VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kvartýrování vojsk Ústí neušlo

Ústecko – Začínal třetí rok sedmileté války, 1758. Čas to byl nejistý, ačkoliv po předchozích útrapách se měšťané ústečtí dočkali částečného zklidnění situace.

19.6.2012
SDÍLEJ:

Tito vojáci císařovny se na Ústecku během sedmileté války nacházeli nejčastěji.Foto: DENÍK/Karel Pech

Hranice hlídali Chorvati, bojující strany si přes zimu vyměnily zajatce a ve městě postupně kvartýrovala vojska všemožných rakouských pluků.

V červenci se dokonce válečné štěstí načas obrátilo. Prusové krále Friedricha II., zvaného Veliký, totiž ustoupili od Olomouce a v ústeckých kostelech kněží sloužili slavnostní Te Deum. „Tři neděle nato se u Chabařovic objevili Chorvaté generála Hadika, kteří začali vyspravovat silnice vedoucí do Saska k zamýšlenému vpádu," popisuje válečnou situaci na Ústecku ústecký historik Martin Veselý v knize Válečné dějiny Ústecka.

Vojenský tábor

Pro tažení do sousední země začalo rakouské velení shromažďovat v okolí Ústí a Teplic invazní armádu. Z Litoměřic se sem 9. srpna přesunula celá posádka i s pekárnou. Krásný Les a Petrovice se rázem ocitly v těsném sousedství vojenského tábora.

Právě odtud pak 25. srpna vpadli habsburští vojáci císařovny Marie Terezie na území Saského království. Jejich postup měl ovšem doslova jepičí život,  neboť Friedrich II. ještě ten samý den zvítězil v dosti krvavé bitvě u braniborského Zorndorfu.

Rakušanům nezbylo než zastavit a utábořit se v Sonnescheinu. I sem pak Ústečtí posílali vojákům zásoby. Polní maršál Daun, jehož pruský král nazýval škodolibě „tlustou excelencí od Kolína," musel v mezičase značně přehodnotit a přepracovat své válečné plány.

Návrat do Čech

Nakonec se Daunovi podařilo zvítězit 14. října  v bitvě u Hochkirku v Horní Lužici. Drážďany mu ovšem zůstaly uzavřené, zmocnit se jich nedokázal. Nezbylo mu, než se 16. listopadu vrátit do Čech. Sám Daun pak hranici překročil u Petrovic a za svůj hlavní stan si vybral zámek v Trmicích.

Marně pak ústečtí konšelé doufali, že alespoň pro tentokrát zůstane město ušetřeno zimního kvartýrování. Museli ubytovat pluk infanteristů hraběte Esterházyho.

Ubytovacím povinnostem ovšem neunikly ani okolní vsi a obce. Další pluky se zabydlely ve Všebořicích, Chabařovicích, ve Strážkách a jinde. Nastal rok 1759 a na civilní obyvatelstvo se hrnula jedna pohroma za druhou a ani 14 tisíc mužů, hájících hranice, jim nedokázalo zabránit. Bylo jich totiž příliš málo.

Panika z Prusů

Začalo to na velikonoční neděli, 15. dubna. Tehdy pruský princ Heinrich překročil v několika proudech hranici se Saskem. Zpráva o tom se šířila rychlostí blesku a mezi lidmi vyvolala paniku. Oprávněně, protože útrapy, jež následovaly, dokonale překonaly utrpení z let minulých.

Autor: Janni Vorlíček

19.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Z archivu Olgy Roučkové.
7

První česká žena na čtyřkolce, která bude na Dakaru, je z Děčína!

V národním parku objevili vzácného netopýra Saviova.

V národním parku objevili vzácného netopýra

Na hradbách Střekova strašil slavný hudební skladatel Richard Wagner

Střekov - Uplynulo 175 let od návštěvy Richarda Wagnera na Ústecku. Připomínku chystá pouze hrad Střekov. Tuto neděli.

Dostáváme hodně branek, není to dobré, ví Antonín Melka

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Slovan má zatím k ideálním výkonům v přípravě daleko. Hoří především obrana.

Taxíky připomínají auta Veřejné bezpečnosti. Bát se jich nemusíte

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Na žluto-bílé nízkonákladové taxíky si kvůli levné ceně počkáte večer i celou hodinu. 

Petr Gandalovič: Netušili jsme, kde se voda zastaví

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Po povodních v roce 2002 nastoupil do funkce primátora Ústí nad Labem. S jejich následky se Petr Gandalovič musel poprat a zajistit, aby zkáza v příštích letech nedosáhla takového rozsahu

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení