VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podívejte se na tragická místa

Ústí nad Labem /ŽILI V ÚSTÍ/ - Jak se vyháněli Němci z Ústí? „Trvalo to dvacet minut. Je mi jich líto,“ říká Bedřich Brabec.

17.5.2010 20
SDÍLEJ:

Na panelu se usmívá z fotografie člen porevoluční policie, osmnáctiletý mladík. Svoji fotografii z roku 1945 si prohlíží dnes sám muž z fotografie - Bedřich Brabec.Foto: DENÍK/František Roček

Bedřich Brabec v uniformě Afrikakorpsu na snímku z května 1945 se dívá na návštěvníky výstavy Tragická místa paměti v ústeckém kostel svatého Vojtěcha. Bylo mu tehdy osmnáct. Dnes je Bedřichu Brabcovi o 65 let víc a na svou fotografii si přišel zavzpomínat.

„Tři měsíce jsem byl pomocným policistou. Služebna, ke které jsem byl přidělen, byla na Masarykově ulici na rohu s ulicí Rudé armády, dnes Beethovenovou,“ vzpomíná Ústečan.

Výstavou Tragická místa paměti vyvrcholil stejnojmenný projekt, kterého se v minulém roce a půl účastnilo více než 80 studentů čtyř gymnázií Ústeckého kraje.

Studenti zkoumali konkrétní tragédie, ke kterým došlo v jejich městech v letech 1938 –1945. Zabývali se vyhnáním Čechů z obsazených Sudet, oběťmi nacistického teroru i oběťmi nuceného vysídlování Němců po válce.

Vzpomínka policisty

Bývalý gymnazista Bedřich Brabec jako pomocný policista byl také u neoficiálních odsunů Němců z Ústí do Německa v červenci 1945. Tehdy chodili ve dvojicích – policista a voják, a oznamovali Němcům na Klíši, že mají dvacet minut na to, aby si vzali dvacet kilo věcí osobní potřeby a budou vystěhováni.

„Bylo to skutečné vyhnání, protože co ti chudáci si měli během tak krátké chvíle vzít? Je mi jich líto, protože se nerozlišovalo, kdo skutečně nacistům pomáhal. Museli potom jít na stadion, odtud ve skupinách zhruba o velikosti roty (kolem 150 osob, pozn. redakce) šli pěšky na Všebořice, Telnici, Adolfov … A byli v Německu. Tam na ně nebyli vůbec připraveni, neměli je kam dát,“ vzpomíná Brabec.

Se vzpomínkami pamětníka kontrastují fotografie, které se dochovaly v muzeu města s rozjásanými davy Němců na náměstí a v ulicích v době, kdy je Hitler v roce 1938 zachránil ze spárů Československa.

Tyto dva póly pohledu jsou dvěma stranami jedné mince. Téměř všeobecná spokojenost Němců s přičleněním Ústí k Říši a téměř všeobecný odsun Němců do zničené Říše v letech 1945 až 1947.

Studentský pohled

Výstava v chrámu svatého Vojtěcha v Ústí je vyváženým kaleidoskopem utrpení. Vzpomínání na útěk Čechů v roce 1938, na živoření a umírání židů a vězňů a na pochody smrti v předvečer konce války, je doplněno i vzpomínáním na poválečné masakry Němců, například v Postoloprtech, a jejich odsun.

Do práce se studenti pustili pod záštitou ústecké kulturní a vzdělávací společnosti Collegium Bohemikum a sdružení Antikomplex.

Výstava v chrámu svatého Vojtěcha v Ústí je vyváženým kaleidoskopem utrpení. Vzpomínání na útěk Čechů v roce 1938, na živoření a umírání Židů a vězňů, na pochody smrti v předvečer konce druhé světové války.

„Smyslem společného vzdělávacího projektu bylo, aby se studenti pokusili tzv. velké dějiny z let 1938–1945 najít přímo ve svém městě, na místech, kolem kterých každý den procházejí a důvěrně je znají. Díky tomu mohou dějinám porozumět jako živému procesu, který se jich týká,“ uvedl koordinátor projektu Ondřej Matějka ze sdružení Antikomplex.

Středoškoláci čtyř gymnázií (z Ústí - Gymnázium dr. Václava Šmejkala ) studovali archivní dokumenty, mluvili s pamětníky, a především hledali konkrétní, leckdy zapomenutá místa dramatických událostí v místech svého bydliště.

Na osmnácti obrazových a textových panelech návštěvníci vidí pohled mladých autorů a autorek na události dějinné etapy, která zásadním způsobem změnila tvář celého regionu.

Autor: František Roček

17.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 20
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vinobraní ve Velkých Žernosekách 2016
35

Soutěž: Vyhrajte s Deníkem lístky na vinobraní do Velkých Žernosek

Velká rekonstrukce plynu a kanalizace ve čtvrtek 21. září dopoledne uzavřela na dva až tři týdny křižovatku Dlouhá - Pařížská.
5

Křižovatku v Ústí zabrali stavaři. Řidiči musí centrum objíždět

Pět dnů, tři zápasy u soupeřů, aneb zápasový trip jako v NHL

Ústí nad Labem - Hokejisté Ústí si mohou díky šňůrám zápasů venku připadat jako v NHL.

"Máme dvě vzácná mláďata," chlubí se chovatelé opic z ústecké zoo

Ústí nad Labem - Další úspěšné odchovy hlásí ústecká zoologická zahrada. Tentokrát se zadařilo mezi primáty.

Chtěl si načerpat benzín z cizího auta. Strážníci nočního lapku vyhmátli

Ústí nad Labem - Podivně zaparkované auto s otevřenými dveřmi zaujalo ústecké strážníky při noční pochůzce v Neštěmicích.

Lázně Vrbenského vlastník zabezpečuje, hala slouží sportu

Střekov - Zchátralé Lázně Vrbenského i sportovní hala Severotuk na Střekově mají od konce května nového vlastníka. Stal se jím soukromý investor z Ústí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení