Saské ministerstvo životního prostředí dokonce jako jednu z možností zvažuje i žalobu proti děčínskému plavebnímu stupni.

„Teď pracujeme na našem vyjádření do konce února, a když poté naše pochybnosti o tomto zdymadle nebudou odstraněny, pak se může stát, že proti němu budeme chtít podat žalobu. Interně se prověřuje, zda to bude možné. Jestli k žalobě dojde, je ještě otevřené,“ tvrdí mluvčí ministra Franka Kupfera.

Ozvat se chtějí i další spolkové země, kudy Labe a jeho přítoky protékají.

V Sasku mají obavy. Kupfer tvrdí, že plánované vodní dílo ovlivní zbytek toku celé řeky. Ubude ryb, ohrožena bude druhová rozmanitost v řece obecně a hrozí i pokles množství vody přitékající do její německé části.

Německo dává přednost uchování přírodního rázu Labe. Tedy jako dopravní tepnu ho příliš nevyužívá.

Jezy na Labi

Ekologové se bojí, že dojde k zaplavení unikátních míst na březích a ohrožení možnosti migrace úhořů a lososů. Sasko zatím požádalo o prodloužení lhůty, do kdy se může k projektu vyjádřit.

Čas na výtky má náš soused do 28. února. „Teď čekáme, co bude po předložení našeho stanoviska, zda budou naše pochybnosti při plánování nějak zohledněny,“ dodal mluvčí saského ministerstva.