VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Švédi přinesli utrpení a zkázu

Ústí nad Labem /ÚSTÍ A VÁLKA/ - Návrat švédských vojsk? Nakléřovský kostel na popel, totálně ožebračené Ústí i Chabařovice.

29.11.2011
SDÍLEJ:

Mezi švédskými vojáky, rabujících Ústecko, se nacházela i artilerie generála Torstensona, vypadala jako dělostřelci na snímku.Foto: DENÍK/Stanislava Rybičková

Rabování a žhářství, to byl tragický výsledek prvního pobytu švédských vojsk na Ústecku. Po jejich odchodu na podzim roku 1634 následovaly mírové rozhovory a příliš krátký Pražský mír. Jelikož nikdo nechtěl jeho podmínky dodržet, nakonec se k nám švédská vojska vrátila.

Úloha osvoboditele

Švédský generál Jan Banér upřel svou pozornost k českým zemím 26. dubna 1639. Vyslal přes Petrovice z Pirny devět regimentů kavalerie s pěti sty čeledíny pod velením generálmajora Torstena Stolhanske, které dorazily následujícího dne. Naštěstí generál Ústí i Chabařovicím udělil salva guardu, tedy ochranný list a rabování se nekonalo.

Banér chtěl totiž vypadat jako osvoboditel. Dokonce český lid vyzval v Litoměřicích k povstání. Lid ale nepovstal, naopak. Banér nedobyl Prahu, ani nepronikl na Moravu. Začal se proto stahovat na hranice.

Z poloviny srpna 1639 se nám dochovaly kusé zprávy o ukvartýrování části hesenského dragounského regimentu plukovníka Albrechta von Eberstein. Část švédských vojsk se také utábořila v Nakléřově, Petrovicích a Krásném Lese, jež byly doslova nacpány vojáky. Další se shromažďovali v ležení nedaleko Nakléřova, kam místní museli dodávat potraviny. V táboře se 16. září zastavil i generál Banér, když s dvanácti tisíci muži ustupoval od Mělníku.

Odchod z Čech

Banér s celým vojskem o síle dvanácti jízdních a osmi pěších regimentů vytáhl na Annaberg. Tábor nechal zapálit a od plamenů chytl i nakléřovský kostel. Svůj postup však 22. září obrátil a část vojska poslal k Mostu a Krupce. Odtud po jejich vyrabování a vypálení Mostu pokračovala vojska zpět k Litoměřicím a Ústí, kde se měla spojit s jednotkami plukovníka Ernsta Albrechta von Eberstein a generála dělostřelectva Torstensona.

Ovšem už po 12. říjnu hovoří prameny o přítomnosti pouhých tří brigád a několika oddílů kavalerie. Ke stejnému datu se švédská vozba, naložená výstrojí a kořistí, začala stahovat z Litoměřic.

Utržení ze řetězu

Švédská salva guarda pravděpodobně měla jen omezenou platnost. Ukazuje na to chování generála Königsmarka, závislého výhradně na zásobách získaných z dobytého území. Stále častěji Švédi rekvírovali a loupili.

Kupříkladu 16. a 20. února švédští zásobovači zabavili v Chabařovicích čtyřicet kusů dobytka a řádili tak, že obyvatelé uprchli do Krupky a chudší do lesů. Dne 13. března přitáhl do Chabařovic sám Königsmark s deseti bataliony a obsadil je. Lidé znovu prchli. Část jich ale na Cínovci okradli žoldáci. Ožebračení se vrátili až v květnu. Po odchodu Švédů se na Ústecko vrátilo císařské vojsko pod velením Ottaviana Piccolominiho.

Autor: Janni Vorlíček

29.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V Chuderově se konal 3. ročník Memoriálu Vládi Pavlova
3

FOTO: Chuderov pobavil 3. ročník Memoriálu Vládi Pavlova

Senioři z Ústí přivezli slunce do Janských Lázní.
14

FOTO: Senioři z Ústí přivezli slunce do Janských Lázní

FOTO: Sumec z Labe vážil více než sedmdesát kilo

Ústí nad Labem - Ladislav Bordák oslavil minulý týden 26. narozeniny. Nejkrásnější a doslova i největší dárek si dal on sám. Na Labi v Ústí chytil gigantického sumce. Říční predátor měřil neuvěřitelných 226 cm a vážil úctyhodných 70 kilogramů.

Pervitin jsem dostala jako odměnu za sex, řekla zadržená družka dealera

Teplice - Milenecký pár prodával zákazníkům drogy přímo v penzionu. Hrozí jim vězení.

Opilý bezdomovec si v centru Ústí stáhl kalhoty a vulgárně pokřikoval

Ústí nad Labem - Krátce před pondělní půlnoci si hlídka strážníků městské policie všimla v Revoluční ulici před budovou dopravního podniku muže, který spal na lavičce a pod sebou měl značný nepořádek.  

Tisá slavila, popřály jí hvězdy pražské Sparty

Tisá – Exhibiční mač domácího účastníka 1.B třídy se starou gardou Sparty Praha, to byl hlavní tahák oslav 70. výročí Spartaku Tisá.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies