Čekárna veterinární ambulance se pozvolna plní čtyřnohými pacienty. Jejich páníčkové netrpělivě a se soucitem čekají, až přijdou na řadu.

Oblékám si na bílé triko zelenou lékařskou vestu a s veterinárním asistentem Patrikem Cmorejem se v litvínovské veterinární ambulanci na jednu noc stávám veterinářem na noční pohotovosti.

V duchu se modlím, aby do ordinace nepřišel někdo s hadem. Těch se totiž k smrti bojím a štítím! Mám z nich panickou hrůzu.

Do ordinace přichází mladý muž s psíkem, který si před časem poranil pravou tlapku. Poté co mu Patrik ránu opět vydezinfikuje a očistí, přichází má chvíle. Sterilním obvazem mám pochroumanou tlapku obvázat. Povedlo se. „Ještě mi prosím dejte tak dvě tři tabletky na Silvestra,“ žádá majitel tišící prášky pro svého psíka kvůli petardám a dělbuchům.

Ušatý pacient byl až moc klidný

Do ordinace vstupuje mladík s dívkou. V náručí přinášejí králíka. „Jdeme vyndat obvaz z rány. Hojí se mu to pomalu, ale je na tom každým dnem lépe,“ říká slečna. Veterinář Cmorej si bere králíka do ruky a mazlí se s ním.

Poté pinzetou vytahuje z rány u brady králíka několik centimetrů dlouhý obvaz. Králík sebou škube bolestí. „Jen klid. Neboj se. Bude to zase dobré,“ konejší veterinární asistent ušatého čtyřnohého pacienta. Po vyčištění rány dává nový sterilní obvaz.

Také další čtyřnohý pacient jde na pravidelnou kontrolu a čeká ho navíc vyndavání stehů. Jde o malého jezevčíka. Strachy se chvěje, až je mi ho líto. Jeho pán psíka hladí.

Psík se ohnal po ruce s injekcí

Jen co Patrik nastřihl stehy, z vyplašeného psíka se stal bojovník. Hrůzostrašně zavrčel. Dal tím najevo, že počínání veterináře se mu vůbec nelíbí. „Zkuste ho hladit a držte mu hlavu,“ řekl zvěrolékař. Po vyndání stehů čekala psíka injekce. Jehlou plním stříkačku a podávám ji Patrikovi.

„No, neboj se. Teď to jenom štípne,“ říká veterinární asistent. Jen co psíka píchl, ohnal se mu po ruce. Naštěstí ale nekousl.

Čekárna je stále plná a přicházejí další a další pacienti. Do ordinace vcházejí dvě ženy s přepravkou v ruce. Z ní vyndají kocourka. „Pane doktore poraďte. Kocourek nežere a hubne. Nevíme si už s ním rady. Patrik začíná s důkladnou kontrolou. Prohmatává i bříško čtyřnohého pacienta. Proč přestal žrát může mít řadu důvodů. Některé úkony se kocourkovi očividně nelíbí a na veterináře vrčí. Bojí se.

Dalšího pacienta Patrik Cmorej svěřil mě. Šlo o fenku, která má problémy s análními žlázami. „Musíme je ručně vymačkat,“ říká veterinář a podává mi ubrousky. Zvláštní úkon. Zkouším vymačkat anální žlázy fence zatímco její majitel ji přidržuje a celý úkon bedlivě sleduje.

Konečně je vše hotovo. „Ještě bych prosil prášky na utlumení na Silvestra. Loni jsem kupoval dva, to ji bude bohatě stačit,“ říká majitel fenky.

Ultrazvuk odhalil velký nádor

Se strachem do ordinace vstupuje manželský pár seniorů z Litvínova. Přicházejí s prosbou o pomoc. Jejich dvanáctiletá fenka má problémy, tloustne a špatně dýchá

„Nejprve ji zkontrolujeme a poté uděláme ještě ultrazvuk,“ říká veterinář Cmorej. Prsty prohmatává tvrdé bříško čtyřnohé pacientky. Na ruku mu skočila bleška. Veterinář ji rozmáčkl a spláchl do umyvadla. O chvilku později se situace opakovala. „Neboj, to jsou blechy psí, ty na lidi nejdou,“ žertuje Patrik.

Před ultrazvukem musíme fence pomocí strojku oholit bříško. Ultrazvuk za nedlouho odhalil problém. „Vypadá to podle všeho na velký nádor. Ten tlačí na plíce. Tak jako tak se fenka bude muset podrobit náročné operaci. V takovém věku ale půjde o rizikovou operaci, která nemusí dobře dopadnout. Bez operace by ale, bohužel, dlouho nežila,“ říká citlivě veterinář.

Poradil, že podobné operace dělají veterináři v Žatci nebo v Ústí nad Labem. Nepůjde ale o levnou záležitost. Tak náročná operace se může vyšplhat i na několik tisícikorun.

Manželský pár za ultrazvuk fenky zaplatil 300 korun a posléze odchází s doporučením a telefonními čísly na veterináře, kteří budou moci náročnou operaci provést.

Fenka se vykryla a pomůže injekce

Veterináři zachraňují nejen život, ale, bohužel, ho musí i brát. To byl i případ mladého muže, který přišel s fenkou psa bojového plemene. „Chtěl bych interrupci. Vykryla se mi a o štěně nestojím,“ říká mladík.

Pátý, sedmý a devátý den od vykrytí tak fenku čekají speciální injekce. „Po jejich dobu pochopitelně nesmí být fenka připuštěna,“ varuje mladého muže veterinář.

Špatné čištění uší znamená problém

S psíkem přichází mladý pár z Teplicka. „Jdeme na očkování a když už jsme tu, mohl byste se prosím podívat na jeho levé ucho. Pořád se škrábe,“ říká mladý muž.

„V tomto případě nemusí jít ani tak o infekci ucha jako o špatné čištění. „Do ucha totiž nic nepatří, žádné jiné těleso. A i při čištění by se mělo na to pamatovat. To platí i o ušním mazu, měl by se čistit jen na okraji,“ vysvětluje veterinární asistent.

„Tak to vidíš. Špatně jsi mu čistila uši a poslouchej, jak se to správně má dělat,“ pustil se na oko do své přítelkyně mladík. Po očkování dostává pejsek kapky do uší a v závěru i jeho majitelé chtějí tlumící modré pilulky na Silvestra. Cena za dnešní návštěvu u veterináře? Šest set patnáct korun.

Dveře ordinace otevřel mladý muž. „Jdu sám. Přicházím zaplatit dluh 120 korun. Byl jsem tu dneska ráno s kocourkem, ale zapomněl jsem si peníze, tak to jdu nyní uhradit,“ říká majitel čtyřnohého přítele.

Po každém čtyřnohém pacientovi se musí stůl z hygienických důvodů umýt, vydezinfikovat a otřít. To samé platí o rukou veterináře. Mokrým hadrem proto opět otírám chromový stůl.

Pohotovost končí utracením psa

Blíží se jedenadvacátá hodina a s ní končí pohotovostní veterinární ambulance v Litvínově.

V čekárně sedí poslední klient. „Pane doktore, mám na vás velkou prosbu. Potřebovala bych, kdybyste se mnou odjel do Třebušic u Komořan. Syn tam našel umírajícího psa. Mrzne tam a sténá bolestí. Prý už ani nemůže chodit. Nevydrží podle všeho do rána. Je tam uvázaný už delší dobu a je to s ním moc špatné. Mohl byste se na něj jít podívat? Možná bude lepší ho nechat utratit, aby se už tolik netrápil,“ říká s bolestí v srdci žena.

Balím. Jsem rád, že jsem se nakonec nedočkal a nemusel jsem „ošetřovat“ žádného hada.