.

Rozhovor s Jílkovou byl svou povahou vzpomínek prý jiný než všechny předchozí. „Poprvé se tu také dotýkáme vlivu každodenního stresu v primátorské funkci na zdraví člověka, i když otázka - zda Jílkovo „plné nasazení“ a aktivní působení v politice nějak urychlilo jeho nemoc - přímo nepadla,“ uvedl Tamchyna.

JOSEF JÍLEK. Narodil se 13. 12. 1940 v Praze. O šest let později se s rodiči přestěhoval do Ústí n. L., v roce 1963 skončil studia zubního lékařství na lékařské fakultě UK v Plzni. Jako primátor města Ústí n. L. působil od 5. 12. 1994. Jednou řekl: „K Ústí mám od dětství úzký vztah. Znám zde kdeco a kdekoho. Chci, aby lidé z Ústí neutíkali, aby město bohatlo cestou slušných podnikatelů, aby děti nepoznaly vládu hlouposti a nezapomněly na generaci, která tohle všechno zažila.“ Zákeřná nemoc nad ním zvítězila 6. 10. 1997.Mnohem důležitější momenty než strategický plán rozvoje města, nový most, logo města a nebo setkání primátorů z celé republiky – byly prý důležitější otázky kolem lidského přístupu úředníků na magistrátu. Řeč přišla také na otázky kolem (ne)zbytnosti času stráveného na schůzích a především zamyšlení nad tím, co zůstává po politikovi v čele města ve vzpomínkách kolegů a spolupracovníků a v historii města obecně.

Irena Jílková na svého manžela vzpomíná jako na patriota a „šéfovský typ“. „Možná měl pocit, že se mu málo daří ten úřad zlidštit, otevřít lidem, aby si úředníci uvědomili, že jsou tu pro lidi a ne naopak,“ vzpomínala Jílková. Na otázku, zda po primátorovi ve městě něco zůstalo, uvedla například realizaci Mariánského mostu, rekonstrukci divadla, a opravu budovy magistrátu.

PRO: Jan Wanke
Střekov, 33 let
Myslím, že primátor by měl
pracovat na 100 procent
a pokud na to zdravotně nemá,
měl by radši dobrovolně odstoupit.
Zničit si kvůli tomu zdraví nemá cenu.
PROTI: Vladimír Štrébl
Ústí nad Labem, 47 let
Primátor by měl pracovat pro lidi,
pro město, ale zároveň by měl
alespoň trochu dbát na své zdraví.
To je pro člověka určitě přednější.


A s čím chodil večer domů? „Býval unaven a rozčilen, stěžoval si na to, že celý den tvrdě pracuje a není to moc vidět,“ zamýšlela se Jílková.
Historik Vladimír Kaiser vzpomínal na to, že Jílek na svém pracovním stole neměl papíry, ale lidskou lebku.

„Ptal jsem se, jestli je to symbol Hamleta, ale on řekl, že ne, že je to symbol lékařů.“ Dle Kaisera se s primátorem Jílkem jednalo dobře a pro každého měl porozumění.
V knize Heleny Borské se píše o tom, jak náměstkové primátora zrekapitulovali pozitiva, kterých město dosáhlo za působení Jílka v primátorské funkci: Byl schválen nový statut města, územně-plánovací dokumentace a vyhlášky, strategický plán rozvoje města, provedena transformace dopravního podniku na akciovou společnost.

Okamžitě rozšířil úřední dny magistrátu na všechny dny v týdnu. Zlepšila se práce magistrátních úředníků. Přišly úspěchy v oblasti ochrany životního prostředí, sociálních věcí i práce městské policie, začala privatizace bytového fondu. Město navázalo a prohloubilo partnerské vztahy se zahraniční samosprávou.

Jílek, vědom si své odpovědnosti vůči městu a jeho obyvatelům, vykonával úřad primátora se sebezapřením i v době své zdravotní krize.

Autor: Martin Klimeš

5.1.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Velká voda zdevastovala přes 79 obcí a měst. Spoušť  po ní pomáhali lidem uklízet všichni.

Dopad povodní nebyl dříve tak velký. Lidé u řeky bydleli v patře

Pár ze severu Čech byl na cestách přibližně 745 dní.
4

Travelbeat po návratu z Ameriky: Jsme teď jako Alenka v říši divů

Ústecká královna horských kol získala stříbro na republice

Ústí nad Labem - Simona Jirková z Ústí nad Labem vyhrála 2. místo v mistrovství ČR ve sjezdu horských kol. Mladá jezdkyně reprezentovala ČR a Ústí nad Labem na MS v Rakousku už v roce 2012. Je trojnásobnou vícemistryní republiky ve sjezdu.

Z východu Čech s prázdnou: Jeden gól fotbalistům Ústí na body nestačil

Pardubice – S prázdnou se vrací fotbalisté Ústí z Pardubic, kde prohráli druhé soutěžní utkání v této sezóně.

Na koncert dvaceti tří světových operních hitů zve Severočeské divadlo

Ústí nad Labem – Mimořádnou letní událost chystá v neděli 20. srpna od 17 hodin ústecké Severočeské divadlo.

Školy dostanou peníze na ozdravné pobyty, když v nich bude ekologická výchova

Ústecký kraj - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. Září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení