VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pojišťovák sliboval, ale pojišťovna vycouvala

Ústí nad Labem - Budeme vás zastupovat u soudních sporů, podvedl nájemníky muž.

29.7.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Filip Vlček

Dostali jste nabídku pojistit se proti obávaným problémům? Než pojistku uzavřete, dobře si prověřte, zda se opravdu na uvedené problémy vztahuje. Jestli pojišťovák jen pěkně nezpíval, aby lapil ptáčka a pak skutek utek.

Své o tom vědí ústečtí nájemníci CPI dohadující se s pronajímatelem o nájemném. Po skončení regulace jej razantně navýšil, letos v průměru o sto procent. A v příštích dvou letech bude navyšovat dál, celkem zhruba na 150 procent. Řada nájemníků s tím nesouhlasí a novou smlouvu nepodepsala.


Lidé se chytli


Do toho přišla jako na zavolanou nabídka od Axa Assistance. Zástupce firmy informoval ústecké společenstvo nájemníků CPI o možnosti uzavřít pojištění právní asistence pro případ soudních sporů, při kterých by je pak pojišťovna zastupovala a hradila související náklady. Sliboval, že se to týká i jejich případů. Jen se musí nájemník pojistit včas, pokud možno dříve, než ho pronajímatel zažaluje.


„Pokud na něj žaloba ještě podaná nebyla nebo o ní neví a na poště si ji ještě nevyzvedl, tak tam jej budeme zastupovat v plném rozsahu a hradit všechny soudní náklady,“ ujišťoval zástupce Axy Assistance s tím, že jde o vyjádření jejich právního oddělení.


„Vyvěsili jsme nabídku pojišťovny na stránkách našeho společenstva. A bohužel se na ni pár lidí chytilo. Pak se ale ukázalo, že skutečnost je jiná, že pojišťovna zažalovaným nájemníkům nepomůže. Žádali jsme, aby pojišťovák, který nás informoval mylně, zajistil možnost okamžitého zrušení uzavřených pojistek a navrácení peněz poškozeným nájemníkům,“ uvedl Tomáš Vejškrab, jeden ze zástupců jejich společenstva. Žádost ale prý zůstala bez odezvy.


K těm, co uvěřili hezkým, leč planým slibům, patří i rodiče Vladimíra Roda, dalšího zástupce společenstva ústeckých nájemníků CPI. Smlouvu o pojištění s Axa Assistance uzavřeli právě v dobré víře, že se vztahuje i na případné soudní spory ohledně určení nájmu. Následné zjištění, že u soudu, pokud k němu dojde, pomoc od pojišťovny čekat nemohou, je nepříjemně překvapilo.


Další pojištěná, bezmála osmdesátiletá žena, to už i citelně pocítila na své peněžence. Poté, co ji CPI informovala, že na ni podala žalobu a Axa Assistance odmítla poskytnout v případě soudu právní pomoc, stará paní se sesypala a smlouvu o zvýšení nájemného podepsala. Včetně závazku zpětného doplacení za uplynulých pět měsíců. Přišlo ji to na tisíce korun.


Jiná nájemnice, také seniorka, řekla, že teď vůbec neví, co bude dělat. Počítá každou korunu a nájemné, co po ní CPI chce, by ji prý zruinovalo. Na právníka však nemá peníze a sama jít k soudu si netroufá. Právě proto využila nabídku pojišťovny. „Byla jsem hloupá, že jsem naletěla. Mělo mě trknout, že nechtějí pomoci nám, ale sobě,“ řekla zklamaně.


Vrátí pojistné?


Ředitelka oddělení pojištění a právního oddělení Axa Assistance Marika Vlachová uvedla, že se jejich pojištění právní asistence domácnosti na nájemní spory vztahuje. Ovšem jen v případě nahodilých událostí.


„To jsou události, o kterých se v době sjednání pojistné smlouvy neví, zda vůbec nastanou, či se ví, že nastanou, ale není jisté, kdy (například úmrtí),“ vysvětlila. Upřesnila, že pokud klient v době sjednání smlouvy již věděl, že má spor z nájemního vztahu, nejedná se o nahodilost a žádné pojištění nemůže tyto situace řešit. „Dokonce by to bylo v rozporu s principem pojištění,“ dodala.


Nicméně připustila, že tuší, že celý problém mohl vzniknout na straně jejich obchodníka. Za jeho chování se pojišťovna omluvila. Ujistila, že bude záležitost s dotčenými klienty, kteří se na ni obrátí, řešit. A slíbila, že když zjistí, že obchodník skutečně v jejich případě pochybil, jsou připraveni jim smlouvu stornovat a vrátit pojistné.

Autor: Jitka Hadašová

29.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Loučení ústeckého brankáře Zdeňka Zachardy.
9

Zacharda se loučí čistým kontem, Arma výhrou

Petr Šmíd.

Náměstek ústeckého hejtmana Petr Šmíd je po nehodě ve velmi vážném stavu

„Zušky“ se otevřou lidem. V Teplicích proběhne koncert

Teplicko, Ústecko - Do celostátního happeningu ZUŠ Open se zapojí i umělecké školy z Teplicka a Ústecka.

Sedačková babička v Krupce oslavila 65 let

Krupka – Českou republiku protínají vzduchem desítky různých lanovek. Ta Krupce na Teplicku, která vyváží lidi na krušnohorskou Komáří vížku, je od čtvrtka už 65 let stará babička.

PODÍVEJTE SE: Sobota na Lázeňské 2017

Teplicko - Největší kulturní akci na Teplicku navštívily v sobotu tisíce a tisíce lidí. Slunce pálilo a pivo teklo proudem. Podívejte se na snímky fotografa Traxlera z teplických ulic. Možná se na nich najdete!

Zámek v Duchcově nechává nahlédnout do ženského světa plného vůní

Duchcov - Na duchcovském zámku je v rámci expozice Okouzleni antikou nově k vidění půvabný suvenýr ze šlechtické Grand Tour či o originální vázy se vztahem ke zkrášlovacím rituálům antických žen.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies