VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve stínu ruin jsem zastihl primátora a kočky

Předlice /REPORTÁŽ/ - Když spadl kus ohořelého trámu mezi cihly, zaječely dvě kočky, obloukem přeskočily několik kopečků prohořelého odpadu a vyběhly z vyhořelého domu.

15.9.2011
SDÍLEJ:

K požáru neobydleného domu došlo 28. srpna kolem půlnoci. Šlo již od druhý požár. K prvnímu došlo v březnu 2009. Již tehdy byla narušena statika objektu.Foto: DENÍK/František Roček

Oklepal jsem si z vlasů trochu prachu. Část trámu spadla několik metrů od mého fotoaparátu. A potom, že dobrodružství zažije člověk jenom v Africe nebo při přestřelkách v Afghánistánu. Stačí ústecké Předlice.

Křižovatka dvou předlických ulic Řeháčkovy a Marxovy je přehrazena policejní páskou. Je již dva týdny neprůjezdná. Hrozí zhroucení stěn vyhořelého domu, uvnitř kterého stojím. Majitel v domě nebydlí a nestará se o něj. Zůstaly jen ruiny. A ty nakonec někdo koncem září podpálil.

Kočky a trosky

Strážník hlídá, aby kolem domu nikdo nechodil, protože hrozí zřícení stěn. Do domu lze ale vejít nepozorovaně přes zdevastované dvory v Marxově ulici.

Vstoupit na vlastní nebezpečí zezadu do ruiny vyhořelého domu znamená jít po silné vrstvě odpadků. Je třeba dávat pozor, aby se bota nenapíchla na součástky televizorů, ostré hroty prken a trámů i na dráty. Občas se jde i pohodlně tam, kde pod nohama je vrstva odpadu z textilu. A mezitím chodí místní kočky.

Jiří Voděrka žije ve svém domě v Marxově ulici naproti vyhořelé ruině. Situaci považuje již za snesitelnější, protože z ruiny nejde dým. Byť, když jsem vlezl do domu, z jednoho místa opět vycházel charakteristický kouř doutnajícího dřeva. Později jsem se od strážníka dozvěděl, že se v tom místě ráno objevily opět plameny.

Jak jsem již uvedl v článku před týdnem, podle Voděrky u vybydleného domu romští pokoutní automechanici rozebírali stará auta. Vše, co nebylo kovové, házeli do vybydleného domu. V opuštěném domě se vršil gumový a plastový odpad. Místní obyvatelé si myslí, že za oheň mohou narkomané.

Pohled na dům ze dvora je ještě horší než z ulice. Nejen ruina domu, ale i dvory dalších dvou objektů v ulici jsou zasaženy ohněm a červený kohout se také podepsal na kůlnách a přístřešcích.

Pohled na ruiny byl ale zčásti zjemněn pohledem na tři muže provádějící zednické práce za jedním z domů poblíž ruiny. Neboť jen o několik kroků dál od zříceniny probíhá v jiném domě naopak rekonstrukce.

Stín Matiční

Když jsem opustil dvory za vyhořelým domem a vyšel do Marxovy ulice, k domu směřovala skupina lidí. Ředitel městské policie Pavel Bakule doprovázel primátora města Víta Mandíka při prohlídce Předlic.

„Situace je zde taková, jak ji popisují občané, vidíme i signály, že se Předlice mohou z problému dostat. Je zde asi osm zdevastovaných domů, ale jiné domy jsou čerstvě opraveny nebo je majitelé právě opravují. I tady v ulici. To svědčí o tom, že se zde lidé snaží normálně žít přes všechno, co se děje,“ uvedl Mandík, když si s Bakulem prohlížel zříceninu kdysi hezkého domu.

Dodal, že obyvatelé Předlic mají velké výhrady ke kriminalitě a chování některých místních obyvatel. „Stěžují si i Romové starousedlíci. Od devadesátých let místní Romové do dneška říkají to samé: Problémy působí především ti, kteří přicházejí ze Slovenska. Nemají žádnou vazbu na místo, kam přijdou, nikoho a nic nerespektují. Znamená to, že je zde prostor pro dialog, protože rozumní lidé zde chtějí bydlet v klidu, ať to jsou Romové nebo většinové obyvatelstvo,“ dodává Mandík.

Ale o několik minut později přichází Helena Voděrková. Žije v domě naproti ruině a výhledy do budoucna zmrazuje otázkou: „Copak nejde vykoupit naše baráky jako byly vykoupeny domky starousedlíků v Matiční, abychom odtud mohli utéci?“ Předlice ji zklamaly, chtěla by prodat dům a zmizet. Jenže je neprodejný. Je v Předlicích.

„Přes pět let jsme upozorňovali, co se děje s tímhle domem,“ a ukazuje směrem k ruinám. Tehdy ještě nebyl Mandík ve funkci, ale jako současný primátor je žádán o pomoc. Jenže situace v Matiční ulici v roce 1999 a situace na křižovatce Marxovy a Řeháčkovy ulice je nesrovnatelná.

Tehdy hysteričtí bojovníci za všelijaká práva zorganizovali v Matiční ulici nechutnou kampaň. A tehdejší vláda potichu nechala přes ústecký magistrát vykoupit domky starousedlíků, aby z místa s problémovou romskou komunitou mohli utéci. V dnešní situaci jde o to, jak co nejrychleji zlikvidovat trosky domu, místo uklidit a zlepšit celkovou situaci v Předlicích.

Co bude dál?

Napětí je cítit na každém kroku. Romská žena volá z okna na primátora a jeho doprovod, že za to, co se stalo, může město, protože předchozí mocipáni na magistrátu prodali domy Moravákům. Moraváci to je obecný název pro jakousi cikánsko romskou skupinu, která koupila a různě manipulovala vlastnicky s lacinými domy v Předlicích.

Jednomu muži, který poslouchá diskuzi, se nelíbí, že paní Voděrková hovoří o cikánech. Prý nejsou cikáni a mohla by mít z toho problémy. Cikánsko romská nota je indikátorem pseudo politizace problému. Přitom jsem hovořil s některými obyvateli Předlic, kteří sami o sobě hovořili jako o cikánech a hovořili o problémech s cikány ze Slovenska.

V teplém zářijovém vzduchu je cítit vliv událostí ve Šluknovském výběžku. Tedy vliv situace, kterou zneužívají stále více extremisté a profesionální bojovníci za všelijaká práva.

Autor: František Roček

Místo události:
15.9.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Foto ze sobotního kola AutopointCup na závodišti v Chabařovicích
30

FOTO: Závodníci v Chabařovicích svoje auta nešetřili. Poprvé vyhrála žena

Ilustrační foto

Hacker z Mostu vylákal z lidí statisíce korun

Minimální mzda se od ledna zvýší na 12 200 korun

Severní Čechy - Minimální mzda v České republice se od ledna zvýší o 1 200 korun na 12 200 korun, tedy o 11 procent. Rozhodl o tom v pondělí kabinet. Na twitteru o tom informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i další ministři.

Foto: Na historický jarmark do Úštěka přišly tisíce lidí

Úštěk - Řemeslné stánky, početný průvod královské družiny, středověká hudba, kejklíři, výstavy a nakonec velkoleppý ohňostroj. Takový byl 20. ročník Úštěckého historického jarmarku. 

Policie žádá o pomoc veřejnost při objasnění dopravní nehody

Ústecko . Dne 2. června v době od 15 do 15.05 hodin se v ústecké ulici Pražská ve směru z centra Ústí nad Labem na Lovosice, za světelnou křižovatkou a železničním přejezdem pod Větruší do sebe narazila dvě osobní auta Škoda Superb šedé pastelové barvy (stříbrné barvy) a Peugeot 107 šedé barvy.

V národním parku se narodil rekordní počet silně ohrožených čápů černých

České Švýcarsko – Letošní rok byl pro silně ohrožené čápy černé v národním parku České Švýcarsko rekordním. Narodilo se tu totiž nejméně 18 jejich mláďat, z nichž 16 se podařilo okroužkovat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení