VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ŽILI V ÚSTÍ: Měl úspěch, ale zemřel chudý

Ústí nad Labem – Zůstalo po něm mnoho krásných obrazů. Zachoval tak pro budoucnost nejen své dílo, ale i vědomosti o tom, jak Ústí a jeho okolí před více než stovkou let vypadaly a jak se postupně, během průmyslové revoluce, měnily.

7.6.2011
SDÍLEJ:

Skvělý ústecký krajinář Ernst Gustav Doerell se narodil v saském Freibergu.Foto: Muzeum města Ústí nad Labem

Skvělý ústecký krajinář Ernst Gustav Doerell se narodil v saském Freibergu. „Vzhledem ke své slabší tělesné konstituci se mladý Doerell nemohl věnovat tradičnímu rodovému povolání, hornictví,“ dozvídáme se z textu Vladimíra Kaiesera v Dějínách města Ústí nad Labem.

Rozhodl se stát malířem. V roce 1848 přišel do Teplic jako učedník malíře pokojů a dekoratéra Franze Hybrama. V roce 1852 se Doerell přiotrávil zplodinami z hořícího dřevěného uhlí. To uspíšilo jeho rozhodnutí opustit povolání malíře pokojů. Napříště se už plně věnoval pouze malířství. Jeho tvorbu z této doby téměř vůbec neznáme.

Nakonec získal dědictví po matce a to mu umožnilo studovat. Podle Konrada Moißla, Doerellova nejstaršího životopisce, obeslal malíř během studia na pražské akademii výstavy ve Vídni, Drážďanech i Düsseldorfu. Studia však nedokončil, protože dědictví lehkovážně utratil a navíc se ještě zadlužil.
Po čase odešel do Ústí, kde působil 18 let. Nejprve pracoval v litografické dílně. Později si spolu s Ferdinandem Rothem otevřel vlastní litografický a fotografický závod. Byl vůbec první, kdo se v Ústí zabýval fotografií, bohužel se nám nedochovala ani jediná jeho fotografie.

Doerell se během ústeckého pobytu, jako romantik, hlavně věnoval krajinomalbě. O jeho obrazy byl mezi ústeckou honorací zájem. Ale peníze mu sotva stačily na náklady a zaopatření rodiny. Nakonec se nakazil TBC.

„Zemřel v nouzi 18. března 1877 a byl pohřben na tehdejším hřbitově, nynějších Mánesových sadech. Jeho obydlí s pamětní deskou v Pražské ulici bylo zničeno náletem 1945, jeho hrob kopáním pro parovodní potrubí,“ udělala tečku za jeho životem Helena Borská v jedné ze svých statí.

Ernst Gustav Doerell

Narozen 22. srpna 1832 ve Freibergu, Sasko
1846 učeň malíře pokojů v Litoměřicích
Stěhování do Teplic, roku 1852 se přiotrávil
Díky dědictví roku 1856 studuje na pražské Akademii u profesora Maxe Haushofera
V roce 1857 se zadlužil a vrátil do Litoměřic
Cesta do Skandinávie 1858 až 1859
Roku 1859 se přestěhoval do Ústí, žije chudě
Zemřel na TBC dne 18. března 1877

Autor: Janni Vorlíček

7.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Foto ze sobotního kola AutopointCup na závodišti v Chabařovicích
30

FOTO: Závodníci v Chabařovicích svoje auta nešetřili. Poprvé vyhrála žena

Ilustrační foto

Hacker z Mostu vylákal z lidí statisíce korun

Minimální mzda se od ledna zvýší na 12 200 korun

Severní Čechy - Minimální mzda v České republice se od ledna zvýší o 1 200 korun na 12 200 korun, tedy o 11 procent. Rozhodl o tom v pondělí kabinet. Na twitteru o tom informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i další ministři.

Foto: Na historický jarmark do Úštěka přišly tisíce lidí

Úštěk - Řemeslné stánky, početný průvod královské družiny, středověká hudba, kejklíři, výstavy a nakonec velkoleppý ohňostroj. Takový byl 20. ročník Úštěckého historického jarmarku. 

Policie žádá o pomoc veřejnost při objasnění dopravní nehody

Ústecko . Dne 2. června v době od 15 do 15.05 hodin se v ústecké ulici Pražská ve směru z centra Ústí nad Labem na Lovosice, za světelnou křižovatkou a železničním přejezdem pod Větruší do sebe narazila dvě osobní auta Škoda Superb šedé pastelové barvy (stříbrné barvy) a Peugeot 107 šedé barvy.

V národním parku se narodil rekordní počet silně ohrožených čápů černých

České Švýcarsko – Letošní rok byl pro silně ohrožené čápy černé v národním parku České Švýcarsko rekordním. Narodilo se tu totiž nejméně 18 jejich mláďat, z nichž 16 se podařilo okroužkovat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení