VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Od listopadu si na nás zaostří

Ústí nad Labem - Celé centrum Ústí bude pod dohledem desítek kamer. Nejvíce jich přibude u základních škol.

6.10.2010 7
SDÍLEJ:

Instalace kamer v Mánesových sadech na křižovatce ulic Londýnská a Moskevská.Foto: DENÍK/Petr Sochůrek

Desítky nových kamer začíná montovat v Ústí nad Labem firma Trade Fides. V centrálním obvodu jich rozmístí 77 a dalších 5 pak ještě na Stříbrníkách u tamější školy. Zkušebně začnou střežit město už v listopadu, naostro od prosince.

Pavel Bakule, ředitel městské policie, která kamerový systém provozuje, vnímá jeho rozšíření jako velkou pomoc. Už teď podle něj ročně řešili přes 2 tisíce událostí nasnímaných právě kamerami. Nejčastěji rvačky, jiné výtržnosti, znečišťování veřejného prostranství, ale i krádeže a další delikty.

„Jedním z posledních případů bylo třeba dopadení zloděje, který kradl v jednom z obchodů na Mírovém náměstí. Díky kameře věděli strážníci, jak vypadá a znali i směr, kterým utíkal. Chytili ho na Severní Terase,“ popsal případ Bakule.

Oslovení Ústečané většinou proti kamerám nic nenamítali, naopak. „Bohužel, situace je taková, že člověk není v bezpečí na ulici ani ve dne, natož v noci. A to nemluvím o poškozování majetku. Snad ty kamery různé grázly alespoň trochu zabrzdí, budou mít větší strach z odhalení a dopadení,“ doufá Jaroslav Kavan.

Marie Brůžová by dokonce přivítala, kdyby bylo kamer po Ústí ještě víc, také třeba na sídlištích. „Našim mladým na Stříbrníkách ukradli auto. A mojí sousedce na Severní Terase, když šla z obchodu, vytrhl zase lupič z ruky tašku s nákupem. Asi doufal, že tam bude peněženka, tu ale měla naštěstí v kapse, takže velkou škodu neutrpěla. Ale má strach, že příště může dopadnout hůř. Já se také bojím, třeba na poštu pro důchod nikdy nechodím sama, vždycky si vezmu někoho s sebou,“ řekla žena.

Vedoucí ústeckého střediska dodavatelské firmy Martin Kůrka potvrdil, že vše včetně měsíčního zkušebního provozu dokončí podle stanoveného termínu do závěru listopadu.

Jiří Šváb, který má na starosti inženýrský dozor, doplnil, že práce zatím pokračují bez problémů a podle plánu. „Rozvody jsou hotové z 95 procent, v tomto týdnu začnou technici spojovat čtyři okruhy kamerového systému a montují už i samotné kamery. Funkční zkoušku plánujeme na polovinu října,“ informoval.

ČÍSLO DNE: 116
V centrálním obvodu rozmístí 77 nových kamer a dalších 5 pak ještě na Stříbrníkách u tamější školy. Doplní stávajících 34, jež už dohlížejí na pořádek. Celkem bude v provozu 116 kamer.

Městskou investici za 41 milionů korun uhradí z většiny Evropská unie, z části i stát, město ze své pokladny dá jen 3 miliony. „Rozšíření kamerového systému je totiž součástí již schváleného integrovaného plánu rozvoje města,“ vysvětlila Ivana Solničková z ústeckého magistrátu.

Nejvíce nových kamerových bodů, 36, se objeví kolem základních a mateřských škol. Město si od nich slibuje, že tady pomohou zamezit dětské šikaně, rvačkám i distribuci drog. Další budou hlídat parky, vlakové i autobusové nádraží, nemocnici, domov pro seniory či stadion. A také frekventované ulice.

Dohromady jich přibude 82. Doplní stávajících 34, jež už dohlížejí na pořádek ve středu města, v Předlicích, na Střekově a v Krásném Březně.

Víc kamer bude znamenat méně tzv. hluchých míst, pachatelé budou mít větší problém se jim vyhnout. Ty nové také budou modernější, tedy účinnější.

Aby byl celý systém funkční, musela městská policie zrekonstruovat i své operační středisko. A rovněž bude muset posílit personálně, zatím stávající kamery obsluhují 3 lidé. „O kolik, ještě řešíme,“ dodal Bakule s tím, že uplatnění chtějí nabídnout tělesně postiženým uchazečům o práci.

Autor: Jitka Hadašová

6.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Fiala ze skupiny Mňága a Žďorp.

Petr Fiala z kapely Mňága a Žďorp: V písničkách řvu jako tur

Fotbalisté Neštěmic. Ilustrační foto.

Lev doma hostí Modlany, Střekov přivítá v derby Mojžíř

Cíl je jasný. Chci na olympiádu do Tokia, hlásí odhodlaně boxer Chládek

Ústí nad Labem, Teplice - Boxer Zdeněk Chládek je před mistrovstvím Evropy ve formě. V Lucerně by si mohl zaboxovat za evropský výběr proti Kubáncům. Hlavním cílem je olympiáda v Tokiu 2020.

Pětiletý Románek z Krupky bojuje s rakovinou. Pomohou mu i futsalem

Krupka, Ústí nad Labem - Většina rodin s pětiletými dětmi tráví čas mezi kamarády, venku na hřišti nebo v přírodě. Rodina malého Románka z Krupky nezná již dva roky téměř nic jiného než nemocniční prostředí, strach a obavy z budoucnosti. Ve třech letech totiž lékaři Románkovi diagnostikovali rakovinu.

Turisté vyrazí na jarní putování kolem Lovoše

Lovosice - U příležitosti stoletého výročí naší vlasti, které připadá na příští rok, připravil Klub českých turistů ojedinělý projekt, seriál pochodů s názvem 100 let republiky, 130 let v pohybu.

Ptačí den v zoo, 1. máj v Rýdeči a Zubrnicích, dračí lodě. Vyberete si?

Ústecko - Prodloužený víkend přináší na Ústecku řadu zajímavých kulturních, sportovních a společenských akcí. Dominantní bude samozřejmě tradiční pálení čarodějnic, které bude probíhat takřka v každé obci.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies