VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Proměny Ústí 21: Grand, Labe a Želva

Ústí nad Labem - Pohled na městskou knihovnu se otevíral kdysi z Malé Hradební.

21.12.2011 1
SDÍLEJ:

2000: Pohled na městskou knihovnu, dnes krajskou správu policie z Malé Hradební.Foto: Muzeum města Ústí n.L. a Gymnázium Dr. Václava Šmejkala

Stavbu financoval zhruba půl milionem rakouských korun ústecký židovský uhlobaron Jakob Weinmann. Na svou dobu velmi moderní stavbu 6. října 1912 slavnostně otevíral kníže Thun. Kromě depozitáře se tu nacházel koncertní a přednáškový sál pro šest stovek posluchačů.

Knihovnu v roce 1945 zničila letecká puma, zbytky stavby padly o dva roky později. Dnes je tu krajská policejní správa.

Naproti stojí výrazný dům, který si nechala postavit v letech 1928 až 1929 pojišťovna Riunione Adriatica di Sicurta. Dnes jsou tu kanceláře, bufet, lékárna a prodejna s textilem. Autorem domu na někdejší Maternistrasse je Fritz Lehmann. Sloh se nazývá expresionismus.

Na nejstarším snímku, pravděpodobně z roku 1912, se vlevo za lucernou nacházejí vrata do jedné z posledních ústeckých stodol. Na tomto místě dnes najdete křižovatku a prozatím ještě stále autobusové nádraží.

Při pohledu z Mírového náměstí do Revoluční ulice, kdysi Teplitzerstrasse, spatříte například dům, který byl ve dvacátých letech minulého století přestavěn pro Českou eskomptní banku. Později zde také sídlil poštovní úřad. Dnes je tu ústecká pobočka Komerční banky.

V minulosti se v ulici nacházely různé obchody i obytné domy. Třeba obchod s hedvábím Seiden Haus firmy Motyčka a Pekař, či obchod s obuví Baťa. Ten je tu dodnes.

Také se sem dalo zajít do hostince Zum weisen Schwan, tedy U Bílé Labutě. Hostinec byl zbořen v únoru roku 1907, na jeho místě vystavěl stavitel Julius Hauser další obytné domy a obchody.

Jak se měnilo Ústí na fotkách

Proměny
ústeckých budov, ulic a prostranství zachytili studenti a učitelé Gymnázia Dr. Václava Šmejkala pro projekt Dříve a dnes ve fotografii.
Vznikla kolekce tří časově následných snímků (1900, 2000 a 2011) každého místa.
Deník přinese vždy ve středu tři snímky dvou vybraných míst. Některá jsou k nepoznání, jiná se téměř nezměnila.

Nejvýrazněji změnil tvář ulice v sedmdesátých letech obchodní dům Labe. Navrhla jej architektka Růžena Žertová. Oproti jiným městům, kde komunistický režim nechal postavit klasické Priory, je Labe netradiční především svým hliníkovým pláštěm. Stavba přišla na 93 milionů korun. Vedle stojící plastiku, lidově zvanou Želva, či Medúza, navrhl Karel Kronych. Ani jedno ale nepředstavuje. Má to být zpodobnění řeky Labe a kryje výměník.

Autor: Janni Vorlíček

Místo události:
21.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Lidické náměstí a magistrát.
6

Ústí chce kopat na Lidickém náměstí. Leží tu oběti epidemií

Unikátní knihu o kultuře v Ústí pokřtili Václav a Jan Neckářovi.
15

FOTO: Unikátní knihu o kultuře v Ústí pokřtili Václav a Jan Neckářovi

ANKETA: Omezili byste pracovní týden z pěti dnů na čtyři?

Ústecký kraj - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

FOTO: Vězni si mákli. Uklízeli břehy Labe

Ústecký kraj - Pobytu na čerstvém vzduchu si v sobotu do syta užili odsouzení z litoměřické vazební věznice. Ve slepém rameni řeky Labe odklízeli klestí a nepořádek z břehů.

FOTO: Brná doma poprvé prohrála

Ústí nad Labem – Fotbalisté Brné vyšli poprvé v domácím prostředí bodově naprázdno.

Motoráky na Moldavu letos nevyjedou. Oprava vázne

Krušné hory - Práce na opravě poškozených kolejí se komplikují. Podloží je nestabilní mnohem víc, než železničáři čekali

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení