VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Křížek na volebním lístku nemá tu moc, co kroužek

Ústí nad Labem- Bylo by to pěkné rozdat v komunálních volbách křížky osobnostem napříč stranami a sestavit zastupitelstvo podle představ. Jenže křížkování není totéž co kroužkování.

14.10.2010 14
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Aby kandidát, kterého preferujete, poskočil na kandidátní listině a skutečně se dostal do zastupitelstva, musí získat nejméně o deset procent více preferenčních hlasů, než je průměr na jeho kandidátce.

Aby se ve skokany proměnili kandidáti do Poslanecké sněmovny, stačilo jim získat jen o pět procent více hlasů, než byl průměr. Není ten nepoměr pro místní zastupitele poněkud diskriminační?

„Na tuto otázku se dá odpovědět jedině v kontextu celého volebního systému,“ říká politolog Tomáš Lebeda a vysvětluje: „Zatímco ve volbách do Poslanecké sněmovny má volič k dispozici zvlášť jeden hlas pro stranu a zvlášť čtyři preferenční hlasy, tak v komunálních volbách jsou tyto hlasy spojené - volič disponuje tolika hlasy, kolik se v daném obvodu volí zastupitelů a tyto hlasy jsou zároveň jak hlasy pro stranu, tak i preferenčními hlasy pro kandidáty, pokud se rozhodnete křížkovat.“

Máte tři možnosti – jednak můžete namalovat na volební lístek jediný křížek, a to do čtverečku u příslušné politické strany (po čemž ostatně unisono všechny kandidující formace volají).

V tomto případě zároveň automaticky udělujete kandidátům „své“ politické strany všechny preferenční hlasy, jimiž disponujete.

Druhou možností je, že své hlasy rozdáte výhradně novým či sympatickým tvářím napříč politickým spektrem. Když je křížkujete, tak ale zároveň dáváte hlas i politickým subjektům, které osobnosti reprezentují.

Třetí možností je označit křížkem politickou stranu, jejímuž programu fandíte, a dalšími křížky podpořit některé zajímavé kandidáty od konkurence. Pro názornost tuto třetí možnost přibližme na konkrétním příkladě: volí-li se například do ústeckého zastupitelstva 37 lidí, vy zakřížkujete politickou stranu a kandidujícím odjinud rozdáte 15 křížků, pak jste svými zbylými hlasy automaticky podpořili prvních 22 kandidátů označené politické strany.

Že to bude chtít dobře počítat? Určitě, takže jestliže jste se rozhodli, že křížkovat ve větší míře budete, pak tak učiňte v předstihu v klidu domova, za plentou ve volební místnosti na to už nejspíše nebude dostatek času, klidu a ani – vzhledem k velikosti plachet, které jste nalezli ve svých schránkách na poštu – ani prostoru.

Volba zajímavých osobností napříč politickým spektrem v sobě skrývá ještě jedno riziko – dáte-li svůj hlas osobnostem z uskupení, jejichž šance dostat se do místních zastupitelstev je menší až mizivá, a oni nakonec nepřekročí předepsanou hranici získaných pěti procent (anebo adekvátně nižší klauzuli, když za politický subjekt kandiduje méně kandidátů), pak váš hlas propadne.

„Musíme si uvědomit, že hlas je nejprve odevzdán pro stranu, ta na jeho základě získá mandáty a teprve pak jsou mandáty uvnitř stranické listiny rozdělovány jednotlivým kandidátům, přičemž vlastně lze de facto využít tu preferenční tvář toho hlasu,“ upřesňuje odborník na volební systém Tomáš Lebeda.

Autor: Jitka Stuchlíková

14.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 14
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zajímavé projekty pro seniory podpoří ústecký magistrát

Opuštěné jesle v Kamenné ulici na Střekově
3 13

Opuštěné jesle jako fitness? Město preferuje školku

Parkoviště v ulici Tolstého možná stihnou otevřít do konce roku

Střekov - Na základě požadavků občanů nechal městský obvod Střekov zpracovat projektovou dokumentaci na parkovací stání v ulici Tolstého.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Dopad povodní nebyl dříve tak velký. Lidé u řeky bydleli v patře

Ústecký kraj – Velká voda v roce 2002 zdevastovala na 79 obcí a měst v Ústeckém kraji. Některé zůstaly odříznuté od světa. Voda poničila silnice i domy, z nichž se některé musely zbourat.

Travelbeat po návratu z Ameriky: Jsme teď jako Alenka v říši divů

Severní Čechy - O příběhy z putování napříč Amerikou se cestovatelé ze severních Čech, Daniel Dubský z České Kamenice a Jindra Caháková z Litoměřic, se čtenáři Deníku dělili pravidelně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení