VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Internovaní dostali brambory, maso ale ne

Ústí nad Labem /ZANIKLÉ ÚSTÍ/ – V poválečné době bylo maso na talíři vzácností. Zvláště pak v internačním táboře ve Všebořicích.

17.1.2011
SDÍLEJ:

Z obou poválečných táborů pro Němce se nezachovaly žádné fotografie. Pouze je znám snímek vchodu do všebořického tábora.Foto: Archiv města

S koncem války v roce 1945 zůstal přídělový systém. Vánoce tedy v roce 1945, ale i v roce 1946 byly otázkou, jak vyjít s příděly, co se dá kde vyšmelit a potají zrekvírovat.

Ještě hůře na tom byli ti, kteří prohráli válku – čeští Němci. Měli příděly v takové velikosti, jaké dávali za války Židům. Tedy velice hubené, k živoření ale postačující.

A ještě hůře se měli Němci v internačních táborech – tedy nacisté, a také ti, kteří skončili v táborech, protože udělali něco, co bylo v rozporu s československými zákony a nařízeními poválečné doby.

Proto Vánoce v internačním táboře v Ústí na Skřivánku nebo v táboře v tehdejší samostatné obci Všebořice představovaly velmi chudé jídlo bez masa.

Obecně lze říci, že tehdy Češi i Němci, kteří skončili z nějakého důvodu za mřížemi, měli nárok na jídlo v podstatě ve stejné míře jako lidé, kteří nebyli zamřížovaní. Protože všeho bylo málo, lidé na svobodě měli stejně málo jako lidé ve věznicích, vazbách a internacích.

Okresní správní komise v Ústí nad Labem, zásobovací oddělení, vydalo oběžník ze 17. 7. 1945 o dávkách potravin pro vězně a zajištěné osoby (Číslo 2309/45). Z oběžníku vyplývá, že základní potraviny dostávají Češi zadržení v jakémkoliv typu zadržovacích zařízení tak jako každý Čech. Jenom Češi nad 18 let místo másla dostali umělý jedlý tuk. Pokud vykonávali těžkou nebo velmi těžkou práci, dostávali také odpovídající přídavkové lístky.

Internovaní Němci dostali lístky stejně jako ostatní Němci, ale pokud vykonávali těžkou práci, dostali „přídavek jako vězňové české národnosti“.

V archivním fondu internačních táborů v Ústí je opis Oběžníku č. 3 Ústřední rady odborů určený závodním a táborovým kuchyním. Zde se například uvádí: „Velikost porcí, jakož i hodnota jídla, se rovná normálním obědům mimo masa, které zajatci nedostávají.“

S masem se tedy mohli setkat v kuchyni internačního tábora v podstatě jenom stráže.

Dochoval se sešit s evidencí písemností a finančních transakcí nazvaný „Polní a zahradní hospodářství internačního střediska v Ústí n. L., Jednací protokol“. Zápisy v sešitu byly zahájeny 14. dubna 1946. Domníváme se, že šlo o záznamy ze střediska Skřivánčí pole, protože tehdy již všebořický tábor nesloužil jako internační, ale jako sběrný pro odsun Němců z Československa.

Záznamy v „Jednacím protokolu“ nám odhalují fragmenty tehdejšího života v táboře. S příchodem podzimu a zimy vnitrotáborové hospodářství začalo ve větší míře uvolňovat maso z domácích - táborových porážek.

Proto začaly porážky prasat. Občas se do kuchyně stráží dostal i králík z vlastního chovu. Ve velkém byli dodáváni králíci do kuchyně stráží koncem roku. Aby si poněkud přilepšily i rodiny strážných, bylo z místního chovu v prosinci 1946 prodáno 38 králíků strážným za celkovou sumu 1230 Kčs a v druhé vlně o několik dnů později dalších 13 kusů za 450 Kčs.

V internačním táboře na Skřivánku se jistě nacházel i nějaký vánoční stromeček. A možná některé ozdoby byly i nově zakoupené, protože vyhláškou v Úředním listu č.40 z 3. července 1945 zrušilo ministerstvo průmyslu vyhlášku bývalého ministerstva hospodářství a práce, kterou byla výroba hraček, vánočních ozdob, plnících per a jejich součástí za války zakázána, aby bylo dost materiálu pro válku.

Autor: Janni Vorlíček

17.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Výherní automaty. Ilustrační foto.

Nelegální hazard bují v ústeckých hernách. Celníci zabavili nepovolené automaty

Ústí nad Labem - Prostějov.
9

Ústí si zadělalo na malér. Musíme se sebrat, burcuje Šteffel

Malečov jsme podcenili, uznal trenér Chabařovic

Ústecko – Fotbalisté Chabařovic vybojovali v Okresním přeboru výhru s pořadovým číslem třináct. V úvodním kole jarní části se doma nadřeli s Malečovem 3:2, když o výhře rozhodli až v 90. minutě!

Dělat romský ples je těžké, lidé mají předsudky

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Již 4. romský ples hostí v pátek 31. března od 19.30 Dům kultury v Ústí. Pořádají ho Petr Horáček a Jan Cibrík, výtěžek dostane Dětský domov v Tisé.

Řidiči autobusů mají termín stávky. Odbory rozhodly o 6. dubnu

Ústecký kraj, ČR - Stávka řidičů linkových autobusů kvůli nízkým mzdám se uskuteční 6. dubna. Odbory ji plánují jako celorepublikový protest od 00:00 do 24:00. Novinářům to po dnešním jednání předsednictva Odborového svazu dopravy řekl předseda svazu Luboš Pomajbík. Vedení odborů zároveň vyzvalo šoféry k masivní účasti na stávce.

Agresivní narkoman řádil jako černá ruka. Skončil na detoxu

Ústí nad Labem - Agresivní narkoman řádil v centru města v úterý pozdě večer. Nejprve fyzicky napadl kolemjdoucí ženu a poté nasedl do trolejbusu číslo padesát jedna, kterým odjel směrem na Severní Terasu.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies