VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hybner: Chci odvolat Markvarta a odstěhovat se z domu u divadla

Ústecko, Karlovarsko - Předseda výboru regionální rady Tomáš Hybner nahradil v pondělí Jiřího Šulce. Už nyní chystá v úřadu rozdělujícím dotace z EU velké změny.

14.6.2012 1
SDÍLEJ:

Tomáš Hybner.Foto: ČTK/Jan Sokol

Úřad regionální rady pro ROP Severozápad v poslední době pronásleduje jeden skandál za druhým. Jejich vyústěním bylo odvolání Jiřího Šulce z pozice předsedy výboru regionální rady. Dočasně jej zastupuje Tomáš Hybner (NS LEV 21), který slibuje, že prosadí dalekosáhlé změny počínaje personálními a konče změnou sídla rady. Ale i jeho odpůrci obviňují, že hrál určitou roli v nechvalně známé karlovarské losovačce. I o tom Hybner v rozhovoru hovoří.

Po odvolání předsedy výboru regionální rady jste stanul v jejím čele, máte nějakou vizi, jak napravit pošramocenou pověst úřadu?
Věřím, že výbor Regionální rady ROP SZ nebudu řídit delší dobu, než je nezbytně nutné. Záleží mi na tom, aby náš region nepřišel o miliardy korun z evropských fondů, které mohou napomoci rozvoji jak Karlovarského, tak Ústeckého kraje.

Jak to chcete udělat?
Záleží mi i na důvěryhodnosti naší země v Bruselu, a proto navrhnu na dalším jednání regionální rady odvolání Pavla Markvarta z pozice ředitele úřadu Regionální rady ROP Severozápad, následovat bude výpověď ze smlouvy o pronájmu nebytových prostor v Ústí nad Labem, kde úřad regionální rady v současné době sídlí, a to z důvodu zbytečně vysokého nájmu a zbytečně velkého prostoru pro potřeby úřadu Regionální rady ROP Severozápad. Navrhnu i audit procesu kontroly a výběru projektů, aby byla prokázána objektivnost a nestrannost při schvalování projektů a nakonec kontrolu schválených projektů v letech 2010 až 2012.

Navrhl jste rozsáhlá pozastavení činností, jimiž se úřad regionální rady zabýval, co vás k tomu vedlo a co bude před jejich obnovením následovat?
Vedly mě k tomu především vytýkací dopisy ministerstva pro místní rozvoj ČR a ministerstva financí ČR jakožto kontrolních orgánů. Dále mě k tomu vedly skutečnosti, na které dlouhodobě upozorňují karlovarští zástupci Výboru regionální rady, především na problém s Krajskou zdravotní a další související záležitosti.

Jste přesvědčen, že na korupci, související například s případem bývalého ředitele petra Kušnierze, se podíleli i úředníci?
Na toto vám nemohu odpovědět, takové informace nemám. Věřím, že pokud by se něco takového dělo, řešily by to orgány činné v trestním řízení.

Otevřel jste otázku projektů Krajské zdravotní a odvodů, máte nějaký důkaz, který by potvrdil vaše přesvědčení, že s nimi něco není v pořádku?
Vycházím především z písemného zpracování auditorských orgánů a kontrolních orgánů ministerstva financí a také z rozhodnutí Úřadu pro hospodářskou soutěž. Platební certifikační orgán požaduje provést finanční odvod přibližně ve výši 162,8 milionu korun z peněz, za které byly pořízeny lékařské přístroje ve všech pěti projektech Krajské zdravotní.

Před lety, v době slavné „karlovarské losovačky", jste byl náměstkem primátora v Karlových Varech a tehdejší opozice vás s ní spojuje a označuje za politika, který schvaluje korupce, můžete se obhájit?
U tehdejšího losování, které prováděla jakási najatá firma, jsem nebyl přítomen a především je nutno zdůraznit, že zakázku nakonec vyhrála firma s nejnižší nabídkovou cenou a ne nějaká vylosovaná společnost. Neumím si tedy představit, jak mohu být na základě něčeho takového odsuzován.

Nemáte obavy, že na vás jako na současného šéfa výboru pro ROP budou vyvíjeny politické tlaky, související s rozložením politických stran ve výboru?
Za léta, kdy se pohybuji v politice, jsem se naučil všemožným lobbistickým a politickým tlakům odolávat. V případě, že bych byl komukoliv nepohodlný, mohou mě na každém zasedání výboru odvolat. A samozřejmě, že v případě, že budu mít pocit, že tlaky na mou osobu jsou neúnosné, okamžitě rezignuji.

Autor: Janni Vorlíček

14.6.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO
10

Seniorům a dětem se sníží limity pro doplatky za léky

Při povodních se utrhlo pět lodí. Dvě z nich museli pyrotechnici  odstřelit. Na snímku je jedno z plavidel, které se zaseklo o pilíř Nového mostu v Děčíně. Jeho vrak po odstřelu 		nedostal z vody ani vyprošťovací tank a bylo nutné jej rozřezat.
4

Povodeň 2002: Splašené lodě museli potopit, při jejich odstřelu zemřel muž

FOTO: Ústecký pohár v golfu ani rozmary počasí nepokazily

Ústí nad Labem - Kdo nikdy nehrál golf, asi bude protestovat, ale po dešti to není procházka lázeňským parkem. Ústecké hřiště je značně členité, každý hráč musí ujít cca pět kilometrů, ne všichni měli desítku kovových holí na kolečkách

AKTUALIZOVÁNO

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Ústecký kraj, ČR - Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát ve středu schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. 

Severní Terasa je pod dohledem strážníků. Kontrolují restaurace i bezdomovce

Ústí nad Labem - V těchto dnech pokračují preventivně bezpečnostní akce městské policie v restauračních zařízeních v obvodu Severní Terasa, se zaměřením na podávání alkoholu osobám mladším osmnácti let a na dodržování zákazu kouření v těchto provozovnách.  

V Ústí mají pukomet! Vychová Slovan dalšího Neuvirtha?

Ústí nad Labem - V útrobách ústeckého zimního stadionu vzniklo brankářské centrum. Využívá mnoha specifických cvičení ale také pukometu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení