Policie stíhá sedm osob, mezi nimi i ředitele Rady regionu soudržnosti Severozápad v Ústí nad Labem Petra Kušnierze.

Takové je rozuzlení aféry kolem Rady, do jejíhož sídla v Ústí vtrhli v úterý policisté z útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

Tři lidé jsou obviněni z podplácení, čtyři z přijetí úplatku, z toho jedna měla přijmout úplatek jako úřední osoba. Jeden člověk je také vyšetřován pro vydírání.

Pět podezřelých včera skončilo ve vazbě, mezi nimi i ředitel úřadu Petr Kušnierz.

„Trestné činy souvisí s výběrem projektů a následným čerpáním dotací z rozpočtových prostředků Regionální rady,“ uvedla mluvčí Krajského zastupitelství v Ústí Lenka Bradáčová, která jen upřesnila, že obvinění nesouvisí s integrovaným plánem rozvoje v Ústí nad Labem ani s nákupem přístrojů pro Krajskou zdravotní.

Ačkoliv Bradáčová odmítla říci jakákoliv jména, dnes už je jasné, že úřední osoba, která měla přijmout úplatek, je ředitel Rady Petr Kušnierz.
Ten nepřišel ve středu ani ve čtvrtek do práce, tedy do sídla Rady.

„Jediný, kdo nepřišel do práce, byl pan ředitel, ačkoli měl. Nemůžeme se mu dovolat,“ uvedla mluvčí regionální rady Marcela Klíchová. Kušnierz nebere mobil a nereaguje ani na SMS dotazy.

Šéfa úřadu Kušnierze policie kvůli podezřelé správě svěřeného majetku třikrát stíhala a dvakrát byl před soudem, ten ho ale vždy osvobodil. V roce 2009 Kušnierz působil jako ekonomický náměstek tehdejšího ministra zemědělství Petra Gandaloviče (ODS) a poté Jakuba Šebesty. Ten ho ale kvůli nekompetentním rozhodnutím odvolal.

Prohlášení ústeckého okresního soudu: Dne 23. března 2011 v 15:45 hodin byl Okresnímu soudu v Ústí nad Labem doručen návrh státního zástupce Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem na vzetí do vazby celkem pěti osob… O návrhu státního zástupce ve vztahu ke všem obviněným soud rozhodne dnešního dne (24. března). Poslední výslech byl naplánován od 13:00 hodin. O návrhu musí soud rozhodnout ve lhůtě 24 hodin.
Jan Tichý, soudce, tiskový mluvčí Okresního soudu v Ústí nad Labem

Podle policejního důstojníka, který si nepřál být jmenován a nepodílí se na vyšetřování, má prý ÚOOZ k případu „bílých límečků“ dostatek podkladů, včetně odposlechů a sledování osob.

Policisté z UHOS ukončili dvoudenní razii v ústeckém sídle a úvodní výslechy. Trestní stíhání sedmi osob státní zástupce završil podáním návrhu na vazbu.

Podle Lenky Bradáčové státní zástupce navrhl vzetí do vazby u pěti ze sedmi obviněných. „Důvodem je, aby obvinění nemohli působit na dosud nevyslechnuté svědky. Tím by mohli na svobodě mařit objasňování skutečností závažných pro trestní stíhání. Dále je na místě obava, že by mohli ve své trestné činnosti nadále pokračovat,“ dodala Bradáčová.

Kuriózní situace – podpisová práva
V rámci Úřadu Regionální rady Severozápad najezdí řidiči s dokumenty v tašce neplánované kilometry navíc. Ředitel úřadu Kušnierz je v důsledku policejního zásahu mimo úřad. Proto podpisové právo v současné době má jenom zástupce ředitele a vedoucí Územního odboru realizace programu Karlovy Vary, Jiří Červinka. Úředníci proto musí jezdit podepisovat důležité dokumenty k němu. Shodou okolností, aby situace nebyla málo komplikovaná, Červinka leží v karlovarské nemocnici. „Přes okolnosti, které nastaly, situaci zvládáme, a potřebné dokumenty úřadu podepisuji,“ sdělil Deníku telefonicky z nemocnice Červinka.

Jan Tichý, soudce a mluvčí Okresního soudu v Ústí uvedl, že ve středu v 15.45 hod. byl Okresnímu soudu v Ústí nad Labem doručen návrh státního zástupce ústeckého krajského státního zastupitelství na vzetí do vazby celkem pěti osob.

Pro soudkyni, která o vazbách rozhodovala, to znamenal boj s časem, protože o návrhu musel soud rozhodnout ve lhůtě 24 hodin. Nakonec včera odpoledne souhlasil se státním zástupcem a rozhodl o vzetí do vazby u pěti obviněných.

Bradáčová uvedla, že soudem nařízená prohlídka úřadu Rady regionu soudržnosti Severozápad v Ústí nad Labem uskutečněná detektivy z ÚOOZ, proběhla zcela v klidu, bez problémů. Detektivové odešli z ústeckého sídla Rady ve středu ve 13.15 hod.

Prováděli prohlídky v kancelářích Rady non stop přes noc. Kromě kufrů a papírových pytlů s dokumenty si odnesli detektivové údajně i tři počítače a zkopírovali datové soubory z vytipovaných počítačů.

Policejní zásah se projevil i poté, co detektivové opustili ústecké pracoviště Rady, na chodu této organizace.

Předseda regionální rady Jiří Šulc na webových stránkách Regionální rady Severozápad uvedl: „S ohledem na vzniklou situaci na Úřadě Regionální rady Severozápad a technické odstávky informačního systému Benefit, jsem se jako předseda rady rozhodl navíc do programu pondělního zasedání Výboru regionální rady regionu soudržnosti Severozápad zařadit bod, týkající se prodloužení právě probíhající 21. výzvy na podání projektů o jeden měsíc. Stávající termín je 31. března. Pro všechny uchazeče bude lepší, když se termín o jeden měsíc posune.“

Rada regionu soudržnosti Severozápad podpořila od roku 2007 v Ústeckém a Karlovarském kraji 257 projektů za 14,9 miliardy korun. Na dokončené projekty vyplatila už 6,5 miliardy korun. Pro letošní rok plánuje rozdělit dotace přes 1,5 miliardy korun.