Na první pohled se po volbách v Homoli u Panny nic nezměnilo. Obci dál vládnou stejní lidé v čele se starostou Ladislavem Ptáčkem a místostarostou Václavem Kavanem. Jejich sdružení, Homolsko 2010, získalo v sedmičlenném zastupitelstvu čtyři mandáty, tedy nadpoloviční většinu. Mohou tak pokračovat ve stejném duchu jako doposud.

Budou to mít ale složitější než dříve. K ostříleným borcům totiž přibyli tři nováčci zastupující mladší generaci (dva ze sdružení Homolsko a jeden z Alternativy pro Homolsko), kteří mají o chodu obce jiné představy. „To tedy opravdu ano,“ potvrdil Martin Marks (Alternativa pro Homolsko).

„Především chceme, aby radnice zlepšila komunikaci s lidmi, aby je o všem, o čem se jedná, pořádně informovala. To, že zveřejní strohé usnesení, nikomu nic neřekne. Budu prosazovat, aby na webové stránky i úřední desku dávali kompletní zápisy z jednání,“ řekl.

Také by chtěl rozhýbat kulturní dění v obci a dělat víc pro děti, například se zasadit o vybudování hřiště. Potřebné prostředky by podle něj zástupci obce mohli získat úsporou na svých odměnách. Sám hodlá jít příkladem, ujistil, že za práci pro obec nic nechce.

Starosta dále slibuje investice do zlepšení vzhledu obce a zkvalitnění životních podmínek zdejších obyvatel.

„Chceme zrealizovat akce, které jsou zahrnuty v rozvojovém dokumentu obce. Jedná se o zateplení obecních bytových domů, výstavbu budovy Muzea Josefa Emanuela Hibsche, rekonstrukci obecního úřadu a obecních komunikací. K tomu se samozřejmě musí přičíst „drobné“ akce, jako je obnova autobusových zastávek, vyčištění a opravy místních nádrží a rybníčků a další. A věřím, že v tomto období dojde konečně k majetkovému vyrovnání státu s církví a my se zbavíme nevzhledného zbořeniště uprostřed obce. S místostarostou jsme již v této věci s dominikánskou církví v Praze jednali a určité přísliby od ní máme,“ dodal Ptáček.

„Já jsem vcelku spokojena, jak volby u nás dopadly. I když pár lidí v zastupitelstvu moc ráda nevidím. Je nespravedlivé, že že se tam dostal někdo s pouhými 38 hlasy a jiný, který jich měl daleko víc, ne. Takový volební systém se mi tedy nelíbí,“ řekla místní obyvatelka Alena Pincová.

Ani majitelka místního obchodu Irena Francová si na staronové vedení nestěžuje. Sice nějaké výhrady má, na druhé straně ale oceňuje třeba přístup radnice k potřebným lidem.

„Přispívá nám na rozvoz nákupů až k nim domů,“ vysvětlila. Razantnější byla jen žena, která si ale nepřála zveřejnit jméno, prý aby neměla problémy. Podle ní by ti staří už měli jít od válu a přenechat místa mladým.

#nahled|https://g.denik.cz/54/b5/20101201_homole_starosta_ladislav_ptacek_denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/54/b5/20101201_homole_starosta_ladislav_ptacek.jpg|Starosta Homole u Panny Ladislav Ptáček.#

Nejzajímavější exponát v kanceláři starosty Homole u Panny pana Ladislava Ptáčka je asi foto odhalené dívky z kalendáře Top Girls 2009 (na snímku označen jako číslo 2). Jinak v nepříliš moderní kanceláři najdeme klasické věci jako dokumenty (1), nástěnku (3), kalkulačku (4), klíče od zásuvek u stolu (5) a nebo obal na brýle (6).

Staronový starosta Homole u Panny Ladislav Ptáček obhájil své křeslo a chce pokračovat ve vyjetých kolejích
Vrhneme se na dokončení osvětlení

Jste spokojen s výsledkem voleb?
Volby dopadly tak, jak volební zákon stanovil. Do zastupitelstva se dostali například lidé s minimálním počtem hlasů a ti, kteří získali dvojnásobnou až trojnásobnou důvěru občanů, zůstali mimo. Jinak ale kladně hodnotím, že se snížil věkový průměr zastupitelů.

Začínáte nové volební období, co bude vaší prioritou?
Tím, že jsem byl opětovně zvolen starostou obce, je samozřejmě mojí prioritou pokračovat v již zahájených pracích, jako je třeba dokončení rekonstrukce veřejného osvětlení ve Lhotě pod Pannou a zejména zrealizovat akce, které jsou zahrnuty v rozvojovém dokumentu obce.

Jaký je největší problém vaší obce?
Největším problémem je její rozlehlost a roztříštěnost na 9 místních částí. Zajišťovat chod takové obce je daleko náročnější než chod obce se stejným počtem obyvatel, ale třeba jen o 2 částech. Máme víc komunikací, stožárů veřejného osvětlení ap., údržba je tedy dražší. Máme větší výdaje, ale příjem tomu neodpovídá. Peněz ze státního rozpočtu dostáváme stejně jako obec s menšími výdaji.

Jak byste zhodnotil svoji práci v minulém volebním období?
To ať udělají občané, i když zisk největšího počtu hlasů ve volbách něco napovídá.

Chystáte nějakou inovaci?
Na svém přístupu k dění v obci nebudu nic měnit.

Jaká panuje u vás politická situace?
Žádná. Kandidáti byli bez politické příslušnosti, takže u nás nejde o jakýsi politický souboj. Spíše půjde o určité pnutí mezi jednotlivými občanskými sdruženími. Ale zase říkám – to ukáže až čas.

V politice, i když jen komunální, se ale pohybujete. Nemáte s tím někdy problém?
Celý život jsem byl nestraník, takže s tím problém nemám. Mohu naprosto nestranně posuzovat, co je dobré pro občany a co pro ně dobré není. Jedno ale musím potvrdit, tak jako ostatní starostové, že zastávat funkci starosty je časově náročné a nevděčné. Ať uděláte cokoli, vždy se najde skupinka lidí, která i dobře zrealizovanou věc bude kritizovat a hanit.

ANKETA: Jak jste spokojeni s výsledky voleb v Homoli u Panny?


Alena Pincová
Dělnice, 50 let
Spokojená jsem. Současný starosta a místostarosta mají u mě podporu.


Irena Francová
Prodavačka

Co se týká mého podnikání, tak mám od zastupitelů podporu. Nemohu si stěžovat.


Ivan Novotný
Řidič, 58 let

Spokojenost je. Sice se do zastupitelstva dostali lidé, které tam nerad vidím.


Helena Novotná
Inv. důchodkyně, 54 let

Ano s volbami spokojená jsem. Už se těším, až nám zateplí bytovku, jak slibují.

Volby 2010: Homole u Panny

Homolsko 2010 49,6 %
Zastupitelé: Ptáček Ladislav (127 hlasů), Kavan Václav (120), Choura Václav (105), Pinc Zdeněk (64).
Homolsko 24,5 %
Tausche Daniel (77), Hála Jaroslav (76).
Alternativa pro Homolsko 14,8 %
Marks Martin (38).
Ostatní: Ž. Koubková 5,1 %, P. Hála 2,6, J. Adalský 2,3, M. Pilník 1,1.
Volební účast: 73,97 %