VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: Svatomarkovské procesí bylo tentokráte okrojované

Ústecko - Krátký, čtyřkilometrový, ale vydatný, celodenní výlet, ze současnosti do barokní minulosti prožilo díky občanskému sdružení Středohoří sobě zhruba 70 účastníků.

5.5.2011
SDÍLEJ:

V čele procesí byl opět nesen obrovský svatomarkovský perníkFoto: Jiří Šedivý

Letos se uskutečnil již šestý ročník Svatomarkovského procesí, které tuto sobotu vyšlo od kaple a studánky svatého Víta v Sinutci a přes Kozly došlo až na statek Zámeckých sadů v Chrámcích.

Letošní procesí bylo doslova a do písmene pod dohledem božího oka, což dokládá nejen krásné počasí, které po celý den panovalo, ale i část kulturního programu. Nechyběla v něm totiž duchovní fraška Jak jim vypadaly oči, v podání středohořských ochotníků, do které byli v rozhodující chvíli zapojeni všichni přihlížející. Hned na to následovala duchovní bojovka pro děti, pojatá jako souboj se slepotou a zlým duchem.

Procesí letos bylo obohaceno i vizuálně, o což se zasloužili členové dětského krojového souboru Špendlík z Litoměřic. K spatření tak byly nádherné lidové oděvy z Litoměřicka, včetně krátkého vystoupení s písničkami a říkadly.

A co lze na letošním procesí označit jako „tradiční“? Jako každý rok panovalo nejen pěkné počasí, ale i nálada. Jako vždy se role předzpěváka ujal kapelník skupiny Ritornello Michael Pospíšil a jako vždy se všichni s pomocí speciálních zpěvníčků mohli zapojit do zpěvu barokních písniček. V čele procesí byl opět nesen obrovský svatomarkovský perník, který byl na závěr i sněden.

Nechyběla ani svatomarkovská korouhev za stálého doprovodu houfu dětí. Duchovní vrchol obstaral P. Josef Hurt, jenž v polích vykonal krátkou pobožnost žehnání polím a úrodě.

Obvyklé zastavení na návsi v Kozlech vyplnily barokní zvuky trubky Pavla Zarkova, druhé zastavení v právě dokvétajících hruškových sadech obohatili studenti germanistiky z ústecké univerzity, kteří zazpívali barokní píseň o pastýřích a ovečkách.

Tradičně třeba poděkovat hostitelům ze Zámeckých sadů Chrámce, kteří všechny utrmácené poutníky na konci procesí nasytili a napojili. Nechyběla zde ani praktická ukázka zapomenutých řemesel v podání manželů Kloučkových z Centra pro ekologickou výchovu v krušnohorských Klínech.

Nelze ovšem zapomenout na další bohulibý rozměr celé akce – veškerý výnos z dražby dětských keramických výrobků, která proběhla na statku v Chrámcích, půjde ve prospěch záchrany zchátralé barokní kaple sv. Víta v Sinutci, odkud každým rokem procesí vychází. Již nyní se tak můžeme těšit na příští ročník!

Jan Kvapil

Autor: Redakce

5.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Fiala ze skupiny Mňága a Žďorp.

Petr Fiala z kapely Mňága a Žďorp: V písničkách řvu jako tur

Fotbalisté Neštěmic. Ilustrační foto.

Lev doma hostí Modlany, Střekov přivítá v derby Mojžíř

Cíl je jasný. Chci na olympiádu do Tokia, hlásí odhodlaně boxer Chládek

Ústí nad Labem, Teplice - Boxer Zdeněk Chládek je před mistrovstvím Evropy ve formě. V Lucerně by si mohl zaboxovat za evropský výběr proti Kubáncům. Hlavním cílem je olympiáda v Tokiu 2020.

Pětiletý Románek z Krupky bojuje s rakovinou. Pomohou mu i futsalem

Krupka, Ústí nad Labem - Většina rodin s pětiletými dětmi tráví čas mezi kamarády, venku na hřišti nebo v přírodě. Rodina malého Románka z Krupky nezná již dva roky téměř nic jiného než nemocniční prostředí, strach a obavy z budoucnosti. Ve třech letech totiž lékaři Románkovi diagnostikovali rakovinu.

Turisté vyrazí na jarní putování kolem Lovoše

Lovosice - U příležitosti stoletého výročí naší vlasti, které připadá na příští rok, připravil Klub českých turistů ojedinělý projekt, seriál pochodů s názvem 100 let republiky, 130 let v pohybu.

Ptačí den v zoo, 1. máj v Rýdeči a Zubrnicích, dračí lodě. Vyberete si?

Ústecko - Prodloužený víkend přináší na Ústecku řadu zajímavých kulturních, sportovních a společenských akcí. Dominantní bude samozřejmě tradiční pálení čarodějnic, které bude probíhat takřka v každé obci.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies