VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Inspekce udělila 233 pokut

Ústí nad Labem - Česká inspekce životního prostředí loni pokutovala hlavně nebezpečné nakládání s odpady  

29.4.2015
SDÍLEJ:

OLEJNA. Průmyslový areál v centru města se kterým těsně sousedí obytné domy. Foto: Deník/Karel Pech

Chemikálie v areálu bývalé olejny v Lovosicích, nebezpečná skládka v Lukavci a nezákonná těžba v lese na Mostecku. To jsou nejzávažnější případy, se kterými se loni setkala Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Ústeckém kraji.

Nejtučnější pokutu jeden milion korun loni vypsala bývalé olejně Wowitra v Lovosicích. „V areálu jsme našli volně a bez zabezpečení deset tisíc tun stavebních a demoličních odpadů a 668 tun nebezpečných chemických látek, například rtuť," popsal Jaroslav Vacek, ředitel Oblastního inspektorátu Ústí nad Labem.

Pokuty nezaplatil

Belgický vlastník, který i s předchozími sankcemi dluží dva a čtvrt milionu, odmítá zaplatit. Peníze od něj vymáhá celní správa. Areál přitom není pořádně zabezpečený, majitel se nemá ani k odstranění nebezpečných chemikálií. Jednat musí město. Pomoci by mu mohla dotace Státního fondu životního prostředí, který zveřejnil novou výzvu právě pro takové případy.

„Žádost připravujeme, finální podoba by měla být hotová do konce týdne. Počítáme, že likvidace bude stát do 7 milionů korun, mohla by začít koncem roku," uvedla mluvčí Lovosic Jana Hejdová.

Pokud město dotaci dostane, náklady na vyčištění areálu pak bude zpětně vymáhat na vlastníkovi. O peníze může požádat i krajský úřad. „Žádost o případný příspěvek na likvidaci chemických látek zatím neevidujeme," uvedla krajská mluvčí Lucie Dosedělová.

Nebezpečný odpad inspektoři našli také na skládce Ladeo Lukavec u Lovosic. Majiteli uložili pokutu 900 tisíc korun. „V lednu jsme na místě provedli tři neohlášené kontroly, které vyvolaly velký údiv kontrolovaných. Majitel na skládku sváží nebezpečný tekutý odpad z okolí a nesprávně ho ukládá. Hrozí tak znečištění Labe," zdůraznil ředitel ČIŽP Erik Geuss.

Inspekce o nebezpečí informovala krajský úřad. Ten rozhodne, zda skládka zůstane, nebo ne. „Na místě jsme provedli šetření počátkem března. Zkontrolovali jsme i některé dokumenty a požádali o jejich doplnění. Konečné rozhodnutí je teprve v přípravě," informovala Dosedělová.

Nezákonná těžba

Další závažný případ inspekce zaznamenala v listopadu na Mostecku. Někdo se tam z lesa pokusil nezákonně odtěžit 1500 kubíků dřeva. „Jedná se o nařezání stromů na ploše šesti hektarů. Celkovou ekologickou újmu jsme vyčíslili na 24 milionů korun," přiblížil Jaroslav Vacek. Věc vyšetřuje policie jako trestný čin poškozování životního prostředí.

Inspektoři z ústeckého oblastního inspektorátu loni v kraji provedli 1 118 kontrol a uložili 233 pokut za 14,8 milionu korun. Nejvíc pokut, celkem 89, padlo za odpady. Následovaly sankce na ochranu vzduchu, vody, přírody a lesa. „Severní Čechy mají nejvíc poškozené životní prostředí, ale znečištění tady nejvíc klesá. Problémem přitom vůbec nejsou ty největší fabriky," upozornil Erik Geuss.

Letos se inspekce nechce zaměřit jen na ukládání pokut, ale hlavně řešení jednotlivých případů. „Proto bychom uvítali hlubší spolupráci s místními samosprávami, krajem, městy i starosty," dodal Geuss.

V prvním letošním čtvrtletí už inspekce v Ústeckém kraji dokončila 243 kontrol. Zahájila 77 správních řízení a uložila 63 pokut. Na ústeckém inspektorátu, pod který spadá i část Karlovarského kraje, pracuje 47 inspektorů.

Autor: Iveta Piknová

29.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kamerové body u Malých Žernosek, které měřily úsekovou rychlost, nechalo ŘSD je v minulých dnech demontovat.
7

Obávané kamery ze silnice z Ústí do Lovosic zmizely. Poslouží na dálnici D1

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

FOTO: Ústecká lvice měla první rande s brněnským králem

Brno, Ústí nad Labem - Tři sta kilometrů dlouhou cestu urazila lvice Kivu, která se z ústecké zoo přestěhovala do té v Brně. Tady si našla nového partnera, stal se jím mohutný Lolek.

AKTUALIZOVÁNO

Seniorům a dětem se sníží limity pro doplatky za léky

Ústecký kraj, ČR - Důchodci a děti budou mít nižší limity pro doplatky za léky. Roční hranice pro děti do 18 let a seniory od 65 let se od ledna sníží z 2500 na 1000 korun, u důchodců nad 70 let na 500 korun. 

Povodeň 2002: Splašené lodě museli potopit, při jejich odstřelu zemřel muž

Ústecký kraj – Dlouhé roky připomínaly žluté kvítky řepky na nábřeží v Děčíně drama, které se na Labi odehrálo 15. srpna během povodní. Tehdy zde při odstřelu neovladatelné lodě zemřel muž. Šlo o jedinou oběť povodní z roku 2002 na Děčínsku.

FOTO: Ústecký pohár v golfu ani rozmary počasí nepokazily

Ústí nad Labem - Kdo nikdy nehrál golf, asi bude protestovat, ale po dešti to není procházka lázeňským parkem. Ústecké hřiště je značně členité, každý hráč musí ujít cca pět kilometrů, ne všichni měli desítku kovových holí na kolečkách

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení