VYBRAT REGION
Zavřít mapu

AKTUALIZACE: Trmický lihovar touží po kolaudaci

Trmice - Začalo se hovořit o povolení zkušebního provozu na tři roky, to vedení podniku odmítá jako neúčelné, chce kolaudaci.

16.4.2010 27
SDÍLEJ:

Lihovar v Trmicích.Foto: Pro Deník: Alois Jarolímek

Zkušební provoz na tři roky. O tom se začíná hovořit v souvislosti s trmickým lihovarem.

Tomu se ovšem vedení lihovaru brání. Dávají přednost provozu trvalému. S tím, že splnili všechny požadavky úřadů, že jsou připraveni dále technologii vylepšovat.

Jak uvedl Pavel Nohava, ředitel lihovaru, prodlužování zkušebního provozu je nevýhodné.

„Tříletý zkušební provoz je jedna z možností, o níž se hovořilo, ale s tím nemůžeme souhlasit. Nic to neřeší, přináší to další nejistotu pro místní zemědělce, obchodní partnery i zaměstnance, pro všechny zúčastněné.“

Lihovar má zatím povolený zkušební provoz do konce dubna. „Ze stavebně technického hlediska je lihovar dokončen a nic nebrání jeho užívání. Problém je v technologii výroby,“ řekla mluvčí livínovské radnice Eva Maříková. Právě stavební úřad v Litvínově o další budoucnosti lihovaru rozhoduje.

Ke kolaudaci potřebuje lihovar souhlasné stanovisko krajského odboru životního prostředí a hygieniků. Ti se ale stále nerozhodli.

„Potřebujeme ještě poslední, protokoly o měření pachové vlečky, dostaneme je až v pondělí,“ dodal Josef Trmal, ředitel Krajské hygienické stanice (KHS).
V dubnu krajský úřad provedl šest měření. Také stanovil limity pro pachové látky podle dánských zákonů, protože v Česku „zákony na zápach“ neexistují.

Všechna tato měření prokázala, že lihovar takto stanovené limity plní. Emise pachu klesly o 97 procent.

Lihovar se také potýkal s nadměrným hlukem, ale po provedení protihlukových opatření a měřením prokázal ve studii, vypracované národní referenční laboratoří, že již limity plní. „Co se hluku týká, dostali se do tolerovatelného pásma,“ uvedl Trmal.

Zkušební provoz

Slouží k ověření funkčnosti zařízení a srovnání projektu
Lihovar musí být posuzován podle starého zákona
Ten stanoví, že zkušební provoz musí být povolen
Nelze zakázat, jen neprodloužit
Délku trvání navrhuje stavebník, úřady ho zpravidla potvrdí

KHS lihovaru uložila vyhodnocení zdraví škodlivých látek v emisích. To provedly souběžně brněnský Ústav preventivního lékařství se Státním zdravotním ústavem v Praze.

„Studie prokázaly, že lihovar není nijak zdravotně závadný,“ dodal Jiří Jandásek, vedoucí technického úseku lihovaru.

Snížení zápachu potvrdil Karel Hainz, trmický zastupitel. „Stížnosti hodně chodily někdy před měsícem. Teď o lihovaru poslední dva týdny nevíme. Obešel jsem si ho a páry ze sušárny, toho zdroje zápachu, vycházely. Příjemně mě to překvapilo,“ řekl.

Situace se v poslední době poněkud zlepšila i v okolí. Například Jaroslava Smutná z Trmické ligy uvedla, že to od pondělka v Koštově, kde bydlí, je teď v pořádku. „Když to smrdí, tak hrozně, ale je fakt, že to už není tak často.“

Nohava uvedl, že k tomuto výsledku se dopracoval instalováním protizápachových jednotek, kondenzátoru par, zvyšováním jejich účinnosti i častým měřením emisí.

DALŠÍ ČLÁNKY O TRMICKÉM LIHOVARU NALEZNETE VPRAVO!

Autor: Janni Vorlíček

16.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 27
SDÍLEJ:
Petr Fiala ze skupiny Mňága a Žďorp.

Petr Fiala z kapely Mňága a Žďorp: V písničkách řvu jako tur

Fotbalisté Neštěmic. Ilustrační foto.

Lev doma hostí Modlany, Střekov přivítá v derby Mojžíř

Cíl je jasný. Chci na olympiádu do Tokia, hlásí odhodlaně boxer Chládek

Ústí nad Labem, Teplice - Boxer Zdeněk Chládek je před mistrovstvím Evropy ve formě. V Lucerně by si mohl zaboxovat za evropský výběr proti Kubáncům. Hlavním cílem je olympiáda v Tokiu 2020.

Pětiletý Románek z Krupky bojuje s rakovinou. Pomohou mu i futsalem

Krupka, Ústí nad Labem - Většina rodin s pětiletými dětmi tráví čas mezi kamarády, venku na hřišti nebo v přírodě. Rodina malého Románka z Krupky nezná již dva roky téměř nic jiného než nemocniční prostředí, strach a obavy z budoucnosti. Ve třech letech totiž lékaři Románkovi diagnostikovali rakovinu.

Turisté vyrazí na jarní putování kolem Lovoše

Lovosice - U příležitosti stoletého výročí naší vlasti, které připadá na příští rok, připravil Klub českých turistů ojedinělý projekt, seriál pochodů s názvem 100 let republiky, 130 let v pohybu.

Ptačí den v zoo, 1. máj v Rýdeči a Zubrnicích, dračí lodě. Vyberete si?

Ústecko - Prodloužený víkend přináší na Ústecku řadu zajímavých kulturních, sportovních a společenských akcí. Dominantní bude samozřejmě tradiční pálení čarodějnic, které bude probíhat takřka v každé obci.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies