VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Boj s Werwolfem trval dva roky

Ústecko - Ničili majetek, vraždili, prováděli sabotáže, přičítán je jim i obrovský výbuch skladů v Ústí.

13.3.2012 5
SDÍLEJ:

Výbuch zabil 14 mužů a 12 žen, z toho 6 vojáků ostrahy.Foto: Muzeum města Ústí nad Labem

Werwolfové nejaktivněji řádili v Československu. Vyhláška Okresního národního výboru v Ústí z 26. května 1945 označila jejich akce za hrdelní zločiny. Smrtí měl být potrestán i ten, kdo něco o partyzánech věděl a neoznámil to do 24 hodin.

Po válce pak záškodníci werwolfů ze zálohy napadali menší vojenské jednotky. Prováděli pumové útoky. Zabíjeli české civilisty, vracející se do svých domovů i německé antifašisty. Ničili majetek.

Orgány státní moci v Ústí proto začaly stupňovat psychologický tlak na Němce. Jako příklad by mohl sloužit protiletecký kryt v Mariánské skále. Ten býval výzbrojním skladištěm werwolfů i stanovištěm jejich vysílačky. Zařízení převzal 8. května Revoluční národní výbor a vysílač užíval k vysílání organizačních pokynů pro obyvatelstvo.

Střežili ho čeští vojáci, kteří si dlouhou chvíli krátili střelbou na náhodné cíle. Začátkem června 1945 ale jednoho z nich našli zastřeleného.

Nikdo nezjistil, co se stalo. Bezpečnost však pozatýkala padesát Němců z okolí vysílače. Přitom měli bývalého člena Hitlerjugend (HJ) a Werwolfu přímo na pracovišti vysílače, sedmnáctiletého Erwina Holube.

Jeden promluvil

Nakonec šestnáctiletý bývalý scharführer HJ Jiří Urbik s otcem na policii o werwolfech na Ústecku promluvil. Jenže komisař mu nevěnoval pozornost. Teprve 26. června 1945 Urbika znovu předvolal a zatknul. Poskytl informace o 40 příslušnících Hitlerjugend, z nichž někteří k Werwolfu patřili. Později ústecký Úřad národní bezpečnosti zatkl 45 podezřelých.

Werwolfové se přitom dostali na exponovaná místa. Vedoucí jedné ze skupin, třiadvacetiletý Herbert Assmann, získal statut antifašisty a sloužil ve strážním oddílu ústeckého Revolučního národního výboru. Nosil střelnou zbraň a využíval služební vůz.

Po zatčení velitelé werwolfů svalovali vinu na podřízené, ti zase na ně. Udávali se vzájemně milenci i nejbližší příbuzní,podrobnosti sdělovali velmi horlivě. Další se zase najednou hlásili k českému původu a počešťovali svá jména. Gustav Wilk je opět Vlk, Petr Kadletz na Kadlece, z Heinricha Pragera je Jindřich, z Ernsta Flugela Arnošt.

„Jen jednou vyjádřil zatčený příslušník Werwolfu, dvacetiletý rolník Walter Paul, připravenost plnit úkoly organizace i v míru a za existence československého státu,“ líčil to ústecký historik Jan Havel v magazínu Zbraně a náboje. „Současně vyjádřil hrdost na své vyznamenání Železným křížem II. třídy a na medaili za zranění na východní frontě.“

Jen jeden z werwolfů, Willy Lorenz z Ústí nad Labem, jeden z bývalých zástupců vedoucího 602. praporu HJ byl zastřelen na útěku.

Vina a trest

Převážnou většinu werwolfů z vazby, či vězení propustili v roce 1946 a odsunuli do Německa. Nejdéle věznili sedmnáctiletého Rolfa Rothausera, kterého ústecký Revoluční výbor 9. května 1945 přidělil jako řidiče komisaři Rudé armády. Později pracoval u hasičů, na což se specializoval již v HJ. Obžaloby ho zprostili až 11. dubna 1947, zřejmě se zdál podezřelý, jelikož stále tvrdil, že s Werwolfem nemá nic společného a že po válce sloužil u hasičů.

Je paradoxní, že nejhůře potrestali ty, kdo s Wervolfem neměli nic společného a na jejichž pozemcích si tito teroristé jen vybudovali tajná skladiště. Například, když vojáci a Finanční stráž objevili dvě skladiště zbraní a munice v Krásném Lese, zastřelili pět obyvatel, majitelů pozemků, kde se úkryt nacházel.

Vzápětí shromáždili obyvatele vesnice, vybrali z nich státní příslušníky německé říše, státní a veřejné zaměstnance, důchodce a rodinné příslušníky popravených i zatčených. Ty vyvedli za státní hranici a vykázali je do Německa. Tři z nich, kteří se tajně vrátili, zastřelili.

Wervolfům byl připisován i obrovský výbuch skladiště válečného materiálu v Krásném Březně, nedaleko od jejich bývalého výcvikového střediska. Detonace 31. července 1945, o půl čtvrté odpoledne, nejenže zabila desítky lidí, ale zničila i velké zásoby strategického materiálu.

O tom informovala i tajná vysílačka werwolfů, jež vysílala až do konce léta 1945. Bezprostředně po výbuchu následoval masakr německých civilistů na Benešově mostě a Mírovém náměstí. Bohužel, příčinu neštěstí nikdo doposud uspokojivě nevysvětlil.

Autor: Janni Vorlíček

13.3.2012 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Tragická nehoda mezi Chotěšovem a Brozany
23

Špatná zpráva: Na silnicích zemřelo zatím o šest lidí více než loni

Poutníci.
8

Poutníci se vracejí, Guláš zavoní bluegrassem

Ač bojují o přední příčky v ČFL žen, zájem diváků chybí

Ústí nad Labem - Bojují o přední příčky v ženské ČFL, reprezentují Armu, přesto je zájem fanoušků minimální. Proč?

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

FOTO/ANKETA: Právě jsme se narodili

Ústí nad Labem - Představujeme vám miminka vyfotografovaná v 33. týdnu roku 2017.

FOTO: Na faře v Zubrnicích ožívá příběh pokrokového kněze

Zubrnice - V kulturní centrum se mění bývalá fara v Zubrnicích na Ústecku. Vydalo knihu a chystá další. Stalo se tak poté, co objekt koupila Ilona Rožková z Prahy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení