VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pozor na poplatek za odpad! Už je čas

Ústí nad Labem /HLASOVÁNÍ/ - Za odpad zaplatila letos čtvrtina Ústečanů. Z minulosti ale občané dluží 33 miliony korun.

12.8.2011 25
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Filip Vlček

Zhruba čtvrtina Ústečanů už uhradila magistrátu místní poplatek za komunální odpad. Ten letos město Ústí obnovilo znovu po dvouleté přestávce.
Jeho splatnost je do konce září. Ne všichni ale čekají na poslední chvíli.

„Do 30. června už byly zaplaceny poplatky ve výši 11 milionů korun, tedy je zaplatila cca čtvrtina občanů,“ potvrdila Klára Křivská, vedoucí kanceláře primátora.
Celkem město předpokládá, že vybere 38,8 milionu korun. Poplatek ve výši 500 korun chce od všech trvale přihlášených lidí na svém území s několika výjimkami.

Osvobozeny jsou děti do 3 let věku a také všechny žijící v dětských domovech, pobývající v ústavních zařízeních, nebo je soud svěřil do péče jiných osob než rodičů. Dále jej neplatí osoby, které jsou ve vězení či ve vazbě. A poplatková povinnost se netýká ani vlastníků místních nemovitostí sloužících k rekreaci.

Ústecký magistrát vybíral poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů do roku 2008. Pak jej město zrušilo. Odůvodňovalo to tím, že Ústečané odpad čím dál víc třídí a toto má být pro ně odměna i další motivace. A také kompenzace za zvýšenou daň z nemovitostí v průměru na trojnásobek. Tehdejší primátor Jan Kubata (ODS) sliboval, že pokud občané v třídění nepoleví, poplatek za odpad se nevrátí.

Pocit podvedení

Od letoška už to však neplatí. Hned po loňských podzimních komunálních volbách nové zastupitelstvo na svém ustavujícím zasedání v listopadu rozhodlo o obnovení poplatku, opět v nejvyšší zákonem povolené částce. Důvod: Prázdná městská kasa. Nový primátor Vít Mandík (ČSSD) krok zdůvodnil tím, že město potřebuje peníze k udržení čistoty a pořádku. Pro hlasovala nejen celá koalice (ČSSD, ODS, SZSP), ale i polovina opozice, hlavně KSČM a částečně TOP 09. Proti byli pouze Severočeši.cz.

Ústečané se cítí podvedeni. „Sliby – chyby. Kdyby mocipáni nerozhazovali rozmařile na veřejných zakázkách pro své kamarády, nemuseli by se teď hojit na nás. Naše pětičlenná rodina platí místo původních 400 korun na dani z bytu 1 200 a teď ještě musí dát 2 500 korun za odpad,“ zlobí se Jana Kohoutová.

Někteří také připomínají, že ne všichni povinní za odpad zaplatí a zase na tom budou tratit ti slušní. Město už dopředu počítá s úspěšností výběru poplatku jen na 85 procent. „Je to nespravedlivé,“ soudí František Hošek.

Město připustilo, že z minulosti Ústečané stále ještě dluží miliony. „Město eviduje pohledávky za nezaplacené poplatky za komunální odpad v období od roku 2001 do roku 2008 v úhrnné výši 33 milionů korun,“ uvedla Křivská s tím, že jde o pohledávky včetně navýšení + 200 procent.

Do 15. září

Informační kampaň ke znovuobnovenému poplatku rozjelo město na jaře. V červnu pak nechalo do poštovních schránek všech domácností doručit letáky včetně příslušných formulářů k podávání oznámení o způsobu úhrad. Možností mají poplatníci několik, zaplatit přímo v pokladně inkasního oddělení na magistrátu, prostřednictvím SIPO, převodem z účtu nebo také složenkou. Tu zatím magistrát posílal jen těm, co si ji sami vyžádali.

„Občané měli a stále mají možnost předat na inkasní oddělení magistrátu oznámení o požadavku doručení složenky, která jim bude následně zaslána,“ upozornila Křivská. Dodala, že ji však dostanou i všichni ostatní, kteří si do 15. září neurčí jiný způsob platby.

Autor: Jitka Hadašová

Už máte zaplacený poplatek za odpad?

Ano

35 %

Ne

65 %

Hlasovalo: 66

Anketa byla ukončena

12.8.2011 VSTUP DO DISKUSE 25
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

„Rentgenové“ neštěstí mělo odezvu i na Hradecku

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Policie dopadla bytaře z Ústí. Otevřel si i garáž a odjel audinou

Ústí nad Labem - Kriminalisté objasnili sérii vloupání. Obvinili 26letého mladíka, že v průběhu asi 14 dnů vnikl do dvou rodinných domů i bytu v lokalitách Klíše a Všebořice.

Ústí chce kopat na Lidickém náměstí. Leží tu oběti epidemií

Ústí nad Labem - Nové kabelové vedení, přípojky elektrického napětí a podzemní rozvaděče k zásuvkovým rozvodům chce za zhruba dva miliony korun instalovat ústecký magistrát na Lidickém náměstí.

FOTO: Unikátní knihu o kultuře v Ústí pokřtili Václav a Jan Neckářovi

Ústí nad Labem - Slavnostní a radostný křest s řadou slavných hostů měla v podniku Café Alibi unikátní kniha věnovaná ústecké kultuře.

ANKETA: Omezili byste pracovní týden z pěti dnů na čtyři?

Ústecký kraj - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení