VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: Nejstarší zemědělská škola: 160 let od vzniku

Děčín /Z REGIONU/ - Zahradnická a zemědělská škola Antonína Emanuela Komerse v Děčíně – Libverdě zahájila výuku 12. listopadu 1860. V souvislosti s výročím se zde chystají velké dvoudenní oslavy.

5.11.2010
SDÍLEJ:

Žáci děčínské školy Libverda při praxi. Foto: Archiv ZZŠ

Upomínkovými a reklamními předměty, jimž dominuje číslo 160 a hlava zakladatele školy, je v těchto dnech zaplněna Střední škola zahradnická a zemědělská Antonína Emanuela Komerse v Děčíně – Libverdě.

Tento měsíc totiž uplyne 160 let od vzniku školy, která je v současnosti v severních Čechách svým zaměřením jedinečná. A přípravy oslav kulatého výročí tu nyní pořádně prohánějí všechny pedagogy a zaměstnance, včetně ředitele školy…

Očekávají stovky bývalých žáků a zaměstnanců

„Každý dostal nějaký úkol. S blížícím se termínem je to čím dál větší honička,“ přiznává ředitel Libor Kunte. Koneckonců, očekává se přeci, že do Děčína – Libverdy dorazí v pátek 12. a především v sobotu 13. listopadu stovky bývalých žáků a jejich učitelů. Účastníci slavnostního večera zakoupením vstupenky v podobě pohlednice na oslavy sami přispějí.

„Zaplatí za ni 50 korun, přičemž škole z nich zůstane 41,60,“ vysvětluje Libor Kunte.

Dnes škola nabízí dva maturitní a dva učební obory

Škola je zaměřena na tradiční vzdělávání v oblasti zahradnické a zemědělské výroby a služeb. Výuka na nejstarší zemědělské škole u nás byla zahájena 12.11.1850. U zrodu zemědělského vzdělávání stál hrabě František Antonín Thun - Hohenstein a Antonín Emanuel Komers, první ředitel školy.

Škola v Děčíně – Libverdě poskytuje střední vzdělání ve dvou čtyřletých oborech zakončených maturitní zkouškou – Agropodnikání a Zahradnictví. Nabízí také vzdělání ve dvou tříletých oborech zakončených závěrečnou zkouškou: Zemědělec – farmář a Prodavač květin.

V budově školy je umístěn domov mládeže, školní jídelna poskytující celodenní stravování, knihovna, posilovna, kmenové a odborné učebny, kabinety učitelů a sekretariát. Budova školy je součástí uzavřeného komplexu, ke kterému dále patří historická budova s aulou, tělocvičnou a dílnami pro praktické vyučování, zahradnicko-zemědělské vzdělávací centrum (ZZVC), stáje pro koně a jezdecký klub, který mohou žáci navštěvovat, antukové hřiště a rozlehlý park.

Tento areál sousedí přes komunikaci s dalšími částmi školy. Jedná se o botanickou zahradu tvořenou parkem a skleníky, cvičné pozemky pro výuku zahradnických a zemědělských dovedností, školní prodejnu Azalka a školní statek. Ten má čtyři střediska: ovocné školky, okrasné školky, sadovnické realizace a zemědělské činnosti (výroba sena). V těchto střediscích žáci vykonávají část své odborné praxe. Mimo areál se nachází pouze středisko okrasných školek. Cesta ze školy do tohoto střediska trvá pěšky asi 20 minut.

Součástí školy je autoškola a stanice volnočasových aktivit Sedmikráska, která se orientuje na práci s dětmi základních škol.
K významným aktivitám školy patří každoroční pořádání mezinárodní floristické soutěže Děčínská kotva a zemědělsko-zahradnické výstavy Libverda, která se koná vždy o třetím víkendu v měsíci září. Na obou těchto akcích se podílejí žáci školy.

Ti se mohou ve svém volnu věnovat základům včelaření ve školním včelíně, nebo se zapojit do práce v ekologickém sdružení Meluzína, které je však už samostatnou organizací fungující při škole.

Součástí výuky je spolupráce s partnery jak českými, tak i zahraničními. Agropodnikatelé a zahradníci jezdí pravidelně do vzdělávacích středisek a škol v sousedním Německu (Köllitsch, Pillnitz, Dippoldiswalde).


S využitím internetových stránek Zahradnické a zemědělské školy Děčín – Libverda

Autor: Ivo Chrástecký

5.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FOTO: Brná - Štětí
14

FOTO: Brná doma poprvé prohrála

Vlaky do hor na trati Most - Moldava využívá spousta turistů i sportovců.

Motoráky na Moldavu letos nevyjedou. Oprava vázne

Věčně mladý Jiří Suchý: Uvědomil jsem si, že se už blíží střední věk

Ústecký kraj /ROZHOVOR/ – Ačkoliv Jiřímu Suchému, všeumělci, ověnčenému řadou prestižních ocenění, bylo nedávno 86 let, je stále velmi aktivní.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Neštěmice mají dva body, trenér ale spokojen není

Neštěmice, Litoměřice – Fotbalisté Neštěmic zabrali a konečně slaví v krajském přeboru bodový zisk. V duelu na půdě Litoměřicka zvítězili 5:4 na penalty, jenže ještě v 80. minutě vedli 4:2.

FOTO: Krásné počasi vytáhlo k Erbence na drakiádu stovky lidí

Ústí nad Labem - Stovky lidí začaly v neděli ještě před čtrnáctou hodinou, kdy bylo oficiální zahájení, plnit louku kolem Erbenovy vyhlídky. Konala se zde po několika letech znovuobnovená drakiáda.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení