VYBRAT REGION
Zavřít mapu

REPORTÁŽ: Jste na akutním příjmu a ne v bufetu

Bukov – Pacienti netrpělivě čekají, až na ně přijde řada. Lékaři a zdravotní sestřičky mají plné ruce práce. Do toho rychlá záchranná služba přiváží pacienty, kteří potřebují akutní péči. Měl jsem možnost si vyzkoušet práci sanitáře na Emergency Masarykovy nemocnice.

27.4.2010 1
SDÍLEJ:

SANITÁŘEM. Zdravotní personál na emergency se za celý den nezastaví. Pořád je plno, pacienti přibývají.Foto: Jana Bednářová

Je krátce před jedenáctou hodinou dopolední, hned u vchodu při rozhlédnutí vidím, že práce bude více než dost.

Před dveřmi interní a neurologické ordinace sedí odhadem dvacet lidí. Ve druhé části haly u chirurgických ordinací asi deset.

Nadopovaný mladík

Začínám na neurologické ambulanci a seznamuji se se sloužící sestřičkou Marcelou Tomaštíkovou. Ta je k dispozici i pro interní ordinaci.
V tu chvíli se ozve klepání na dveře.

Rychlá záchranná služba přiváží mladíka s hypertenzí neboli vysokým tlakem a třesavkou.

„Tlak, puls, teplota. Říká, že je po menší pařbě,“ sděluje záchranář údaje o pacientovi sestřičce a předává jí zdravotní dokumentaci pořízenou v sanitce. Pacient projde veškerým vyšetřením, které ukazuje, že mladému muži nic není.

„Zřejmě pár energetických nápojů s alkoholem udělalo své,“ říká sestřička. Mladík dostává léky na zklidnění a je převezen na lůžkovou část.

„Vidíte, to tu máme dost často. Když k nám přivezou pacienta nebo přijde s potížemi, musíme ho kompletně vyšetřit, nemůžeme nic ponechat náhodě. Pak se zjistí, že to jen mladík přehnal na večírku. Takoví lidé zbytečně prodlužují čekací dobu,“ říká jeden ze zdravotníků.

Obě ordinace jak interní, tak neurologická jsou plné. Lékařky se nezastaví.

Další takovou kuriozitkou je muž okolo padesáti let, který přijde na neurologickou ordinaci s bolestmi hlavy, které se podle jeho slov nedají vydržet. „Byl jste tu už včera. Nabízela jsem vám hospitalizaci, asi jsem věděla proč. Odmítl jste,“ říká lékařka. „No, víte ono se mi po té infuzi ulevilo,“ odpovídá muž.

„Tady jste na akutním přijmu a ne v bufetu,“ dodává dost rázně neuroložka. Muž se už nezmůže na další slova a jen přikyvováním souhlasí s příjmem. Čas plyne.

Ani v malé chvíli jsem neviděl, že by jedna z ordinací byla prázdná, nebo že se lékařky a setra zastavily.

Další případ: Narkoman s podezřením na zápal plic. Interní lékařka žádá sestru o odběry krve. Narkoman má natolik zničené ruce a nejen je, ale celé tělo, že není odkud krev odebrat. „Kam si to pícháte,“ ptá se sestřička narkomana. „Do krku,“ odpovídá narkoman. Sestřička si přivolává na pomoc kolegyni. Je jasné, že odebrat krev tomuto pacientovi bude zdravotnický oříšek. Zadaří se.

Narkoman a krev

U každého z nás trvá odběr pár vteřin nebo maximálně minut. Odběr u tohoto člověka mnohonásobně déle. I takoví lidé prodlužují čekací dobu na ošetření pacientů, kteří na emergency dorazili po svých.

„Jsou narkomané, kteří ještě k tomu nespolupracují. To je teprve problém. Lidé vidí jen to, co je v čekárně. Ale že mi tu musíme řešit takovéhle případy, to vidět není,“ říká mi Tomaštíková ve chvíli, kdy se pacient obléká a ona nahlíží do časového harmonogramu došlých pacientů.

Díky počítačům je vidět, kdy se který pacient zaregistroval na recepci emergency. V jedné minutě je to i několik pacientů najednou a ti všichni čekají na vyšetření. Podle toho, že dorazili na akutní příjem, by jim mělo jít „o život“. Takových případů za čtyři hodiny, které jsem strávil na ústecké emergency, bylo pár. Od mozkových příhod po infarkty. Ale také bylo dost případů, které by se na akutní příjem vůbec neměly dostat.

Autor: Petr Sochůrek

27.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

 Parkování. Věčný problém nejen v centru města, ale i na Střekově. K nejhorším lokalitám v tomto směru patří například Tolstého, nebo Varšavská a Kramoly.

Parkoviště v ulici Tolstého možná stihnou otevřít do konce roku

Jak reklamovat koupený dům či byt

Dopad povodní nebyl dříve tak velký. Lidé u řeky bydleli v patře

Ústecký kraj – Velká voda v roce 2002 zdevastovala na 79 obcí a měst v Ústeckém kraji. Některé zůstaly odříznuté od světa. Voda poničila silnice i domy, z nichž se některé musely zbourat.

Travelbeat po návratu z Ameriky: Jsme teď jako Alenka v říši divů

Severní Čechy - O příběhy z putování napříč Amerikou se cestovatelé ze severních Čech, Daniel Dubský z České Kamenice a Jindra Caháková z Litoměřic, se čtenáři Deníku dělili pravidelně.

Ústecká královna horských kol získala stříbro na republice

Ústí nad Labem - Simona Jirková z Ústí nad Labem vyhrála 2. místo v mistrovství ČR ve sjezdu horských kol. Mladá jezdkyně reprezentovala ČR a Ústí nad Labem na MS v Rakousku už v roce 2012. Je trojnásobnou vícemistryní republiky ve sjezdu.

Z východu Čech s prázdnou: Jeden gól fotbalistům Ústí na body nestačil

Pardubice – S prázdnou se vrací fotbalisté Ústí z Pardubic, kde prohráli druhé soutěžní utkání v této sezóně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení