Vše simuluje zamořené území a v lahvičce se má nacházet bojová látka yperit. Nebo alespoň taková, která ji nahrazuje. Vše v rámci cvičení, během kterého se i pod dohledem spojeneckých přidělenců připravují čeští chemici. Od příštího roku totiž budou sloužit v Silách rychlé reakce NATO.

„Vše probíhá jako při ostrém cvičení. Jednotka neví, co ji přesně čeká," tvrdí před cvičením mluvčí 31. brigády radiační, chemické a biologické ochrany Vlastimila Cyprisová.

Ženijní jednotka, která má odminovat prostor heliportu, narazí na starý granát obsahující otravný plyn, který exploduje a 4 vojáky zraní. Proto jsou na místo povoláni chemici, aby situaci vyřešili a vše, včetně zasažených vojáků a vozidel očistili. „Potřebujeme získat certifikaci, abychom anglickému velení prokázali, že jsme připravení," říká velitel Ivan Janeček.

Cvičení chemiků v TiséPřivolaní chemici si proto navléknou ochranné obleky a vyráží do prostoru. Odeberou vzorky pro laboratoř a nakonec zachraňují i vojáky. Ti musí projít očistou, včetně dekontaminační sprchy v nafukovacím stanu. „Ta voda je teplá. Ono by se to ani jinak v tomhle počasí nedalo," vysvětluje jeden z přihlížejících velitelů. Na planinách u Tisé včera foukal studený vítr a mnozí z přihlížejících přiznávali, že již je pěkná zima.

Odebrané vzorky putují do mobilní laboratoře. Vojáci postavili hned dvě. V jedné zjišťují chemické a biologické látky, v druhé pak zamoření radiací. Ovšem yperit ani sem nedostanou. „V Česku je jen jediné místo, kde se cvičí naostro s bojovými látkami. U Vyškova," vysvětluje Janeček.

Cvičení chemiků v Tisé

Sbírali houby

Vojáci si ale ozkoušeli i testování vzorků na radioaktivitu. Vyrazili do okolních lesů a nasbírali houby. Ty totiž radioaktivní látky absorbují. Smaženici si ale ze vzorků neudělají. „Máme tu i muchomůrky," smějí se otázce na houby.

Do mezinárodních sil bude příští rok začleněno 103 českých vojáků. Budou připraveni vyrazit kamkoli ve světě.