PSALI JSEM O POCHODU:

V ulicích patnáctitisícové Krupky na Teplicku dnes demonstrují příznivci krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti. Jejich pochodu se postavilo na sídlišti Maršov do cesty několik set Romů, kteří odmítli cestu uvolnit a po několika marných výzvách je musela rozehnat policie. Demonstrující prý pochodem chtějí upozornit na incident, který se tam odehrál před necelým rokem. Dva mladí Romové tehdy brutálně zbili a zneužili dvanáctiletého chlapce.

Demonstranti, mezi nimiž převažují podle vlajek a dalších symbolů sympatizanti krajní pravice, se shromáždili na nádraží v místní části Bohosudov, odkud chtějí pochodovat směrem do města. Jejich počet se podle policejního odhadu zastavil na zhruba 150.

U vstupu na sídliště Maršov se davu postavila do cesty skupina více než stovky Romů a levicových radikálů, kteří odmítli poslechnout policejní výzvy a blokovali cestu. Po několika desítkách minut napjatého čekání policejní jednotky dav rozehnaly. Další stovky Romů přihlížely z oken domů či dalších vyvýšených míst. Zatímco demonstranti hromadně skandovali hesla jako „cikáni do práce“ nebo „Patriku, jsme s tebou,“ od domů byly slyšet vulgární nadávky a výhrůžky některých zjevně rozlícených místních.

POLICIE ZADRŽOVALA

Dav už poté prošel sídlištěm bez větších střetů. „Policie zatím předvedla jen jednoho muže, který odmítal uposlechnout výzvy,“ řekla ČTK policejní mluvčí Ilona Novotná.

Před střetem se snažili před Romy sloužit bohoslužbu dva muži, údajně křesťanští duchovní. „Zpívají, hrají na kytaru a snaží se je zaujmout,“ popsal situaci před incidentem fotoreportér ČTK, který situaci sledoval. Podle policejní mluvčí přišli římskokatolický a husitský kněz mezi protestující z vlastní iniciativy.

Největší kontroverzi shromážděných vyvolává především výrok odvolacího soudu, který snížil staršímu z Romů trest a celý trestný čin překvalifikoval. Krajský soud původně případ vyhodnotil jako pokus o rasistickou vraždu a poslal jej za mříže na deset let. Právě na rozhodování soudů demonstranti upozorňují několika transparenty.

Předseda DSSS Tomáš Vandas měl k demonstrantům ještě před začátkem pochodu projev, který upozorňoval na údajný rasismus naruby, který se prý v Česku uplatňuje, a totéž si zopakoval i po průchodu Maršovem.

Demonstranti, mezi nimiž převažují podle vlajek a dalších symbolů sympatizanti krajní pravice, se shromáždili na nádraží v místní části Bohosudov, odkud chtějí pochodovat směrem do města. „Podle našeho odhadu je tu zhruba 110 lidí,“ řekl ČTK krátce před 13:00 velitel policejního zásahu. Od té doby ale ještě desítky dalších demonstrantů přijely, jejich počet se tedy může pohybovat okolo 150. Žádné výtržnosti zatím při demonstraci ani jinde ve městě nenastaly.

KNĚZ A ROMOVÉ

Největší kontroverzi shromážděných vyvolává především výrok odvolacího soudu, který snížil staršímu z Romů trest a celý trestný čin překvalifikoval. Krajský soud původně případ vyhodnotil jako pokus o rasistickou vraždu a poslal jej za mříže na deset let. Právě na rozhodování soudů demonstranti upozorňují několika transparenty.

Na opačném straně města na sídlišti Maršov na demonstranty čeká asi 500 místních, převážně Romů. „Jsou tam s nimi dva křesťanští kněží, kteří zpívají, hrají na kytaru a snaží se je zaujmout, mezi tím prochází antikonfliktní tým a vše hlídá policie."

Podle policejní mluvčí přišel římskokatolický i husitský kněz mezi protestující z vlastní iniciativy.

Na situaci ve městě dohlížejí stovky policistů, včetně posádky vrtulníku a jednotky s koňmi. „Pořádkové síly mají zhruba 300 až 400 lidí, celkem je do akce zapojených asi 700 příslušníků policie,“ řekla ČTK Novotná.

ČTĚTE Přívrženci DSSS projdou Krupkou. Prý jich má být až 800. Policie nasadí pořádkové jednotky, koně i psy

KOMPLETNÍ ZPRAVODAJSTVÍ NAJDETE V PONDĚLNÍM TEPLICKÉM DENÍKU!