VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Den vzniku první poválečné vyhlášky v Ústí nad Labem

Ústecko - Významným se nestal pro úředníky 23. květen 1945 proto, že v ten den se MNV rozhodl na schůzi jednomyslně nazvat dosavadní městské sady novým názvem „Sady maršála Stalina".

23.5.2015 2
SDÍLEJ:

Trosky domů, zničených náletem v dnešní Revoluční ulici, tehdy Friedrichstraße. V pozadí na křižovatce s dnešní Masarykovou ulicí tramvaj a dům s restaurantem Grand.Foto: Muzeum města Ústí nad Labem

Zásadní význam pro úřední kormidlování v chaosu tehdejších dní měl důležitý počin okresních úředníků. Okresní národní výbor v Ústí n. L. vydal 23. 5. 1945 Oběžník čís.1. „Věc: Úkoly veřejné správy."

Svoz vojenského materiálu

Pod bodem I. upozorňoval, že ONV v Ústí n. L. spravuje všechny veřejné záležitosti v ústeckém politickém okresu, nahrazuje okresní zastupitelstvo a hejtmana i okresní úřad. Dále vysvětloval za jakých podmínek vzniknou místní národní výbory a za jakých okresní správní komise.

Pod bodem II. ONV nařizoval obecním úřadům svoz a roztřídění vojenského materiálu na vyhrazená místa, uskladnění a hlídání materiálu, zabezpečení opuštěného majetku.

Byl vyhlášen zákaz prodeje nábytku Němci, zákaz sňatků bez svolení ONV, povinnost odvádění vajec, mléka, dobytka apod. podle předpisů, domácí porážka zvířat byla zakázána, zakázán byl i prodej koní bez povolení ONV.

Autor: František Roček

23.5.2015 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Tisíce návštěvníku zaplavilo Úštěcký letní jarmark. Na jubilejní 20. ročník dorazil i císař a král Karel IV. se svojí družinou.
49

Foto: Na historický jarmark do Úštěka přišly tisíce lidí

Ilustrační foto.

Policie žádá o pomoc veřejnost při objasnění dopravní nehody

V národním parku se narodil rekordní počet silně ohrožených čápů černých

České Švýcarsko – Letošní rok byl pro silně ohrožené čápy černé v národním parku České Švýcarsko rekordním. Narodilo se tu totiž nejméně 18 jejich mláďat, z nichž 16 se podařilo okroužkovat.

Velké Březno oslaví 850 let. Obec hledá účastníky velkého průvodu

Velké Březno - Blíží se oslavy 850 let od založení obce Velké Březno. Průvod historických postav proběhne 30. září.

Obyvatelé Střekova přirovnávají zápach ze Setuzy ke zdechlině

Střekov - Jako když se vypouští žumpa nebo hnije mršina. Tak popisují obyvatelé Střekova zápach, který se několikrát do roka line z areálu bývalé Setuzy v Ústí nad Labem.

Zajímavé projekty pro seniory podpoří ústecký magistrát

Ústí nad Labem - Magistrát města Ústí poskytuje dotace pro akce seniorů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení