VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Švédi přinesli utrpení a zkázu

Ústí nad Labem /ÚSTÍ A VÁLKA/ - Návrat švédských vojsk? Nakléřovský kostel na popel, totálně ožebračené Ústí i Chabařovice.

29.11.2011
SDÍLEJ:

Mezi švédskými vojáky, rabujících Ústecko, se nacházela i artilerie generála Torstensona, vypadala jako dělostřelci na snímku.Foto: DENÍK/Stanislava Rybičková

Rabování a žhářství, to byl tragický výsledek prvního pobytu švédských vojsk na Ústecku. Po jejich odchodu na podzim roku 1634 následovaly mírové rozhovory a příliš krátký Pražský mír. Jelikož nikdo nechtěl jeho podmínky dodržet, nakonec se k nám švédská vojska vrátila.

Úloha osvoboditele

Švédský generál Jan Banér upřel svou pozornost k českým zemím 26. dubna 1639. Vyslal přes Petrovice z Pirny devět regimentů kavalerie s pěti sty čeledíny pod velením generálmajora Torstena Stolhanske, které dorazily následujícího dne. Naštěstí generál Ústí i Chabařovicím udělil salva guardu, tedy ochranný list a rabování se nekonalo.

Banér chtěl totiž vypadat jako osvoboditel. Dokonce český lid vyzval v Litoměřicích k povstání. Lid ale nepovstal, naopak. Banér nedobyl Prahu, ani nepronikl na Moravu. Začal se proto stahovat na hranice.

Z poloviny srpna 1639 se nám dochovaly kusé zprávy o ukvartýrování části hesenského dragounského regimentu plukovníka Albrechta von Eberstein. Část švédských vojsk se také utábořila v Nakléřově, Petrovicích a Krásném Lese, jež byly doslova nacpány vojáky. Další se shromažďovali v ležení nedaleko Nakléřova, kam místní museli dodávat potraviny. V táboře se 16. září zastavil i generál Banér, když s dvanácti tisíci muži ustupoval od Mělníku.

Odchod z Čech

Banér s celým vojskem o síle dvanácti jízdních a osmi pěších regimentů vytáhl na Annaberg. Tábor nechal zapálit a od plamenů chytl i nakléřovský kostel. Svůj postup však 22. září obrátil a část vojska poslal k Mostu a Krupce. Odtud po jejich vyrabování a vypálení Mostu pokračovala vojska zpět k Litoměřicím a Ústí, kde se měla spojit s jednotkami plukovníka Ernsta Albrechta von Eberstein a generála dělostřelectva Torstensona.

Ovšem už po 12. říjnu hovoří prameny o přítomnosti pouhých tří brigád a několika oddílů kavalerie. Ke stejnému datu se švédská vozba, naložená výstrojí a kořistí, začala stahovat z Litoměřic.

Utržení ze řetězu

Švédská salva guarda pravděpodobně měla jen omezenou platnost. Ukazuje na to chování generála Königsmarka, závislého výhradně na zásobách získaných z dobytého území. Stále častěji Švédi rekvírovali a loupili.

Kupříkladu 16. a 20. února švédští zásobovači zabavili v Chabařovicích čtyřicet kusů dobytka a řádili tak, že obyvatelé uprchli do Krupky a chudší do lesů. Dne 13. března přitáhl do Chabařovic sám Königsmark s deseti bataliony a obsadil je. Lidé znovu prchli. Část jich ale na Cínovci okradli žoldáci. Ožebračení se vrátili až v květnu. Po odchodu Švédů se na Ústecko vrátilo císařské vojsko pod velením Ottaviana Piccolominiho.

Autor: Janni Vorlíček

29.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ředitel divadla Miloš Formáček.

Ředitel ústeckého divadla Miloš Formáček: Sázíme na muzikál, balet i koncerty

Ilustrační foto.

Policisté pátrají po vandalovi. V noci se vyřádil na autech

Ústecká lvice Kivu se představí už 26. srpna v brněnské zoo

Ústí nad Labem/Brno - Ústecká lvice Kivu se před nedávnem odstěhovala. Spolu s brněnským lvem Lolkem se představí návštěvníkům už v sobotu 26. srpna v nové expozici pro lvy konžské v Brně.

Mladému chovateli z Předlic zabili lidé už desítky zvířat

Předlice – Pomáhá zraněným a opuštěným zvířatům, jeho minizoo v předlické Kolonii navštěvují děti z mateřinek a nadšeně poslouchají povídání o životě čtvernožců. Se svou největší bolestí se však osmnáctiletý chovatel Adam Matouš svěří jen jejich učitelce. Jeho zvířata totiž někdo zabíjí.

FOTO, VIDEO: Milíř u Doláku už doutná. Řemesla tu ukazují do soboty

České Švýcarsko – Tradiční Dny řemesel v tomto týdnu lákají na ukázky starých řemesel k Dolskému mlýnu v Národním parku České Švýcarsko.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení