VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z neznámých osudů válečných a poválečných tramvají v Ústí

Ústí nad Labem /ZANIKLÉ ÚSTÍ/ – Kdo by neznal staré tramvaje z dobových pohlednic. Málo se ale ví o jejich pohnutých osudech a o lidech, kteří s nimi přišli do styku. Málokdo si dnes, po více než 60 letech od konce války uvědomí, že tramvaje tehdy vozily vězně, uhlí, nářadí a odvážely trosky z městských ulic.

13.7.2010
SDÍLEJ:

Tramvaj přejíždí poprvé most přes Labe v srpnu 1936. Foto: Muzeum a Archiv města Ústí n.L.

Jisté je, že dle dochovaných údajů se celý průběh války nepodepsal na stavu tramvajových tratí a vozů tak, jako dvojí spojenecké bombardování v druhé polovině dubna 1945.

Bombardováním došlo ke zničení tramvajových tratí v oblasti jižního centra a především na vaňovské trati podél řeky Labe.

Protože bylo málo dopravních prostředků, po válce se ústecké tramvaje podílely na odvozu sutin z rozbombardovaného středu města. Omezený provoz tramvají začal počátkem června 1945.

Velmi zajímavý byl spor mezi městem Chabařovice a městem Ústí nad Labem o uhelný mour. Spor vznikl kvůli tomu, že z uhelných dolů se po červencovém obnovení provozu elektrické dráhy z Chabařovic do středu města Ústí začalo v nákladních vagóncích vozit chabařovické hnědé uhlí.

Dovoz uhlí do Ústí se neobešel bez odpadávání uhelného mouru po cestě, což vedení Chabařovic neslo značně nelibě. Proto se v zápisech z jednání městských úředníků a zastupitelů v Chabařovicích uvádělo: „Místopředseda Klas dává návrh, aby městské elektrické podniky byly vyzvány, resp. požádány, aby pro MNV (ústecký – pozn.) daly dva roční lístky pro elektrickou dráhu zdarma k dispozici, neboť následkem převážení uhlí se zdejší silnice, a tím celé město, zaneřádí tak, že naši metaři musí jen proto zametat celý den silnici. V případě, že by nechtěli přání vyhověti, jest jim podat účet za náhradu,“ je uvedeno v zápisu rady MNV v Chabařovicích ze dne 25. ledna 1946.

Spor o tramvaje s uhlím se stal nekonečným příběhem. Ústecký dopravní podnik udělal na chabařovické dlouhý nos, ale tamní radnice se nedala. Opět padl návrh na jednání pléna MNV v Chabařovicích 26. července 1946. Tehdy se opět jednalo o tom, aby kvůli znečišťování města tramvajemi vozícími uhlí byly požádány městské podniky o úhradu nákladů. Již jednou byla sice žádost odmítnuta, ale měla být podána znovu. Na jednání rady MNV 7. srpna 1946 byla částka specifikována na 5000 korun.

#nahled|http://g.denik.cz/54/71/xtramvaj_1936_most_denik_clanek_hp.jpg|http://g.denik.cz/54/71/xtramvaj_1936_most.jpg|Tramvaj přejíždí poprvé most přes Labe v srpnu 1936. #

Jenže rada MNV musela přijmout 16. září téhož roku hořkou informaci, že ústecký MNV poslal chabařovický MNV s žádostí k čertu.

Chabařovický úřad se ale odvolá k ONV, stálo v zápisu z jednání „s poukazem na neplatnost smluv z doby okupace.“ Čili, pokud byla ještě z dřívější doby nějaká smlouva o volném převozu uhlí tramvajovými vozy, po válce to neplatí. Čili uděláš nepořádek, budeš za to platit.

Jak spor o uhelný mour na chabařovických silnicích skončil, se ze zápisů nedozvíme, ale asi vyšuměl do ztracena. Každodenních problémů bylo tolik, že taková drobnost asi pro okresní ouřady byla jen nepodstatnou sousedskou lapálií.

Autor: František Roček

13.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Velká voda zdevastovala přes 79 obcí a měst. Spoušť  po ní pomáhali lidem uklízet všichni.

Dopad povodní nebyl dříve tak velký. Lidé u řeky bydleli v patře

Pár ze severu Čech byl na cestách přibližně 745 dní.
4

Travelbeat po návratu z Ameriky: Jsme teď jako Alenka v říši divů

Ústecká královna horských kol získala stříbro na republice

Ústí nad Labem - Simona Jirková z Ústí nad Labem vyhrála 2. místo v mistrovství ČR ve sjezdu horských kol. Mladá jezdkyně reprezentovala ČR a Ústí nad Labem na MS v Rakousku už v roce 2012. Je trojnásobnou vícemistryní republiky ve sjezdu.

Z východu Čech s prázdnou: Jeden gól fotbalistům Ústí na body nestačil

Pardubice – S prázdnou se vrací fotbalisté Ústí z Pardubic, kde prohráli druhé soutěžní utkání v této sezóně.

Na koncert dvaceti tří světových operních hitů zve Severočeské divadlo

Ústí nad Labem – Mimořádnou letní událost chystá v neděli 20. srpna od 17 hodin ústecké Severočeské divadlo.

Školy dostanou peníze na ozdravné pobyty, když v nich bude ekologická výchova

Ústecký kraj - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. Září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení