VOLBY 2010: Víme, kdo vyhraje v Tašově!

Tašov - Předvolební boj v obci nehrozí, kandiduje zde jen jedno sdružení. Starosta je neuvolněný.


Diskutovat (2) 8.9.2010 16:31 aktualizováno 8.9.2010 21:06

Starosta Tašova Jiří Pobežal.
Starosta Tašova Jiří Pobežal.
Autor: DENÍK/Petr Sochůrek

Poklidným životem žije Tašov, jedna z nejmenších obcí na Ústecku. Čítá pouhých 125 obyvatel. A moc jich zřejmě nepřibude ani do budoucna. Stavební boom z minulých let pomalu slábne, použitelné parcely obecní i soukromé už jsou většinou zastavěny, radnice odhaduje, že vyroste ještě nějakých 5 až 7 domků a bude konec.

„Teď tu máme 59 domů a s těmi chystanými jich bude akorát. Víc už by bylo moc, narušil by se ráz vesničky,“ míní starosta Jiří Pobežal.

„Jsme tu spokojeni,“ vesměs tvrdili oslovení občané v Tašově. Po dotazu, jestli by v obci něco zlepšili, většinou jen krčili rameny. „Snad jen něco pro děti by se tu mohlo udělat. Na návsi je takový příhodný plácek, hodilo by se sem hřiště,“ navrhla Libuše Stoklasová.

Jinak i ona je spokojena, tím spíše, že v místě bydliště dokonce našla pracovní uplatnění, vykonává pro radnici veřejně prospěšné práce. „Sekáme trávu, upravujeme zeleň, zametáme. Je to fajn hlavně pro maminky s dětmi, že nemusejí nikam dojíždět,“ pochvalovala si žena.

Také Hana Barvíková, která vede jediný zdejší obchod, hodnotí poměry v Tašově jako dobré. „V obci nebydlím, ale prodávám tu 17 let a všechny obyvatele znám. Nestěžují si, žije se jim tady dobře,“ soudí.

Starosta Jiří Pobežal k hřišti řekl, že o něm také přemýšlel, ale není to jednoduché. „Nejde jen o samotnou investici, ale i o další udržování hřiště, normy jsou přísné a také by to něco stálo,“ myslí si starosta.

Jeho trápí jiný problém, a to chybějící kanalizace. I samotný projekt na ni je však pro Tašov velké sousto. „Nechal jsem udělat dva nezávislé odhady, jen dokumentace by přišla na 750 tisíc a realizace pak na 10 milionů korun. Při našem rozpočtu 1,2 milionu, z čehož ještě 400 tisíc je určeno na veřejně prospěšné práce, bychom museli na takovou akci šetřit řadu let a nic jiného nedělat, což nelze,“ posteskl si Pobežal.

A to by obec ještě také potřebovala sehnat peníze na obnovu povrchu místních komunikací. V plánu má inovaci obecního rybníku, který potřebuje odbahnit a opravit hráze.

Skromné obecní prostředky jsou daní za samostatnost. Dříve byl Tašov částí Malečova, před dvaceti lety se ale místní vyslovili pro odtržení a obec začala hospodařit samostatně. Prospělo to prý mezilidským vztahům, zato finančně si Tašovští moc nepolepšili, spíše naopak.

Malá vesnička jen těžko získává dotace. I když v posledních letech se jí to dvakrát podařilo, získala od kraje 189 tisíc korun na opravu autobusových čekáren a 300 tisíc na silnici k nově budovaným domkům.

Navíc se radnice snaží mít stále rezervu, což se ukázalo jako velmi prozíravé právě po přívalových deštích, které způsobily obci třísettisícovou škodu. Díky úsporám teď může hned začít s opravami.

Klid v Tašově vládne i po politické stránce. O sedm míst v zastupitelstvu se v nadcházejících volbách bude ucházet jediné sdružení sestavené z nezávislých kandidátů.

„Není to nic mimořádného. A když byly kandidující subjekty dva jako minule, tak stejně jsme si nekonkurovali, ale spolupracovali,“ vysvětlil Pobežal, který tak má velkou šanci, že post starosty obhájí i pro příští období.

Opravy spolykají čtvrtinu rozpočtu

Tašov – Starostou Tašova je Jiří Pobežal osmým rokem. Funkci vykonává jako neuvolněný ze zaměstnání, tedy ve svém volném čase. Naštěstí prý nemá pevnou pracovní dobu, takže se práci pro obec může věnovat, kdy je to třeba. „Nedovedu si představit , že by u nás mohl být uvolněný starosta. Jeho tabulkový plat začíná někde na dvaceti tisících, na to prostě malá obec nemá,“ řekl s tím, že mu to ale nevadí, protože výkon funkce bere jako koníčka.

Co považujete za největší úspěch svého působení ve funkci starosty?
Za úspěch považuji příliv mladých rodin díky vytvoření nových stavebních parcel a rovněž zvelebování obce. I když to nám jde bohužel pomaleji kvůli nízkému přídělu peněz od státu.

Co za největší neúspěch?
Nejde ani tak o neúspěch jako spíše o bezmoc udělat pro malou obec s malým rozpočtem něco finančně většího.

Čeho byste ještě chtěl do voleb dosáhnout?
Rád bych dodělal rozdělané věci. V první řadě jde o odstranění následků po povodních. Dole v obci se nám vylil potok, odstranění škod vyjde na 280 tisíc korun. Pro nás je to obrovská částka, náš roční rozpočet je jen 1,2 milionu korun a třetina z toho je ještě určena na veřejně prospěšné pracovníky. Naštěstí máme nějaké peníze našetřeny a chceme také požádat o příspěvek kraj. Už dnes by měla nastoupit na opravy firma, do zimy musíme mít hotovo. Také nás ještě čeká dokončení posledních prací na opravě objektu bývalé hasičárny, který v současnosti využíváme jako sklad nářadí.

Co je podle vás největším problémem Tašova a co zase jeho plusem?
Jako největší hendikep vidím scházející čistírnu odpadních vod. A naopak jako pozitivum hotovou plynofikaci. A samozřejmě plusem je krásná příroda.

Budete i v příštím volebním období kandidovat, a pokud budete zvolen do zastupitelstva, pokusíte se obhájit svůj post starosty?
Ano a pokud dostanu důvěru, hodlám se o funkci starosty obce ucházet znovu.

Když uspějete, co bude vaší prioritou v pokračující práci?
Další zvelebování obce pro co nejdůstojnější a příjemné žití našich občanů . I když to bude z větší míry záviset na štědrosti dotačních titulů kraje a státu pro malé obce. My sami máme tak akorát na udržovací práce.

Anketa: Jak se vám žije v Tašově?
(Ptal se a fotografoval Petr Sochůrek)


Libuše Stoklasová
33 let

Nic bych životu v Tašově nevytkla, jen by tady mohli udělat pro děti hřiště.


Renata Lácoová
39 let

Je tu hezky, za nic bych Tašov nevyměnila. Není si na co tady stěžovat.


Jiřina Vaitová
60 let

Do Tašova jsem se přistěhovala z Ústí před třinácti lety. Je tu krásný klid.


Radek Mikoláš
34 let

Je to tady dobré. Jsem spokojený s chodem obce a k volbám určitě půjdu.


Marie Fikrlová
67 let

Nemohu si na nic stěžovat. Nevím, co bych tady vytkla, asi nic. Je tu krásně.

Místo události:

Diskuse k článku obsahuje 2 příspěvků

E-paper - elektronická podoba tištěné verze

Náhled deníku Elektronické
vydání novin

73 deníků: najděte si svůj

Vybrat deník podle lokality