VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dopad povodní nebyl dříve tak velký. Lidé u řeky bydleli v patře

Ústecký kraj – Velká voda v roce 2002 zdevastovala na 79 obcí a měst v Ústeckém kraji. Některé zůstaly odříznuté od světa. Voda poničila silnice i domy, z nichž se některé musely zbourat.

20.8.2017
SDÍLEJ:

Velká voda zdevastovala přes 79 obcí a měst. Spoušť po ní pomáhali lidem uklízet všichni.Foto: Deník / Košťál Martin

„Škody přesáhly 11 miliard korun. Na nejvíce postiženém Litoměřicku povodeň zatopila celý Terezín a poničila České a Nové Kopisty, Počáply, Mlékojedy, Křešice, Černěves. Rozsáhlé škody hlásili zemědělci, ale i pracovníci památníku Malá pevnost. Na Děčínsku záplavy zasáhly třetinu měst a obcí, nejvíce Hřensko,“ popsala krajská mluvčí Lucie Dosedělová.

Není snad jediná oblast lidského snažení, do níž by povodeň nezasáhla. Bydlení, zásobování vodou, elektřinou, plynem, energetickými surovinami, potravinami, léky a krmivy pro živočišnou výrobu. Nenahraditelné ztráty jsou v archivech. Živelná pohroma ochromila chod velkých sportovních hal i mnoho malých hřišť.

SKLADY S CHEMIKÁLIEMI FIRMY VYPRÁZDNILY

Tisíciletá voda připravila podniky se sídlem podél Labe o desítky milionů korun. Lovosickou Lovochemii záplavy vyřadily z provozu na měsíc. Evakuovat a zastavit výrobu musela také ústecká Spolchemie. Oba podniky vyprázdnily především sklady s nebezpečnými chemikáliemi, což se ukázalo jako velmi prozíravé, jelikož voda zatopila právě je.

Na pravém břehu řeky v Olšinkách na Ústecku skončil pod vodou i sklad Setuzy. Firmy se na povodňovou vlnu dobře přichystaly. Přerušily výrobu, evakuovaly zaměstnance, odvezly majetek do bezpečí.

Hodně pak „biblickou“ potopou utrpěly loděnice a přístavy. V českých přístavech v Děčíně a Ústí napáchala katastrofa škody za 90 milionů. České dráhy ohlásily, že se cena za opravy 21 nádražních budov podél Labe včetně těch největších v Ústí, Roudnici či Děčíně, kolejí a trolejového vedení vyšplhala na 142 milionů korun. Zprovoznění tratí trvalo až do konce roku 2002.

Podle exředitele Povodí Labe Jindřicha Zídka lidé na pravidelné povodně zapomněli, protože poslední velká přišla během válečných let a 20. století bylo suché. „Dřív zemědělci podél Labe ve svých domcích v přízemí chovali zvířata a sami bydleli v patře. Jenže povodeň nepřišla a tak rekonstruovali a začali bydlet dole. Dopad na jejich majetky byl i proto mnohem devastující,“ myslí si Zídek.

Záplavy zasáhly i Krajský soud v Ústí. Voda sahala do 1. patra. Soudci a asistenti odnesli na 30 tisíc spisů a odročili desítky případů.

Povodňové škodyÚstí nad Labem 1,9 mld.
Lovosice 996 mil. korun
Terezín 779 mil. korun
Děčín 662 mil. korun
Litoměřice 605 mil. korun
Škody na majetku firem v Ústeckém kraji dosáhly zhruba 4 miliard korun.

Autor: Janni Vorlíček

20.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trucker Adam Lacko z roudnické Buggyry si v Le Mans připsal dvanácté vítězství sezony a míří za premiérovým evropským titulem. Foto: Buggyra
7

Lacko si k narozeninám nadělil vítězství. Titul ještě počká

Zažít Střekov jinak.
56

FOTO: A zase jsme zažili Střekov jinak. S plnými bříšky a muzikou

Výtěžek z Běhu kampusem putuje na Lékaře bez hranic

Ústí n. L. - Desítky závodníků pokořily v sobotu jednu z nejnáročnějších amatérských běžeckých tratí v Ústeckém kraji. Třetí ročník Běhu kampusem ústecké univerzity letos navíc pomohl částkou 9 850 korun humanitární organizaci Lékaři bez hranic.

FOTO: Ve valtířovském bunkru si připomněli mobilizaci

Valtířov u Velkého Března – K obraně své vlasti před nacistickým nebezpečím nastoupil 23. září 1938 jeden milion 250 tisíc mužů, obyvatel Československa. Tuto událost v sobotu ve Valtířově připomněla celorepubliková akce Světla nad bunkry. 

FOTO: Aktivním pohybem podpořili speciální školu Pod Parkem

Ústí nad Labem - Škola si na svůj den otevřených dveří připravila bohatý program.

FOTO: Strhující festival Grand Prix zažilo Ústí již po sedmadvacáté

Ústí nad Labem – Eleganci, krásné kostýmy dam i strhující výkony tanečních párů nabídl sobotní podvečer a večer v Domě kultury Ústí. Taneční škola Quick populárního tanečního mistra Vladimíra Kubáta zde zažila 27. ročník.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení