VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Akademik z ústecké univerzity získal Evropský patent

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Akademik a vědec Martin Novák, který je současně prorektorem pro rozvoj a informační technologie na ústecké univerzitě, se poslední dva roky věnoval výzkumu mnoha druhů hliníkových slitin a jejich zpracováním.

29.7.2016
SDÍLEJ:

AKADEMIK MARTIN NOVÁK z ústecké univerzity (vlevo) na semináři se studenty na téma kvalita obrobeného povrchu.Foto: archiv Martina Nováka

Na svou metodu broušení hliníkových slitin nyní získal Evropský patent (EP), který mu otevírá dveře v různorodých průmyslových odvětvích po celém světě.

Proč jste se začal věnovat právě broušení hliníkových slitin?
Hliníkové slitiny jsou velice progresivní materiály, které se využívají po celém světě. Od potravinářství, biomedicíny až právě po největší podíl zpracování, a to v automobilovém průmyslu, dopravě, letectví, raketovém průmyslu a kosmonautice. Hliníkové slitiny nacházejí uplatnění díky svým velmi dobrým fyzikálním, chemickým a mechanickým vlastnostem. Nahrazují tradiční materiály, jako jsou oceli a litiny. Současný děkan Fakulty výrobních technologií a managementu UJEP pan profesor Michna je dlouholetý uznávaný odborník na tyto slitiny, a protože na fakultě učím, řekli jsme si, že jde o výbornou příležitost pro naši univerzitu, jak skloubit materiálový a technologický výzkum těchto slitin o technologii broušení a přinést tak nové poznatky pro tyto vědní obory.

V čem metoda, za kterou jste získal EP, spočívá?
Chtěl jsem nalézt způsob, jak uchopit problém při výrobě strojních součástí a zařízení z hliníkových slitin, kdy nebylo možné dosáhnout požadované kvality obrobeného povrchu, zejména při technologii broušení. Je totiž velmi obtížné brousit tyto typy materiálů do požadované kvality, která je nezbytná z hlediska jak požadavků na jakost obrobeného povrchu, tak následné životnosti strojních součástí.

Dá se vaše metoda využít také v Ústeckém kraji?
Stačí, když přeběhnete do průmyslové zóny do Trmic, kde je podnik, který se dlouhodobě zabývá výrobou pístů do spalovacích motorů. To všechno jsou hliníkové slitiny.

Co vlastně získání EP znamená pro vás a ústeckou univerzitu? Pro UJEP jde vůbec o první EP.
Je to završení cesty, na kterou jsem se jako vědec vydal. Štosy papírů se přeměnily ve výstup, který je praktický a použitelný pro lidi a firmy. Když patent přišel, dívali jsme se s paní kancléřkou do databáze Úřadu průmyslového vlastnictví, který spravuje národní a mezinárodní patenty v ČR. Ze zvědavosti a srovnání jsem si vytáhl i České vysoké učení technické v Praze, tedy historicky nejstarší techniku v ČR. Zjistili jsme, že podle databáze ÚPV tam mají jeden jediný Evropský patent. Takže ústecká univerzita se zařadila do rodiny vysokých škol s Evropským patentem, což je pro ni velice prestižní záležitost.

Jaký konkrétní význam má Evropský patent v mezinárodním měřítku?
Velké firmy chtějí získat pro svou výrobu ty nejnovější technologie. Zejména automobilky jako Audi a BMW sledují trendy, co se týká zpracování hliníkových slitin. Očekáváme tedy zájem i z tohoto prostředí. Na stáži v Japonsku ve výzkumném centru Riken v Tokiu v roce 2014 jsem měl příspěvek na mezinárodním sympoziu na téma broušení hliníkových slitin a superslitin a Japonci byli nadšení. Můj příspěvek byl následně ohodnocen jako nejlepší v celém sympoziu a univerzita si v Japonsku připsala pomyslné body. Když jsem problematiku broušení hliníkových slitin řešil na akademických půdách a na konferencích v Čechách, tak si mě většinou starší profesoři dobírali a nevěřili v náš úspěch. Nakonec i teď přišlo uznání od těchto vážených pánů z akademické obce.

Autor: Kristián Šujan

29.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Velká voda zdevastovala přes 79 obcí a měst. Spoušť  po ní pomáhali lidem uklízet všichni.

Dopad povodní nebyl dříve tak velký. Lidé u řeky bydleli v patře

Pár ze severu Čech byl na cestách přibližně 745 dní.
4

Travelbeat po návratu z Ameriky: Jsme teď jako Alenka v říši divů

Ústecká královna horských kol získala stříbro na republice

Ústí nad Labem - Simona Jirková z Ústí nad Labem vyhrála 2. místo v mistrovství ČR ve sjezdu horských kol. Mladá jezdkyně reprezentovala ČR a Ústí nad Labem na MS v Rakousku už v roce 2012. Je trojnásobnou vícemistryní republiky ve sjezdu.

Z východu Čech s prázdnou: Jeden gól fotbalistům Ústí na body nestačil

Pardubice – S prázdnou se vrací fotbalisté Ústí z Pardubic, kde prohráli druhé soutěžní utkání v této sezóně.

Na koncert dvaceti tří světových operních hitů zve Severočeské divadlo

Ústí nad Labem – Mimořádnou letní událost chystá v neděli 20. srpna od 17 hodin ústecké Severočeské divadlo.

Školy dostanou peníze na ozdravné pobyty, když v nich bude ekologická výchova

Ústecký kraj - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. Září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení