VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dostáváme málo peněz, zní z obvodů

Ústí nad Labem - Ústecké obvody požadují změnu statutu města. Střekov uvažuje i o odtržení od zbytku metropole. 

17.7.2017
SDÍLEJ:

Magistrát města Ústí nad Labem.Foto: archiv VLP

Nový statut města, navýšení příspěvku na obyvatele o tisíc korun a převedení pěších komunikací do správy městských obvodů s příslušným finančním krytím. To požadují hlavy všech čtyř obvodů Ústí.

„Veškeré peníze se centralizují na magistrátě, který vrchnostensky rozhoduje o tom, jestli obvodům něco poskytne. Z celkových příjmů rozpočtu dostáváme asi jen 8 %. Občané ale nerozlišují, kde co kdo spravuje, vidí jen výsledek a oprávněně si stěžují na zoufalý stav obecního majetku,“ říká starostka Střekova Eva Outlá (PRO!Ústí).

V současnosti dostávají městské obvody z magistrátu peníze určené na výkon státní správy a samosprávy, na zeleň a provoz.

„V průměru jde o částku 1 258 korun na osobu. Když chce městská část investovat, musí na vybraný účel žádat peníze na magistrátu. Příjmy magistrátu činí cca 1,5 miliardy korun, městským obvodům však posílá zhruba 118 milionů korun,“ uvádějí zástupci obvodů ve společném prohlášení.

NEŠTĚMICE STAGNUJÍ

Vypracování nového statutu by muselo schválit zastupitelstvo. „Oslovíme nejspíše paní primátorku, aby s námi celou věc prodiskutovala. Byli bychom rádi, abychom změnu statutu projednali v zastupitelstvu ještě v tomto volebním období. Každý obvod je jako malé okresní město, ale u nás se nikam neposouvá,“ tvrdí starostka Neštěmic Yveta Tomková (Vaše Ústí).

Radní města Lukáš Konečný (UFO) reagoval jako jediný z vedení města. „Ne, nejsem příznivcem tohoto nápadu,“ uvedl stručně.

„Magistrát naše obvody navštěvuje velmi sporadicky. Nechápu, z jakého důvodu se nám stále direktivně snaží říkat, co kde máme dělat, když přitom my sami nejlépe víme, co je potřebné udělat,“ říká Tomková.

Na Střekově v krajním případě uvažují o tzv. střexitu, tedy o úplném odtržení od Ústí. „Podle hrubého odhadu by nám to ročně přineslo až 200 milionů korun. Jako obec bychom měli povinnosti v souvislosti s dopravou nebo školstvím, ale mohli bychom si řešit své potřeby tak, jak se rozhodneme v radě a v zastupitelstvu,“ podotýká Outlá.

ZRUŠIT OBVODY?

Hranice mezi Ústím a Střekovem by pak byla uprostřed Benešova mostu. „Neštěmice byly do roku 1984 samostatnou obcí a z různých stran dnes poslouchám, že bychom se od Ústí měli odtrhnout. Například majetek, který má ve správě magistrát, je na tom velmi bídně a hyzdí u nás veřejný prostor,“ podotýká Tomková.

Podle zastupitele Radima Bzury (TOP 09) jiná města srovnatelná s Ústím členění na obvody nemají a fungují lépe.

„Za sebe si umím představit i variantu, pokud nebude statut obvodů posílen, že se obvody zruší úplně a nahradí se pouze detašovanými pracovišti pro výkon státní správy. Ušetří se tím desítky milionů,“ myslí si Bzura.

Autor: Kristián Šujan

17.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trucker Adam Lacko z roudnické Buggyry si v Le Mans připsal dvanácté vítězství sezony a míří za premiérovým evropským titulem. Foto: Buggyra
7

Lacko si k narozeninám nadělil vítězství. Titul ještě počká

Zažít Střekov jinak.
56

FOTO: A zase jsme zažili Střekov jinak. S plnými bříšky a muzikou

Výtěžek z Běhu kampusem putuje na Lékaře bez hranic

Ústí n. L. - Desítky závodníků pokořily v sobotu jednu z nejnáročnějších amatérských běžeckých tratí v Ústeckém kraji. Třetí ročník Běhu kampusem ústecké univerzity letos navíc pomohl částkou 9 850 korun humanitární organizaci Lékaři bez hranic.

FOTO: Ve valtířovském bunkru si připomněli mobilizaci

Valtířov u Velkého Března – K obraně své vlasti před nacistickým nebezpečím nastoupil 23. září 1938 jeden milion 250 tisíc mužů, obyvatel Československa. Tuto událost v sobotu ve Valtířově připomněla celorepubliková akce Světla nad bunkry. 

FOTO: Aktivním pohybem podpořili speciální školu Pod Parkem

Ústí nad Labem - Škola si na svůj den otevřených dveří připravila bohatý program.

FOTO: Strhující festival Grand Prix zažilo Ústí již po sedmadvacáté

Ústí nad Labem – Eleganci, krásné kostýmy dam i strhující výkony tanečních párů nabídl sobotní podvečer a večer v Domě kultury Ústí. Taneční škola Quick populárního tanečního mistra Vladimíra Kubáta zde zažila 27. ročník.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení