VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Bývalý výzkumák prochází rozsáhlou rekonstrukcí

Ústí nad Labem - Unipetrol výzkumně vzdělávací centrum (UniCRE) je nový název někdejšího Výzkumného ústavu anorganické chemie. Jeho historické sídlo, které bývalo původně správní budovou Spolchemie, prochází rozsáhlou rekonstrukcí.

11.8.2016
SDÍLEJ:

Bývalý výzkumák prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Foto: Deník/Karel Pech

„Součástí rekonstrukce této krásné novogotické budovy je oprava střechy a v nejbližších letech bude následovat oprava fasády a výměna oken. Celkové náklady se budou pohybovat v řádu milionů korun," informovala Lenka Babická z UniCRE.

OPRAVA JE ROZDĚLENÁ NA ETAPY

„Budovu opravujeme po etapách. Část střechy v zadním traktu již je nová, teď se práce soustředí na čelo budovy, opravíme také věžičky a další fasádní prvky i věž s hodinami," uvedl Robert Pretschner, ředitel technického úseku.

Rekonstrukcí postupně prochází i vnitřek budovy, obnoveny jsou některé laboratoře, kanceláře a zasedací síně, jiné oprava teprve čeká. V původním stavu zůstane historická zasedací síň i schodišťová hala s třídílnou nástěnnou olejomalbou od Josefa Reinera.

„Stav budovy již byl velmi špatný, prakticky jsme se museli stáhnout z třetího poschodí, kam zatékalo, ale postupně to dáváme do pořádku," poznamenala Alena Rodová, ředitelka administrativního úseku.

VÝZNAMNÉ VĚDECKÉ PRACOVIŠTĚ

UniCre je významným vědeckým pracovištěm. Výzkumníci se tu zabývají především katalyzátory a pokročilými anorganickými materiály. Mimo jiné vyvíjejí geopolymery, materiály s anorganickým složením a strukturou polymerních řetězců, které odolávají teplotám okolo 1100 °C.

Využívají se v průmyslových aplikacích, například v žáruvzdorných nátěrech a lepidlech či materiálech pro protipožární úpravy. Velkou výzvou je výroba nehořlavých geopolymerních laminátů pro letecký a dopravní průmysl, na které UniCRE spolupracuje s univerzitami v Liberci a v Plzni.

Budova byla postavena v roce 1895 architektem Robertem Langsem. Jako správní budova Spolku pro chemickou a hutní výrobu nahradila původní sídlo společnosti, kde je dnešní dělnická vrátnice.

Budovu si veřejnost může opět prohlédnout při Dnech evropského dědictví, které se letos uskuteční o víkendech 3. a 4. a 10. a 11. září.

Autor: Karel Rouč

11.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z archivu Olgy Roučkové.
7

První česká žena na čtyřkolce, která bude na Dakaru, je z Děčína!

V národním parku objevili vzácného netopýra Saviova.

V národním parku objevili vzácného netopýra

Na hradbách Střekova strašil slavný hudební skladatel Richard Wagner

Střekov - Uplynulo 175 let od návštěvy Richarda Wagnera na Ústecku. Připomínku chystá pouze hrad Střekov. Tuto neděli.

Dostáváme hodně branek, není to dobré, ví Antonín Melka

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Slovan má zatím k ideálním výkonům v přípravě daleko. Hoří především obrana.

Taxíky připomínají auta Veřejné bezpečnosti. Bát se jich nemusíte

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Na žluto-bílé nízkonákladové taxíky si kvůli levné ceně počkáte večer i celou hodinu. 

Petr Gandalovič: Netušili jsme, kde se voda zastaví

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Po povodních v roce 2002 nastoupil do funkce primátora Ústí nad Labem. S jejich následky se Petr Gandalovič musel poprat a zajistit, aby zkáza v příštích letech nedosáhla takového rozsahu

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení