Problémem, který obyvatele Vaňova trápí, je drenáž. Drenáž, ke které se nikdo nehlásí. „Obrátila jsem se na Severočeské vodovody a kanalizace, Správu a údržbu silnic, Ředitelství silnic a dálnic, ústecký magistrát i samotného primátora. Nepomohl zatím nikdo,“ pokračovala zoufalá obyvatelka podmáčeného domu.

Majetek nikoho?

Všichni totiž svorně odpovídají, že stavba není jejich, a tudíž ji opravit nemohou. Řešením by bylo, kdyby se k drenáži přihlásili majitelé domů, kteří s ní mají problémy. Potom by ale také museli řešení problému zaplatit. To by je však stálo miliony, které nemají.

„Z magistrátu nám odpověděli, že hledání majitele může trvat dva roky. Bojíme se ale, že se nám domy mezitím podmáčejí a spadnou nám na hlavu,“ řekla Pazderová.

Leoš Nergl, tajemník ústeckého magistrátu, obyvatelům Pražské ulice v dopise odpověděl, že „Vaňovská drenáž“, která je trápí, byla majetkem Zemské správy přehrad.

„Když v roce 1956 došlo k dělení majetku a kompetencí někdejší Zemské správy přehrad na státní podniky Povodí a Vodovodů a kanalizací, nebyl majetek „Vaňovské drenáže“, a tím ani jeho správa, převeden na žádný z těchto podniků,“ vysvětlil Nergl. Drenáž nějaký čas využívaly Severočeské vodovody a kanalizace, ale ani jim nebyla drenáž přidělena do majetku.

Petra Pazderová a další obyvatelé podmáčené ulice se obávají, že se problém potáhne léta. Ústecký advokát Jiří Císař říká, že vše může být ještě jinak.

„Není možné, aby věc nikomu nepatřila. Pokud by se ale jednalo o věc opuštěnou, pak by měla patřit státu,“ řekl Císař. Na soud by pak mohlo dojít v případě, že by stát vlastnictví drenáže odmítal.

„Soud už by pak ale měl rovnou řešit nápravu, a ne jen to, čí je to majetek,“ dodal advokát. I on ale potvrzuje, že hledání majitele může být zdlouhavé a komplikované.