VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Švédi přinesli utrpení a zkázu

Ústí nad Labem /ÚSTÍ A VÁLKA/ - Návrat švédských vojsk? Nakléřovský kostel na popel, totálně ožebračené Ústí i Chabařovice.

29.11.2011
SDÍLEJ:

Mezi švédskými vojáky, rabujících Ústecko, se nacházela i artilerie generála Torstensona, vypadala jako dělostřelci na snímku.Foto: DENÍK/Stanislava Rybičková

Rabování a žhářství, to byl tragický výsledek prvního pobytu švédských vojsk na Ústecku. Po jejich odchodu na podzim roku 1634 následovaly mírové rozhovory a příliš krátký Pražský mír. Jelikož nikdo nechtěl jeho podmínky dodržet, nakonec se k nám švédská vojska vrátila.

Úloha osvoboditele

Švédský generál Jan Banér upřel svou pozornost k českým zemím 26. dubna 1639. Vyslal přes Petrovice z Pirny devět regimentů kavalerie s pěti sty čeledíny pod velením generálmajora Torstena Stolhanske, které dorazily následujícího dne. Naštěstí generál Ústí i Chabařovicím udělil salva guardu, tedy ochranný list a rabování se nekonalo.

Banér chtěl totiž vypadat jako osvoboditel. Dokonce český lid vyzval v Litoměřicích k povstání. Lid ale nepovstal, naopak. Banér nedobyl Prahu, ani nepronikl na Moravu. Začal se proto stahovat na hranice.

Z poloviny srpna 1639 se nám dochovaly kusé zprávy o ukvartýrování části hesenského dragounského regimentu plukovníka Albrechta von Eberstein. Část švédských vojsk se také utábořila v Nakléřově, Petrovicích a Krásném Lese, jež byly doslova nacpány vojáky. Další se shromažďovali v ležení nedaleko Nakléřova, kam místní museli dodávat potraviny. V táboře se 16. září zastavil i generál Banér, když s dvanácti tisíci muži ustupoval od Mělníku.

Odchod z Čech

Banér s celým vojskem o síle dvanácti jízdních a osmi pěších regimentů vytáhl na Annaberg. Tábor nechal zapálit a od plamenů chytl i nakléřovský kostel. Svůj postup však 22. září obrátil a část vojska poslal k Mostu a Krupce. Odtud po jejich vyrabování a vypálení Mostu pokračovala vojska zpět k Litoměřicím a Ústí, kde se měla spojit s jednotkami plukovníka Ernsta Albrechta von Eberstein a generála dělostřelectva Torstensona.

Ovšem už po 12. říjnu hovoří prameny o přítomnosti pouhých tří brigád a několika oddílů kavalerie. Ke stejnému datu se švédská vozba, naložená výstrojí a kořistí, začala stahovat z Litoměřic.

Utržení ze řetězu

Švédská salva guarda pravděpodobně měla jen omezenou platnost. Ukazuje na to chování generála Königsmarka, závislého výhradně na zásobách získaných z dobytého území. Stále častěji Švédi rekvírovali a loupili.

Kupříkladu 16. a 20. února švédští zásobovači zabavili v Chabařovicích čtyřicet kusů dobytka a řádili tak, že obyvatelé uprchli do Krupky a chudší do lesů. Dne 13. března přitáhl do Chabařovic sám Königsmark s deseti bataliony a obsadil je. Lidé znovu prchli. Část jich ale na Cínovci okradli žoldáci. Ožebračení se vrátili až v květnu. Po odchodu Švédů se na Ústecko vrátilo císařské vojsko pod velením Ottaviana Piccolominiho.

Autor: Janni Vorlíček

29.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
návrh kuchyně v obýváku

Čtyři návrhy kuchyně, která bude součástí obýváku

Hokejista Slovanu Roman Navarra hraje i hokejbal za Coma Team a futsal za Sampdorii.

V Ústí jsem doma a zůstal bych rád, říká multisportovec Navarra

Hotovo! Hokejisté si plácli s Mladou Boleslaví

Ústí nad Labem – Plácli si! Hokejisté Slovanu Ústí budou od příští prvoligové sezony úzce spolupracovat s extraligovou Mladou Boleslaví. To, o čem se v posledních týdnech hodně mluvilo, se v pondělí stalo skutečností. Oba kluby si budou hráčsky pomáhat.

Děti kontrolovaly, zda pejskaři uklízí

Ústí nad Labem - Akce Sáček se jmenovala kontrola, kterou prováděli strážníci, zástupci magistrátu, městských obvodů a děti z domu dětí a mládeže na pěti místech ve všech čtyřech městských obvodech.

Marek Korbelyi: Mladí umělci potěší vaše uši i oči

Ústí nad Labem – Je čas účtování se školním rokem, to dokázal už sobotní koncert Kdo si hraje nezlobí, strhující ohlédnutí tanečného oboru ZUŠ Neštěmice. Ve čtvrtek 25. května připomenou v Severočeském divadle své nedávné úspěšné španělské turné zpěváčci Ústeckého dětského sboru UJEP. Tamtéž o den dříve udělá tlustou čáru za školním rokem 2016/2017 také ZUŠ Evy Randové.

Mojžíř sestřelil dalšího lídra. Udolal Jílové

Mojžíř – Po skalpu vedoucí Modré si vyšlápli i na dalšího lídra tabulky – Jílové. Hráči Mojžíře doma favorita udolali 1:0 a opět výrazně promluvili do boje o triumf v 1.A třídě. Do čela tabulky se díky nim vrátila Modrá, Mojžíř ztrácí pět bodů.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies