VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podepište jen prozatímní nájem!

Ústí nad Labem - Předseda Sdružení nájemníků Milan Taraba radí s podpisem nového nájmu nespěchat.

5.2.2011 3
SDÍLEJ:

Pavel Vanoušek (vlevo) a Milan TarabaFoto: DENÍK/ Václava Simeonová

Sdružení nájemníků (SON) rozšiřuje své řady v Ústí nad Labem. Jeho předseda Milan Taraba řekl, že silná pobočka bude mít lepší vyjednávací pozici s vlastníky bytů.

V současnosti SON vyjednává za ústecké nájemníky s CPI Byty. Firma, která vlastní v Ústí přes 2,5 tisíce bytů, žádá od nájemníků po deregulaci až 80 korun za metr čtvereční. Dosud platili necelých 30 korun a SON pro ně chce na letošek vyjednat 40 až 46 korun. „Vyjednávání už začalo,“ řekl Taraba.

Už máte nějaké výsledky?
Zatím CPI na naše cenové návrhy nepřistoupila. Ale jednání nejsou u konce, firma nabídla pokračování. Ona stanovila postupné zvyšování nájemného na tři roky dopředu. My chceme, aby se zatím řešil jen tento rok, dosáhnout prozatímního nájemného. S dalším je podle nás třeba počkat až na vydání cenových map. Jinak by to místně obvyklé nájemné negativně ovlivnilo.

Firma ovšem říká, že je otálení nespravedlivé vůči těm, co už dnes platí tržní nájemné.
Tržní nájemné platilo jen 10 procent lidí, kteří si to mohli dovolit. A největší vlastník bytů v Ústí tak chce nyní zvednout cenu všem. To je ale nemožné. Tak vysoké nájemné ani nemá opodstatnění a musí zákonitě klesnout. Máme to vyzkoušeno už v Ostravě, kde se snížilo z 93 na 72 korun. A to přitom tamější největší vlastník bytů smluvní nájemné oproti regulovanému zvyšoval daleko méně, než to chce udělat CPI v Ústí.

Mnozí zdejší nájemníci argumentují tím, že CPI do bytů vůbec neinvestovala, že jsou zanedbané. Ale platit za ně chce jako za kvalitní.
To je právě ono. Stanovené nájemné by mělo být za plnohodnotný byt. A pokud takový není, tak mají nájemníci nárok na slevu. A měli by ji důsledně uplatňovat.

Nehrozí, že teď po deregulaci někteří lidé už na nájemné nebudou mít?
Sociálně slabí mohou požádat o příspěvek na bydlení, pokud náklady něj přesáhnou třicet procent jejich příjmů. Zatím tak učinilo jen 14 procent nájemníků. Není ale únosné, aby si vlastníci bytů diktovali přemrštěné ceny a stát pak to vyrovnával nájemníkům formou příspěvku. To je řešení jen pro skupinu opravdu potřebných. Ceny nájemného by měly být stanovovány nejen s ohledem na stav bytového fondu, ale i ve vztahu k regionu a ke skladbě nájemníků.

Co tedy ústeckým nájemníkům v této chvíli radíte?
Aby se nenechali zastrašit a neupisovali se na roky dopředu. Doporučujeme jim, aby teď přistoupili jen na prozatímní nájemné. V tomto smyslu jednáme také my. A máme při tom i podporu ministerstva pro místní rozvoj.

V Ústí nyní přesvědčujete nájemníky ke vstupu do SON. Co jim za to chcete nabídnout?
Budou sjednoceni a v jednotě je síla. Třeba v Liberci máme 1 tisíc členů a vlastníci bytů na to slyší. V Ústí jsme jich dosud měli jen 130. Když se tu zvedne členská základna, budeme mít silnější vyjednávací pozici.

Autor: Jitka Hadašová

5.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

 Parkování. Věčný problém nejen v centru města, ale i na Střekově. K nejhorším lokalitám v tomto směru patří například Tolstého, nebo Varšavská a Kramoly.

Parkoviště v ulici Tolstého možná stihnou otevřít do konce roku

Jak reklamovat koupený dům či byt

Dopad povodní nebyl dříve tak velký. Lidé u řeky bydleli v patře

Ústecký kraj – Velká voda v roce 2002 zdevastovala na 79 obcí a měst v Ústeckém kraji. Některé zůstaly odříznuté od světa. Voda poničila silnice i domy, z nichž se některé musely zbourat.

Travelbeat po návratu z Ameriky: Jsme teď jako Alenka v říši divů

Severní Čechy - O příběhy z putování napříč Amerikou se cestovatelé ze severních Čech, Daniel Dubský z České Kamenice a Jindra Caháková z Litoměřic, se čtenáři Deníku dělili pravidelně.

Ústecká královna horských kol získala stříbro na republice

Ústí nad Labem - Simona Jirková z Ústí nad Labem vyhrála 2. místo v mistrovství ČR ve sjezdu horských kol. Mladá jezdkyně reprezentovala ČR a Ústí nad Labem na MS v Rakousku už v roce 2012. Je trojnásobnou vícemistryní republiky ve sjezdu.

Z východu Čech s prázdnou: Jeden gól fotbalistům Ústí na body nestačil

Pardubice – S prázdnou se vrací fotbalisté Ústí z Pardubic, kde prohráli druhé soutěžní utkání v této sezóně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení