VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úředníci za nesvéprávnými musí dojíždět až do Beřkovic

Neštěmice – Pan Jiří je nesvéprávný. Všechny běžné lidské záležitosti za něj musí řešit sociální pracovníci.

13.1.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: Archiv Vyškovského Deníku

Vyběhali mu nájemní smlouvu, odběr energií, pečovatelskou službu. Jelikož není schopen sám zhodnotit, jakou cenu mají peníze, jeho důchod je ukládán na depozitní účet. Nákupy, spolu s úklidem jsou propláceny zpětně.

Rodina se ale o pana Jiřího nestará. Jeho opatrovníkem je město Ústí nad Labem, přesněji sociální odbor neštěmického obvodu. „Pan Jiří, jeho příjmení sdělit nesmíme, trpí psychiatrickým onemocněním a mentálním postižením,“ popisovala Petra Morávková, vedoucí odboru.

Pan Jiří ovšem není sám. Konkrétně zrovna neštěmický obvod má na starosti jako veřejný opatrovník dalších 10 nesvéprávných. V ostatních městských obvodech je to, co do počtu nesvéprávných, různé. Na Střekově mají v opatrovnictví čtyři.

V centrálním obvodu pak osm. „Není to jednoduché. Legislativa je špatná, rodinu nepřinutí, aby se o nesvéprávné postarala. Takže nám je hodí na krk. Stalo se, že opatrovaného ani nenajdeme, protože je třeba v Praze na hlavním nádraží. Je to těžké,“ komentoval to Václav Verner (ODS), starosta centrálního obvodu.

Proč se o nesvéprávné stará radnice? „Jelikož to přikazuje zákon,“ vysvětluje neštěmická starostka Liana Wagnerová (ODS). „Osobě, která je nějak omezena či zbavena způsobilosti k právním úkonům, musí být vždy ustanoven opatrovník. Toho určuje soud.“

Opatrovník se samozřejmě nejprve hledá v rodině. Ta ale může odmítnout se o nesvéprávného starat. „Pokud se nenajde vhodná osoba, schopná vykonávat funkci opatrovníka, soud jím pak ustanoví příslušnou obec a vymezí rozsah opatrovnických práv a povinností,“ popsala Wagnerová.

Ale ani umístění do ústavu neřeší všechny problémy. Opatrovníkem totiž obec, v tomto případě obvod, zůstává dál. „Pro úřednice je to někdy dost složité. Jezdí třeba až do ústavu v Beřkovicích,“ dodala starostka Wagnerová.

Obec nesvéprávné zpravidla dostane na starost, když už mají dluhy, odpojenou elektřinu a podobně. „Musíme pak o tom jednat s vlastníky domů a energetickými společnostmi. U pana Jiřího jsme museli zajistit i třeba průkazku na MHD,“ popisovala dál Morávková z neštěmické radnice.

„Také kontrolovat, zda chodí k lékaři, užívá léky a podobně. Chránit ho před dalšími dluhy a lichváři, jejichž obětí se tito lidé stávají. Nakonec nám nezbylo, než umístění pana Jiřího do ústavu,“ dodala k tomu závěrem Morávková.

Autor: Janni Vorlíček

13.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

MARTIN KOLOMÝ skončil na 11. místě.

"Stezka ukázala správný směr," ví Kalivoda

Pétanque - ilustrační snímek

Populární pétanque si už brzy zahrají lidé v Neštěmicích

Pokladna divadla je zavřená, jeho lístky ale nabízí Palác Zdar

Ústí nad Labem - Pokladna Severočeského divadla má dovolenou do středy 16. srpna.

Jaroslav Kubera: Novoroční projev mám v hlavě, pak ho stačí jen dopilovat

Teplice /ROZHOVOR/ - Místopředseda Senátu České republiky a primátor Teplic Jaroslav Kubera (ODS) se může ucházet o post prezidenta. Nasbíral mezi kolegy v horní komoře parlamentu více než deset potřebných podpisů. 

ROZHOVOR: Snad se od Američanů přiučíme práci s mládeží, doufá Čaloun

Včera večer začalo v Ústí nad Labem pod hlavičkou Slovanu hokejové soustředění mládeže. Potrvá až do soboty a letos se ho účastní vůbec poprvé i mladíci ze zámoří, konkrétně hokejisté Chicaga Blackhaws, ročník 2003. Kromě toho povede mladíky řada slavných hokejistů, například Martin Štěpánek, Milan Hejduk či Jan Čaloun, který celou akci přibližuje. Celé soustředění má navíc charitativní podtext, závěrečný turnaj bude zdarma přístupný i veřejnosti.

Chmelnice jsou méně plné, o úrodě rozhodnou nejbližší dny

Ústecký kraj – Chladné a suché měsíce neprospěly rostlinám na konstrukcích. Teď by potřebovaly vláhu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení