VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pevnost husity nezadržela!

Ústecko - Pro císaře Zikmunda mělo Ústí obrovský strategický význam, kališníci ho nakonec vypálili.

3.1.2012 1
SDÍLEJ:

Kopidlenští studenti coby husité.Foto: Jana Tauchmanová

O významu a přesném zařazení husitského hnutí do dějinného kontextu vedou historici dodnes spory. Tato občanská válka nakonec nepřinesla nic dobrého, jen rozvrátila zemi a za oběť jí padlo i Ústí nad Labem. Krvavé bitvě Na Běhání ovšem předcházely dosti bouřlivé události.

Zatímco se Litoměřice, a s nimi Louny nebo Žatec, po smrti krále Václava IV. staly husitskými již roku 1421, Ústí nad Labem zůstalo přísně katolické. Pro císaře Zikmunda představovalo, podobně jako Most, strategicky důležitou pohraniční pevnost vzhledem k Míšeňsku.

Předehra k bitvě

Hledal totiž ve Wettinech, pošilhávajících po českém území, spojence. Počátkem roku 1421 se Zikmund sešel v Ústí nad Labem na spojeneckém jednání s markrabětem Vilémem mladším Míšeňským.

Zpečetili zde smlouvu o válečné pomoci ze strany markraběte, který však měl být za všechny své ztráty i výdaje císařem odškodněn. Následovala dohoda se všemi Wettiny. Ti od císaře římského a krále českého přijali do zástavy české državy ve Vogtlandu.

Slíbili za ně pomoc při znovudobývání Karlštejna a při eventuálním obléhání některých severočeských měst, mezi nimi Mostu, Kadaně a velmi strategického Ústí nad Labem.

Ještě konkrétnější podobu dostalo jejich spojenectví v roce 1423. Tehdy císař Zikmund zastavil Ústí nad Labem spolu s Mostem míšeňskému markraběti a zároveň novopečenému saskému kurfiřtu Fridrichu Míšeňskému oplátkou za pomoc v boji proti husitům. Do saské zástavy se dostalo i sousední Blansko, pod wettinskou kontrolou se ocitl též Střekov. S Míšeňskými navíc sympatizovali i někteří okolní šlechtici, včetně zdejších poměrně mocných a silných Vartemberků.

Obranyschopnost Ústí posílila i saská posádka. Tím katoličtí spojenci vytvořili protihusitské centrum v severozápadních Čechách, které zničil až husitský vojevůdce Prokop Holý roku 1426.

Přípravné operace zahájil už o rok dříve před Mostem Jakoubek ze Stříbra s vojskem. Nakonec jej sice nezískal, ale tažení bílinského hejtmana vystrašilo nejen mosteckou posádku, ale i Ústí.

Hejtmané ústečtí, lužický pán Dětřich Pack a Kašpar z Reichenberka začali požadovat posily ze Saska, kde se zastánkyní výpravy do Čech stala Kateřina Míšeňská, manželka vévody Fridricha.

Ten v Norimberku mezitím vyzýval k protihusitské výpravě, s jejíž pomocí doufal v záchranu wettinských držav v Čechách.

Katolická strana též počítala s podporou říšských měst, v Ústí očekávali pomoc především Lipska. Husitský hejtman Jakoubek ovšem také nezahálel. Do poloviny dubna 1426 stihl navýšit svou sílu sebráním vojska na Lounsku a Žatecku.

Útok na Ústí

Shromáždil je v Bílině. K vojenské kampani se začaly chystat i ostatní husitské svazy. Z východních Čech se přesunul velitel táborské sirotčí posádky, Jan Roháč z Dubé. Zaútočil na Benešov nad Ploučnicí. O zničení města a hrůzách, jež ho provázely, napsal do Lipska jakýsi Václav, který sloužil v Ústí.

V květnu se pohnuli husitští velitelé. Jejich vojska ve dvou proudech táhla k České Lípě. Tu ovládli 19. května. Část Pražanů se Zikmundem Korybutovičem směřovala k Litoměřicím. Kdesi v okolí Teplic Prokop Holý předstíral přípravy k útoku na Most.

Společné akce proti Sasům potom zahájili 6. června neúspěšným útokem na Ústí.

Míšeňská markraběnka Kateřina pak 11. června vyslala z Freibergu do Čech početné vojsko, vedené Bosem z Fictumu, který po překročení Krušných hor vyplenil Teplice. Husité, zmožení namáhavým pochodem, však už na ně čekali poblíž Chabařovic.

Nastala sobota 15. června 1426. Nastal den bitvy Na Běhání, ten den pak Ústí lehlo popelem a stačilo málo, aby přestalo navždy existovat.

Autor: Janni Vorlíček

3.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ředitel divadla Miloš Formáček.

Ředitel ústeckého divadla Miloš Formáček: Sázíme na muzikál, balet i koncerty

Ilustrační foto.

Policisté pátrají po vandalovi. V noci se vyřádil na autech

Ústecká lvice Kivu se představí už 26. srpna v brněnské zoo

Ústí nad Labem/Brno - Ústecká lvice Kivu se před nedávnem odstěhovala. Spolu s brněnským lvem Lolkem se představí návštěvníkům už v sobotu 26. srpna v nové expozici pro lvy konžské v Brně.

Mladému chovateli z Předlic zabili lidé už desítky zvířat

Předlice – Pomáhá zraněným a opuštěným zvířatům, jeho minizoo v předlické Kolonii navštěvují děti z mateřinek a nadšeně poslouchají povídání o životě čtvernožců. Se svou největší bolestí se však osmnáctiletý chovatel Adam Matouš svěří jen jejich učitelce. Jeho zvířata totiž někdo zabíjí.

FOTO, VIDEO: Milíř u Doláku už doutná. Řemesla tu ukazují do soboty

České Švýcarsko – Tradiční Dny řemesel v tomto týdnu lákají na ukázky starých řemesel k Dolskému mlýnu v Národním parku České Švýcarsko.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení