Vyběhali mu nájemní smlouvu, odběr energií, pečovatelskou službu. Jelikož není schopen sám zhodnotit, jakou cenu mají peníze, jeho důchod je ukládán na depozitní účet. Nákupy, spolu s úklidem jsou propláceny zpětně.

Rodina se ale o pana Jiřího nestará. Jeho opatrovníkem je město Ústí nad Labem, přesněji sociální odbor neštěmického obvodu. „Pan Jiří, jeho příjmení sdělit nesmíme, trpí psychiatrickým onemocněním a mentálním postižením,“ popisovala Petra Morávková, vedoucí odboru.

Pan Jiří ovšem není sám. Konkrétně zrovna neštěmický obvod má na starosti jako veřejný opatrovník dalších 10 nesvéprávných. V ostatních městských obvodech je to, co do počtu nesvéprávných, různé. Na Střekově mají v opatrovnictví čtyři.

V centrálním obvodu pak osm. „Není to jednoduché. Legislativa je špatná, rodinu nepřinutí, aby se o nesvéprávné postarala. Takže nám je hodí na krk. Stalo se, že opatrovaného ani nenajdeme, protože je třeba v Praze na hlavním nádraží. Je to těžké,“ komentoval to Václav Verner (ODS), starosta centrálního obvodu.

Proč se o nesvéprávné stará radnice? „Jelikož to přikazuje zákon,“ vysvětluje neštěmická starostka Liana Wagnerová (ODS). „Osobě, která je nějak omezena či zbavena způsobilosti k právním úkonům, musí být vždy ustanoven opatrovník. Toho určuje soud.“

Opatrovník se samozřejmě nejprve hledá v rodině. Ta ale může odmítnout se o nesvéprávného starat. „Pokud se nenajde vhodná osoba, schopná vykonávat funkci opatrovníka, soud jím pak ustanoví příslušnou obec a vymezí rozsah opatrovnických práv a povinností,“ popsala Wagnerová.

Ale ani umístění do ústavu neřeší všechny problémy. Opatrovníkem totiž obec, v tomto případě obvod, zůstává dál. „Pro úřednice je to někdy dost složité. Jezdí třeba až do ústavu v Beřkovicích,“ dodala starostka Wagnerová.

Obec nesvéprávné zpravidla dostane na starost, když už mají dluhy, odpojenou elektřinu a podobně. „Musíme pak o tom jednat s vlastníky domů a energetickými společnostmi. U pana Jiřího jsme museli zajistit i třeba průkazku na MHD,“ popisovala dál Morávková z neštěmické radnice.

„Také kontrolovat, zda chodí k lékaři, užívá léky a podobně. Chránit ho před dalšími dluhy a lichváři, jejichž obětí se tito lidé stávají. Nakonec nám nezbylo, než umístění pana Jiřího do ústavu,“ dodala k tomu závěrem Morávková.