VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Anna Rauerová se výstavou rozloučila s psaním kronik

Řehlovice /FOTOGALERIE/ - Kroniky i dobové fotografie z pestré obecní sbírky osmdesátileté dámy, bývalé starostky Řehlovic, během čtyř dnů zajímaly více než sto obyvatel obcí Dubice a Řehlovice.

13.9.2017
SDÍLEJ:

Anna Rauerová z Řehlovic nedaleko Ústí nad Labem píše kroniky obce po celý život. Snímky jsou z výstavy, která probíhala od 8. do 11. září 2017 v OÚ Řehlovice.Foto: Deník / Strnad Radek

Mnozí znají Annu Rauerovou jako výtvarnici, řadu dětí z Řehlovic učila. Většině místních přijde samozřejmé, že právě ona pečuje o obecní, farní i školní kroniky a ty nové píše. Ale už je psát nebude.

„Dopsala jsem sedmý díl kroniky Řehlovic. Být mladší, dělám to elektronicky, ale na jednu kroniku potřebuji asi sedm let. Je mi přes osmdesát, novou už nezačnu,“ svěřila se dáma.

Starala se o kroniky obce za posledních 226 let, které s radostí ukázala na nedávné čtyřdenní výstavě v Řehlovicích. Ty historické si odvezli z Řehlovic do Litoměřic a Ústí pracovníci tamních archivů.

Řehlovické kroniky jste vystavila vůbec poprvé?

Myslela jsem si to, ale našla jsem fotografie z výstavy, kterou jsme pořádali ke 30. výročí osvobození Československa.

Proč jste se rozhodla kroniky lidem ukázat?
Chtěla jsem dát lidem šanci vidět dobové snímky jejich blízkých i sousedů. Rádi toho využili.

Na co ráda jako bývalá kronikářka vzpomínáte?
Těší mě, že naši obec navštěvovali potomci šlechtice Bedřicha z Bílé. V roce 1610 Řehlovice vlastnil, ale jako protestant byl 21. června 1621 popraven s ostatními českými pány na Staroměstském náměstí.

Anna Rauerová z Řehlovic nedaleko Ústí nad Labem píše kroniky obce po celý život. Snímky jsou z výstavy, která probíhala od 8. do 11. září 2017 v OÚ Řehlovice.

Co je pro vás ještě zajímavého z historie Řehlovic?
Je toho mnoho. Třeba jak byli obyvatelé obce obětaví a zvelebovali ji dary. Zajímavá i složitá je historie betlému v našem kostele.

Kdo se přišel na výstavu do obecního úřadu podívat?
Chodily hlavně dvojice, zajímala je rodinná historie. Ale snímků je tolik, těžko se dají najít konkrétní fotografie. Je to 27 krabic, ta poslední ještě není plná.

S psaním kroniky jste začala v roce 1973. Proč? Mohla jste radši jít za zábavou…
To už ne, už jsem byla vdaná, měla děti. Přivedla mě k tomu náhoda. Jako učitelka matematiky, výtvarné výchovy a deskriptivní geometrie nemám s historií nic společného. Do Řehlovic přišli novo- osídlenci v roce 1945 a většina v roce 1946, osídlili i faru. Jenže vše, co bylo německé, bylo špatné, a tak staré kroniky vyhodili do stodoly. Chtěli v domě bydlet a v bytě se jim věci nepřátel nehodily.

Ve stodole na knihy napadal prach a sláma, střecha byla děravá, papír hnil. Ale když vzniklo JZD, můj otec původně samostatně hospodařící sedlák měl za úkol stodolu vyčistit. Šel tam s vidlemi, přehazoval slámu a najednou napíchl kroniky. Byly vlhké, plesnivé, ale protože chodil do školy za Rakouska-Uherska, uměl německy. Tak jsme kroniky vysušili a on z nich doma, když na to byl čas, něco předčítal.

Co bylo s těmito starými kronikami dál?
Doma jsme hráli divadlo, zpívali, já si občas kroniky otevřela a rozhodla se je přeložit. Vážně jsem to udělala, ale pak jsem se je rozhodla překládat systematicky. A na to už navázalo mé psaní nových kronik Řehlovic jako obce, kde jsem se narodila a kde žiji celý život.

Autor: Radek Strnad

13.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Projekt Naši prvňáci. Ilustrační foto

Naši prvňáci: Už zítra představíme žáčky ze Základní školy Anežky České

Deset ústeckých škol nadšeně skákalo u Fora pro zdravé srdce.
36

FOTO: Deset ústeckých škol nadšeně skákalo u Fora pro zdravé srdce

FOTO: Aktivním pohybem podpořili Speciální školu Pod parkem

Ústí nad Labem - Na Den otevřených dveří Speciální Základní školy, Mateřské školy a Praktické školy Pod parkem pozvala v sobotu hosty osobně ředitelka Martina Brhelová a bylo se na co dívat.

Albim Cup znovu pro mladíky Liverpoolu

Ústí nad Labem - Ústí hostilo další ročník prestižního Albim Cupu. Mládežnický turnaj znovu ovládl slavný Liverpool.

Vláda schválila růst důchodů. Reaguje na zvyšování cen a mezd

Severní Čechy - Průměrný měsíční důchod vzroste od ledna příštího roku o 475 korun. Nařízení o valorizaci schválila v pondělí vláda, informoval o tom na twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Růst odráží zvyšování cen i mezd v zemi.

Soutěž: Vyhrajte s Deníkem lístky na vinobraní do Velkých Žernosek

Velké Žernoseky – V pátek 29. a v sobotu 30. září  se ve Velkých Žernosekách koná tradiční vinobraní. Páteční program začne už v 16 hodin. Ve 21 hodin bude vinobraní slavnostně zahájené výsadbou vinné révy za účastí mnichů a dětí. V sobotu bude žernosecké vinobraní pokračovat od 11 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení