VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Díky císaři město Ústí rostlo

Ústí nad Labem - Starosta Ohnsorg: „Ústí se změnilo na důležité průmyslové město a středisko obchodu“.

22.6.2011 1
SDÍLEJ:

Císař v ÚstíFoto: Muzeum města Ústí nad Labem

Největší sláva teprve měla začít. Císař František Josef I., který zrovna přicestoval z Litoměřic parníkem Marie Valerie, už měl za sebou úvodní zdravice starosty Franze Ohnsorga i raport vojenských veteránů a dalších. Doprovázen dvorní suitou usedl na přistavený kočár a vyjel na slavnostně vyzdobené Tržní náměstí.

DRUHOU SOUTĚŽNÍ OTÁZKU NAJDETE VE STŘEDEČNÍM VYDÁNÍ ÚSTECKÉHO DENÍKU


Album na náměstí


„Cesta vedla za kypícího jásotu nadšeného obyvatelstva Labskou ulicí, přes Ostrov, Bělskou ulici přes Kostelní náměstí, Solní ulici k dominikánskému kostelu,“ popisuje dobový tisk, Aussiger Anziger.

Tady se císař setkal s generálním vikářem Wolfem a pozdravil i přítomné mnichy. Vzápětí vstoupil do kostela, načež z kůru zahrál varhaník tehdejší národní hymnu Hospodine, zachovej nám. Po modlitbách „stařičký mocnář“ pokračoval v cestě Ústím. Jel kočárem Klášterní ulicí na Tržní náměstí, dnes Mírové.

Tam vstoupil do císařského stanu a pokračoval v přijímání holdu svých poddaných. Starosta Ohnsorg, jemuž Jeho Výsost udělila záslužnou medaili, například řekl: „Pod vládou Vašeho Veličenstva, podporováno a povzbuzováno ústavními svobodami zajištěnými Vaším Veličenstvem, se město Ústí během poměrně krátkého období stalo z nevýznamných počátků střediskem rakouského obchodu a dopravy a vyrostlo v důležité průmyslové město.“
To ovšem vůbec nepřeháněl.

V Ústí se nacházel nejdůležitější chemický podnik monarchie, doly, železnice, lisovna gramodesek a mnohé další podniky. „Žádné přání nepociťuji vroucněji, než nastolení míru mezi národy Rakouska,“ odpověděl, mimo jiné, starostovi císař. „Ústí nabralo díky zdatné práci svého obyvatelstva a své šťastné poloze mocný potěšující rozmach.“

Za Ohnsorgem následovali mnozí další. Potom císař přebral dary, například luxusní album fotografií od města Ústí a nechal se odvézt na Náměstí císaře Josefa., kde měl v bývalé škole, dnes Museu města Ústí, přechodný byt a improvizovaný audienční sálek.


Před audiencí


Znovu jej všichni vítali, především žáci školy, například jistý Fritz Worth, syn řezníka Wenzela Wortha. „Požehnej Bože bohatě Tebe, Tvůj dům, Tvůj lid a naše krásné Rakousko,“ řekl chlapec a opět zazněla hymna.


Oficiality stále ještě nebraly konce. Jeho Veličenstvo se totiž odebralo do patra budovy a v jednacím sále městského zastupitelstva začaly audience. jak pokračovala návštěva císaře a další soutěžní otázku se dozvíte v pátek 24. června.

Autor: Janni Vorlíček

22.6.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

 Parkování. Věčný problém nejen v centru města, ale i na Střekově. K nejhorším lokalitám v tomto směru patří například Tolstého, nebo Varšavská a Kramoly.

Parkoviště v ulici Tolstého možná stihnou otevřít do konce roku

Jak reklamovat koupený dům či byt

Dopad povodní nebyl dříve tak velký. Lidé u řeky bydleli v patře

Ústecký kraj – Velká voda v roce 2002 zdevastovala na 79 obcí a měst v Ústeckém kraji. Některé zůstaly odříznuté od světa. Voda poničila silnice i domy, z nichž se některé musely zbourat.

Travelbeat po návratu z Ameriky: Jsme teď jako Alenka v říši divů

Severní Čechy - O příběhy z putování napříč Amerikou se cestovatelé ze severních Čech, Daniel Dubský z České Kamenice a Jindra Caháková z Litoměřic, se čtenáři Deníku dělili pravidelně.

Ústecká královna horských kol získala stříbro na republice

Ústí nad Labem - Simona Jirková z Ústí nad Labem vyhrála 2. místo v mistrovství ČR ve sjezdu horských kol. Mladá jezdkyně reprezentovala ČR a Ústí nad Labem na MS v Rakousku už v roce 2012. Je trojnásobnou vícemistryní republiky ve sjezdu.

Z východu Čech s prázdnou: Jeden gól fotbalistům Ústí na body nestačil

Pardubice – S prázdnou se vrací fotbalisté Ústí z Pardubic, kde prohráli druhé soutěžní utkání v této sezóně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení