Články, týkající se napadeného Patrika, naleznete vpravo!

Student s pohmožděninami hlavy a žeber v kaluži krve na dvoře kolínské průmyslovky, kde ho našel ředitel školy.

Třináctiletý Patrik, který se s natrženou slezinou a zlomenými žebry doplazil na bohosudovské nádraží. Co mají společného? Z přesily útočili mladiství romští delikventi. Brutalita útoku nebude vzhledem k věku pachatelů adekvátně potrestána.

„Našeho kamaráda Martina napadli čtyři Romové před průmyslovkou v Kolíně v prosinci 2008. Založili jsem tehdy studentské sdružení, mluvili s politiky ve vládě i na radnici. A co se stalo? Nic. Viníci nebyli potrestáni, Romové dál zneužívají nepřiměřeně mírných trestů pro mladistvé,“ říká Pavel Vaníček, student politologie Univerzity Karlovy a autor petice na podporu Patrika.

„Chceme politiky, kteří nám zajistí bezpečnost a spravedlivé potrestání viníků u rasových útoků, ať jsou bílí nebo Romové. Nevymahatelnost práva a dvojí metr zvyšuje v majoritní společnosti pocit nespravedlnosti a napětí, které využívají radikální strany,“ dodává.

Petici „Chceme stejný metr“, která požaduje, aby se čin přísně vyšetřil a potrestal, na internetu podepsalo přes 2500 lidí. Včera ji studenti předali poslancům parlamentu. Vládní zmocněnec pro lidská práva Michael Kocáb je nepřijal.

Patrik byl včera poprvé ve škole. Z vyučování na duchcovském gymnáziu ale musel předčasně odejít. „Hrozně ho bolela žebra, nebylo mu dobře. Bylo to moc brzy, musí ještě odpočívat,“ řekla ředitelka dětského domova, kde Patrik žije, Blanka Stádníková.

Patrika napadli při cestě za matkou romští výrostci a téměř ho ukopali k smrti. Chtěli ho okrást, když nebylo co, pomstili se za „cikány z Hitlerových koncentráků“. Za loupež a rasově motivovaný útok čekají v litoměřické vazební věznici a v diagnostickém ústavu na svůj trest.

Agresivní čin odsoudily tisíce lidí. Na sociální síti Facebook se připojilo už okolo 50 tisíc členů, na sbírce pro Patrika se tu vybralo 35 tisíc korun. Konto na ozdravný prázdninový pobyt založil pro Patrika i dětský domov: č.ú. 812690297/0100, var. s. 61515582, spec. symbol 2010.

ZPRACOVALA Hana Vojtová

Zmocněnec pro lidská práva Michael Kocáb odmítl převzít petici 2600 lidí za Patrika.

Zmocněnec pro lidská práva Michael Kocáb dnes odmítl osobně převzít petici Chceme stejný metr, kterou za dva dny podepsalo přes 2600 signatářů. Petice vyzývá politiky, aby u rasově motivovaných kriminálních činů nepoužívali politiku dvojího metru a posuzovali všem stejně, Romům i ostatním občanům. „Je zajímavé, že pan Kocáb před námi utekl a o případ rasově napadeného Patrika nejeví zájem. Zajímavější ve srovnání s jeho angažovaností v případu popálené Natálky z Vítkova. S touto politikou dvojího metru zásadně nesouhlasíme,“ uvedl předseda sdružení HERPNO Pavel Vaníček, které bylo organizátorem dnešní petice před Parlamentem a vládou.

Zástupci občanského sdružení HERPNO dnes jménem 2600 signatářů petice pokojně demonstrovali před Parlamentem ČR a vládou s výzvou, aby vláda nechala přísně prošetřit rasový útok na 13iletého školáka Patrika, který byl málem ubit Romy. Nejdříve předali petici poslancům Parlamentu ČR, pak chtěli petici předat osobně panu Kocábovi na úřadu vlády, ten však odmítl.

Petice byla reakcí veřejnosti na případ brutálně zbitého 13iletého Patrika skupinou Romů, který se stal v květnu v Bohosudově u Krupky na Teplicku. Nebohého chlapce Romové přepadli s úmyslem ho okrást, když zjistili, že nemá peníze, zbili jej tak, že má natrženou slezinu, odraženou ledvinu, dvě zlomená žebra, kolem plic se mu nahromadil vzduch, takže nemohl dýchat a celé tělo má zkopané a zmodralé. Nakonec jej chtěli utopit v místním potoce a zmizeli. Celou dobu jej častovali rasistickými nadávkami. Chlapec tři týdny ležel na jednotce intenzivní péče v ústecké nemocnici, kde unikl smrti o vlásek.

„Chceme takové politiky, kteří nám zajistí bezpečnost a spravedlivé potrestání viníků u rasových útoků, ať jsou bílí nebo Romové. Chceme zákony a takové politiky, kteří ochrání slušné občany proti nepřizpůsobivým. Chceme, aby si politici uvědomili, že strkáním hlavy do písku před romským problémem pouze zvyšují napětí ve společnosti a posilují extrémistická hnutí, která nechceme. Chceme, aby policie tyto případy romských útoků vyšetřila a soudy viníky tvrdě potrestaly, stejně jako tomu bylo u žhářského útoku ve Vítkově.

Naopak podporujeme rázná řešení měst jako je Chomutov nebo Litvínov, kde politici jdou nepřizpůsobivým tvrdě po krku. Nechceme současný dvojí metr státu při řešení kriminálních činů s rasistickým podtextem. Nechceme benevolenci státu vůči nepřizpůsobivým. Odmítáme také házení klacků pod nohy těm politikům, kteří zastávají z našeho pohledu realistickou politiku vůči nepřizpůsobivým. Pan Kocáb a vláda by s primátory jako je například Ivana Řápková měli spolupracovat a ne jejich řešení všemožně sabotovat,“ uvedl Vaníček.

„Zdůrazňujeme, že účastníci dnešní akce nejsou nijak spojeni s žádnou extrémistickou organizací, jejich chování naopak odsuzujeme a nesouhlasíme s ním. Jsme facebooková skupina, která vznikla spontánně na základě naší frustrace z jednostranného přístupu státu k rasismu. Jsme frustrováni, že rasismus Romů vůči bílé majoritě je přehlížen a nedostatečně trestán. Domníváme se, že to je jedna z příčin nárůstu xenofobie mezi obyvatelstvem,“ dodal Vaníček.

HERPNO – Hnutí za efektivní řešení problematiky nepřizpůsobivých obyvatel, o.s. vzniklo 17.4.2009 v Kolíně a jeho hlavním cílem, jak již z názvu vyplývá, je prosazovat účinné řešení situace s tzv. nepřizpůsobivými obyvateli. K založení sdružení jsme s kamarády přistoupili poté, co byl náš spolužák surově zbit do bezvědomí přímo před školou skupinou Romů. Dodnes nebyli viníci potrestáni! Nyní se případ opakuje, obětí je 13iletý Patrik. Petici na podporu Patrika a výzvu vládě, aby se o podobné případy začala zajímat, podepsalo za tři dny 2600 lidí a podpisy každou hodinu rapidně přibývají. Na Facebooku se vytvořila skupina se stejným zaměřením, kde je dnes 50.000 lidí.

Naše webové stránky: http://www.herpno.wz.cz/
Petice je na http://www.chcemestejnymetr.cz



Za sdružení HERPNO
Předseda Pavel Vaníček