VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hygienici kontrolují letní tábory. Zatím všechny prošly na výbornou

Ústecký kraj - Horolezecký, hudební, sportovní, anglický nebo klasický stanový s bojovou hrou. Snad každý týden se v Ústeckém kraji koná jiný letní tábor. Ač jsou děti někdy až čtrnáct dní daleko od domova, rodiče mohou být klidní. Hygienici dosud neudělili ani jedinou pokutu.

29.7.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Od začátku prázdnin krajská hygienická stanice zkontrolovala 25 táborů. „Nejvíce kontrol jsme provedli na Děčínsku, Lounsku a Chomutovsku. Jedna prohlídka se zatím uskutečnila v okrese Teplice, Litoměřice a Ústí nad Labem," vyjmenovala Simona Gunarová, vedoucí odboru hygieny dětí a mladistvých krajské hygienické stanice.

Zatím bez pokuty

Důkladnou vizitu hygieniků už má za sebou například tábor na chatě Růžena v Jiřetíně pod Jedlovou, junácký tábor v Kryštofových Hamrech nebo letní tábor v Lubenci. Všechny prošly na výbornou. „Zatím všechny zotavovací akce probíhaly v souladu s požadavky legislativy. Neuložili jsme žádné sankce ani opatření," uvedla Simona Gunarová.

S letními tábory pro děti je spokojená i matka dvanáctiletého Davida z Lovosic. „Syn jezdí na tábor skoro každé prázdniny a vždycky se mu tam moc líbí. Je pravda, že mu občas nechutnalo jídlo nebo si stěžoval na počasí, ale to pořadatelé neovlivní," svěřila se Markéta Vytáhalová.

Jídlo pod lupou

Kromě kontroly dokladů dětí a vedoucích, ubytování, úklidu, zásobování vodou, podmínek pro osobní hygienu se hygienici letos zaměřili hlavně na to, jak se děti na táborech stravují.

„Prověřujeme tábory pořádané v rekreačních zařízeních s vlastní kuchyní, kde si děti nevaří samy, ale stravu jim zajišťují profesionálové. Kontroly takových stravovacích provozů jsou přísnější než běžný dozor na letních táborech," vysvětlil vedoucí oddělení hygieny dětí a mladistvých pro Děčínsko Jan Bechyně.

Ani přísnější kontroly však neodhalily žádná velká pochybení. Veškeré potraviny, lhůty minimální trvanlivosti a doklady byly v pořádku. „Pouze v jednom případě jsme narazili na malý nedostatek. Jednalo se o technickou závadu při odvětrávání kuchyňských prostorů," doplnil Bechyně.

Nejméně jednou

Pořadatelé táborů v Ústeckém kraji se shodují, že jsou na kontroly hygieniků připraveni. „Letos jsme kontrolu ještě neměli, většinou jezdí až na druhý nebo třetí turnus. Další nám začal v sobotu, takže hygienu čekáme tento týden. Stejně jako loni máme všechno v naprostém pořádku," pochlubil se vedoucí letního tábora v Tomášově na Děčínsku Petr Šilhán.

V minulých letech hygienici řešili hlavně chyby v dokumentaci nebo nedostatky ve stravování dětí. Letos mají v Ústeckém kraji nahlášeno 58 letních táborů pro 5 589 dětí. Ve skutečnosti se jich však může konat více. Pořadatelé totiž nemusí oznamovat tábory, kterých se účastní méně než 30 dětí pod 15 let.

„Snažíme se, abychom na každé zotavovací akci provedli alespoň jednu kontrolu. Pokud odhalíme nějaké pochybení, následuje další kontrola, při níž zjišťujeme, zda pořadatelé nedostatky odstranili," konstatovala Simona Gunarová.

V krajním případě může krajská hygienická stanice udělit pokutu ve výši až tři miliony korun.

Diskutovat k tématu můžete na našem Facebooku.

Autor: Iveta Piknová

29.7.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO
10

Seniorům a dětem se sníží limity pro doplatky za léky

Při povodních se utrhlo pět lodí. Dvě z nich museli pyrotechnici  odstřelit. Na snímku je jedno z plavidel, které se zaseklo o pilíř Nového mostu v Děčíně. Jeho vrak po odstřelu 		nedostal z vody ani vyprošťovací tank a bylo nutné jej rozřezat.
4

Povodeň 2002: Splašené lodě museli potopit, při jejich odstřelu zemřel muž

FOTO: Ústecký pohár v golfu ani rozmary počasí nepokazily

Ústí nad Labem - Kdo nikdy nehrál golf, asi bude protestovat, ale po dešti to není procházka lázeňským parkem. Ústecké hřiště je značně členité, každý hráč musí ujít cca pět kilometrů, ne všichni měli desítku kovových holí na kolečkách

AKTUALIZOVÁNO

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Ústecký kraj, ČR - Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát ve středu schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. 

Severní Terasa je pod dohledem strážníků. Kontrolují restaurace i bezdomovce

Ústí nad Labem - V těchto dnech pokračují preventivně bezpečnostní akce městské policie v restauračních zařízeních v obvodu Severní Terasa, se zaměřením na podávání alkoholu osobám mladším osmnácti let a na dodržování zákazu kouření v těchto provozovnách.  

V Ústí mají pukomet! Vychová Slovan dalšího Neuvirtha?

Ústí nad Labem - V útrobách ústeckého zimního stadionu vzniklo brankářské centrum. Využívá mnoha specifických cvičení ale také pukometu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení