VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Internovaní dostali brambory, maso ale ne

Ústí nad Labem /ZANIKLÉ ÚSTÍ/ – V poválečné době bylo maso na talíři vzácností. Zvláště pak v internačním táboře ve Všebořicích.

17.1.2011
SDÍLEJ:

Z obou poválečných táborů pro Němce se nezachovaly žádné fotografie. Pouze je znám snímek vchodu do všebořického tábora.Foto: Archiv města

S koncem války v roce 1945 zůstal přídělový systém. Vánoce tedy v roce 1945, ale i v roce 1946 byly otázkou, jak vyjít s příděly, co se dá kde vyšmelit a potají zrekvírovat.

Ještě hůře na tom byli ti, kteří prohráli válku – čeští Němci. Měli příděly v takové velikosti, jaké dávali za války Židům. Tedy velice hubené, k živoření ale postačující.

A ještě hůře se měli Němci v internačních táborech – tedy nacisté, a také ti, kteří skončili v táborech, protože udělali něco, co bylo v rozporu s československými zákony a nařízeními poválečné doby.

Proto Vánoce v internačním táboře v Ústí na Skřivánku nebo v táboře v tehdejší samostatné obci Všebořice představovaly velmi chudé jídlo bez masa.

Obecně lze říci, že tehdy Češi i Němci, kteří skončili z nějakého důvodu za mřížemi, měli nárok na jídlo v podstatě ve stejné míře jako lidé, kteří nebyli zamřížovaní. Protože všeho bylo málo, lidé na svobodě měli stejně málo jako lidé ve věznicích, vazbách a internacích.

Okresní správní komise v Ústí nad Labem, zásobovací oddělení, vydalo oběžník ze 17. 7. 1945 o dávkách potravin pro vězně a zajištěné osoby (Číslo 2309/45). Z oběžníku vyplývá, že základní potraviny dostávají Češi zadržení v jakémkoliv typu zadržovacích zařízení tak jako každý Čech. Jenom Češi nad 18 let místo másla dostali umělý jedlý tuk. Pokud vykonávali těžkou nebo velmi těžkou práci, dostávali také odpovídající přídavkové lístky.

Internovaní Němci dostali lístky stejně jako ostatní Němci, ale pokud vykonávali těžkou práci, dostali „přídavek jako vězňové české národnosti“.

V archivním fondu internačních táborů v Ústí je opis Oběžníku č. 3 Ústřední rady odborů určený závodním a táborovým kuchyním. Zde se například uvádí: „Velikost porcí, jakož i hodnota jídla, se rovná normálním obědům mimo masa, které zajatci nedostávají.“

S masem se tedy mohli setkat v kuchyni internačního tábora v podstatě jenom stráže.

Dochoval se sešit s evidencí písemností a finančních transakcí nazvaný „Polní a zahradní hospodářství internačního střediska v Ústí n. L., Jednací protokol“. Zápisy v sešitu byly zahájeny 14. dubna 1946. Domníváme se, že šlo o záznamy ze střediska Skřivánčí pole, protože tehdy již všebořický tábor nesloužil jako internační, ale jako sběrný pro odsun Němců z Československa.

Záznamy v „Jednacím protokolu“ nám odhalují fragmenty tehdejšího života v táboře. S příchodem podzimu a zimy vnitrotáborové hospodářství začalo ve větší míře uvolňovat maso z domácích - táborových porážek.

Proto začaly porážky prasat. Občas se do kuchyně stráží dostal i králík z vlastního chovu. Ve velkém byli dodáváni králíci do kuchyně stráží koncem roku. Aby si poněkud přilepšily i rodiny strážných, bylo z místního chovu v prosinci 1946 prodáno 38 králíků strážným za celkovou sumu 1230 Kčs a v druhé vlně o několik dnů později dalších 13 kusů za 450 Kčs.

V internačním táboře na Skřivánku se jistě nacházel i nějaký vánoční stromeček. A možná některé ozdoby byly i nově zakoupené, protože vyhláškou v Úředním listu č.40 z 3. července 1945 zrušilo ministerstvo průmyslu vyhlášku bývalého ministerstva hospodářství a práce, kterou byla výroba hraček, vánočních ozdob, plnících per a jejich součástí za války zakázána, aby bylo dost materiálu pro válku.

Autor: Janni Vorlíček

17.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Adam Lacko s manželkou Kateřinou.

Jsem nervózní. Chci, aby byl Adam mistr, říká manželka Lacka. Rady mu nedává

Ilustrační foto.

Zákaz těžby může přinést vesnicím milionové ztráty

Na divadla, workshopy a hudbu lákají Rodinný festival i akce Zažít Střekov jinak

Ústí nad Labem - Nuda v Ústí? O víkendu zakázané slovo. Na akce láká Hraničář i Střekovské matky.

FOTO: Farníci uctili sochu Panny Marie Fatimské

Litoměřice - Poutníci z litoměřické diecéze v pátek uctili sochu Panny Marie Fatimské, dovezenou do České republiky přímo z místa zjevení v portugalském Cova d´Iria. Slavnost se konala v katedrále svatého Štěpána v Litoměřicích. 

FOTO: Plichta v derby? Ta nepotěšila nikoho

Ústí nad Labem - Hodně bojovný duel mezi Ústím nad Labem a Varnsdorfem vítěze nenašel. V závěru padly dvě červené karty.

Vítězem advokátního tenisového turnaje se stal smíšený pár Vejlupek, Trejbalová

Ústecko - V areálu tenisového oddílu TJ Jiskra Velké Březno uskutečnil třetí ročník regionálního stavovského tenisového turnaje „O pohár spravedlnosti“.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení