VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komunisté se pustili do Hausenblase kvůli divadlu

Ústí nad Labem - Severočeské divadlo opery a baletu v Ústí se stalo rozbuškou mezi zastupitelem Martinem Hausenblasem (PRO!Ústí) a zastupiteli za KSČM. Příčinou byla zpráva primátorky Věry Nechybové, kterou předložila na posledním zasedání zastupitelstva.

18.4.2017 5
SDÍLEJ:

Severočeské divadlo opery a baletu Ústí nad Labem.Foto: Kateřina Klabzubová

Ta zahrnovala informace z jednání valné hromady divadla včetně tabulek hospodaření.

DOBRÝ UMĚLEC, ŠPATNÝ MANAŽER

„Společnost generuje roční ztrátu zhruba 60 milionů korun, a je tak zcela závislá na dotacích města a kraje. Dle mého názoru je pan jednatel divadla Formáček dobrý umělec, nikoli však schopný manažer," uvedl Hausenblas, podle kterého kvůli Formáčkovi z divadla navíc odešla a ještě i odejde řada umělců.

Hausenblas by proto pozici jednatele zrušil a zavedl by pozici ředitele. „Dále je třeba zřídit správní radu, která bude mít lichý počet členů, aby nehrozilo riziko z nepřijetí rozhodnutí. Dnes totiž oba dva akcionáři mají právo veta, jelikož musí jednat ve shodě," sdělil Hausenblas.

Dvěma společníky divadla jsou město a Ústecký kraj. Každý z nich vlastní padesát procent. Z městské i krajské kasy do divadla ročně přitéká po 30 milionech korun, celkem 60 milionů.

Sám Formáček se k celé věci nevyjádřil. „Pan ředitel se omlouvá, domnívá se, že otázky jsou spíš pro společníky," uvedla mluvčí divadla Alena Vaicová.

Proti Hausenblasovi ostře vystoupili zástupci KSČM. „Mně připadá, Martine, že k našemu městu nepatříte. Věnujte se svým firmám, Skrytínu a nešlapejte po úrovni našeho divadla," reagovala radní Ústí Květoslava Čelišová. Servítky si nebral ani člen dozorčí rady divadla a krajský zastupitel Pavel Vodseďálek.

VŠECHNO VÍ, VŠECHNO ZNÁ

„Nikdy jsem pana Hausenblase v divadle neviděl. Je to takový všeuměl, všechno ví, všechno zná. To, co jsme udělali v Ústí ve spolupráci s krajem, to byla jediná cesta k záchraně divadla," uvedl Vodseďálek a Hausenblasovy návrhy označil za lidovou tvořivost.

„Říkáte, ať se starám o sebe, to si vyprošuji. Dělám tuhle práci ve svém volném čase a ve prospěch města dělám maximum. Město nemá v dané situaci dostatečný vliv na chod divadla a také kontrolu nad vloženými prostředky," dodal Hausenblas.

Jeho slova překvapivě potvrdil též náměstek primátorky Jiří Madar. „Trochu jsem se vystrašil, vidím totiž ty tabulky k divadlu poprvé. Na kraji to odbory kontrolují přísně, my na městě ne. Hledáme cesty, jak hospodaření kontrolovat, protože 30 milionů je dost peněz," uvedl Madar.

Naopak primátorka Nechybová je s organizačními a kontrolními mechanismy v divadle spokojená.

„Oba vlastníci ve svých zastupitelstvech podobu společnosti schválili. Dozor nad činností hospodaření je dostatečný, ředitel vždy vše předkládá a dostávají materiály, vlastníci zase vše sledují. Nejsme takoví kaskadéři, abychom přijali nějaké usnesení bez kontroly odborů," uvedla Nechybová.

Autor: Kristián Šujan

18.4.2017 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Projet pod hradem lze kvůli vodě jen krokem.

Přívalový déšť zatopil podjezd a sklepy. Sebevrah chtěl skočit z mostu

Teplice (v bílém), podobně jako Jablonec, v přípravě opět vyhrály. V Písku porazily Táborsko 3:1.

Prověrky nabírají tempo, Ústí si z Plzně odvezlo osm gólů

Chlumec si ve čtvrtek „užije“ přerušení dodávek pitné vody i elektřiny

Chlumec – Nemilé přerušení dodávek vody čeká některé z obyvatel města Chlumec. Upozornila na to zdejší radnice.

Opilá žena si ustlala uprostřed silnice přímo u vjezdu do nemocnice

Ústí nad Labem - Přímo naproti vjezdu do Masarykovy nemocnice si uprostřed vozovky v noci na středu ustala žena v bílých letních šatech.

Záhadná smrt bezdomovce Indiána: „Viděl jsem, jak ho surově mlátí,“ tvrdí svědek

Ústí nad Labem - Smrt ústeckého bezdomovce Jaroslava Dvořáka začala šetřit krajská kriminálka. Přihlásil se ji mladík, který viděl jakým způsobem bývalý hokejista zemřel. Redaktor Deníku mluvil se svědkem, ještě než se přihlásil na policii.

Plavecká hala na Klíši hlásí na červenec kvůli odstávce zavřeno

Klíše - Plavecká hala zůstane po celý červenec zavřená. Příčinou je nutná odstávka strojů a zařízení.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies