Vzhled obchodního centra, které má vyrůst na Střekově vedle krajského soudu, chtějí ovlivnit a ohlídat si ústečtí radní. Primátor Ústí Vít Mandík (ČSSD) k tomu řekl, že by si přál, aby se na takovém postupu shodli a stal se pravidlem i v případě dalších budoucích významných staveb ve městě. Radní využili skutečnosti, že se ze zákona vyjadřují k tomu, jakým způsobem má být posouzen vliv plánované stavby na životní prostředí. Konkrétně zde požadují posouzení kompletní, tzv. velkou EIA.

Usnesli se, že v případě střekovského komplexu nikoli, pokud do závěrů zjišťovacího řízení (malá EIA) budou zahrnuta veškerá opatření k prevenci, vyloučení, snížení, popřípadě kompenzaci nepříznivých vlivů uvedených v oznámení záměru stavby. Nad rámec toho ale ještě stanovili vlastní požadavky, jejichž splněním své rozhodnutí podmínili.

Mimo jiné požadují „fasádní pláště orientované do ulice Kramoly na vysoké architektonické úrovni tak, aby byly důstojným protějškem soudních budov nacházejících se v této ulici.“ Také chtějí předem vidět, jak bude vypadat celá stavba. Od investora chtějí, aby zpracoval vizualizaci a prezentoval ji jak v radě města, tak i střekovského obvodu.

„To jsou velmi dobře stanovené podmínky,“ pochválil opoziční městský i obvodní zastupitel Pavel Boček (TOP 09). Řekl, že některé stavby vybudované v Ústí v minulých letech, jsou hrozné. „Hlavně, že se něco postavilo, ale jak to vypadá, bylo městu jedno,“ řekl s tím, že tlak občanů s takovou praxi nespokojených snad tedy konečně sklízí ovoce.

Infografika.

V nedávné minulosti přibylo v Ústí hned několik kontroverzních staveb, Forum mezi dvěma kostely, žlutý dům vedle divadla nebo CPI City Center pod bývalým kinem Hraničář. Ústečané vedení města vyčítali, že investorům jdou až příliš na ruku, aniž by především dbali, jak se stavby podepíší na jeho vzhledu. Postupně v této věci sílil i hlas politické opozice.

Vše vygradovalo na červnovém jednání městského zastupitelstva, kde opoziční TOP 09 a KSČM žádaly informace k nepostupující stavbě firmy UDES na Mírovém náměstí. A ač město tomuto investorovi prodalo jednu z nejlukrativnějších stavebních parcel, na níž navíc předtím zajistilo i archeologický průzkum, už se dál nestaralo, co tu doopravdy vyroste.

Třeba náměstek primátora Jan Řeřicha (ODS) přiznal, že ví jen, že půjde o polyfunkční dům, ale už ne, jak bude vypadat a co v něm bude. A ani z ostatních radních se žádný nepřihlásil, že je informovanější. Schytali za to od opozice pořádnou kritiku. I Ústečané doufají, že v případě střekovského obchodního centra tomu bude jinak.

„Hlavně, ať nedopustí, aby tady postavili nějakou ohyzdnou betonovou krabici,“ apeluje Kateřina Kohoutová.
Komplex tří budov s obchody, službami a kancelářemi hodlá na Střekově vybudovat Sallerova výstavba. Firma z Otvic podobné projekty realizuje po celé republice, na Ústecku má zatím nákupní centra v Krásném Březně a v Trmicích. Na Střekově chce začít letos v listopadu a mít hotovo příští rok v prosinci.
Na Střekově bude obří centrum